“O‘zbekneftgaz” “Chinoz neftni qayta ishlash zavodi” va “UNG Petro” yoqilg‘i quyish shoxobchalari tarmog‘ini 453 mlrd so‘mga sotdi, deyiladi davlat kompaniyasining yillik hisobotida.
Hujjatda “Petroleum Technology Group” ikkala aktivni 2023-yil noyabrida sotib olgani aniqlangan. Shu bilan birga, bitim haqidagi rasmiy xabarlar e’lon qilinmadi va ommaviy axborot vositalari Korxonalar va tashkilotlarning yagona davlat reyestri egalarining faqat joriy yilning fevral-mart oylarida o‘zgarishiga e’tibor qaratdi.
Sotish vaqtida asosiy vositalarning balans qiymati 206 mlrd so‘mni, tovar-moddiy zaxiralar 38 mlrd so‘m, yana 187 mlrd so‘mi kreditorlik qarzi, 116 mlrd so‘mi esa “boshqa aktivlar” hissasiga to‘g‘ri keldi.
Aktivlarning umumiy bahosi 547 mlrd so‘mni tashkil etdi. Debitorlik va boshqa majburiyatlardan 288 mlrd so‘m chegirib tashlangandan so‘ng, har ikki korxonaning umumiy sof aktivlari 259 mlrd so‘mni tashkil etdi.
Hisobotga ko‘ra, “Boshqa faoliyatdan tashqari daromadlar” ustunida “Chinoz neftni qayta ishlash zavodi va “UNG Petro"ning umumiy sof balans qiymati va tasarruf etish sanasida olingan to‘lov o‘rtasidagi farq aks ettirilgan. Unda 194 mlrd so‘m ko‘rsatkich mavjud.
Shu bilan birga, hisobotda ta’kidlanishicha, farqning o‘zi 260 mlrd so‘mga teng. Bu bitim summasi 519 mlrd so‘m bo‘lishi mumkinligini anglatishi mumkin.
2023-yil oktabr oyida tashkil etilgan “Petroleum Technology Group” kompaniyasining 99% aksiyasi egasi Xavfsizlik kengashi kotibi, sobiq tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilovning o‘g‘li bilan bir xil ism va familiyaga ega bo‘lgan Doniyor Komilovdir. Kompaniyaning 1% aksiyasi ham to‘liq Komilovga tegishli bo‘lgan “Delta Global Dynamics” kompaniyasiga tegishli.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi “Chinoz neftni qayta ishlash zavodi"ni 2022-yil noyabr oyida xususiylashtirishga qo‘ydi.
2023-yil iyun oyida “UNG Petro” sotuvga tayyorlanayotgani haqida xabar berilgan, ammo ochiq kim oshdi savdosi e’lon qilinmagan.
Raqobat qo‘mitasi “UNG Petro” sotilishi bilan bog‘liq “vaziyatni o‘rganayotganini” aytdi. Departament o‘z xulosasini taqdim etishga va “qonunga muvofiq ish olib borishga” va’da berdi.
Avvalroq “Spot” “Foton” elektronika zavodini xususiylashtirish bo‘yicha kelishuvga erishilgani haqida yozgandi.

«Узбекнефтегаз» продал Чиназский нефтеперерабатывающий завод и сеть автозаправок UNG Petro за 453 млрд сумов, следует из годового отчета госкомпании.
В документе уточняется, что компания Petroleum Technology Group выкупила оба актива в ноябре 2023 года. При этом официальные сообщения о сделке не публиковались, а СМИ обратили внимание на смену владельцев в ЕГРПО только в феврале-марте текущего года.
На момент продажи балансовая стоимость капитальных активов равнялась 206 млрд сумов, материальные запасы оценивались в 38 млрд сумов. Еще 187 млрд сумов составляла кредиторская задолженность, а 116 млрд приходилось на «другие активы».
Общая оценка активов составила 547 млрд сумов. После вычета 288 млрд сумов, приходившихся на дебиторскую задолженность и другие пассивы, суммарные чистые активы обоих предприятий составляли 259 млрд сумов.
Согласно отчету, «разница между совокупной чистой балансовой стоимостью Чиназского НПЗ и UNG Petro и выплатой, полученной на дату отчуждения, была отражена» в графе «Другие неоперационные доходы». В ней значится цифра в 194 млрд сумов.
При этом в отчете говорится, что сама разница равняется 260 млрд сумов. Это может означать, что сумма сделки могла составить 519 млрд сумов.
Владельцем 99% Petroleum Technology Group, созданной в октябре 2023 года, значится Данияр Камилов — человек с такими же именем и фамилией, что и сын секретаря Совета безопасности и экс-министра иностранных дел Абдулазиза Камилова. 1% принадлежит компании Delta Global Dynamics, полностью принадлежащей Камилову.
Агентство по управлению госактивами выставило Чиназский НПЗ на приватизацию в ноябре 2022 года. Касательно UNG Petro в июне 2023 года сообщалось только о ее подготовке к продаже, в то время как публичные торги не объявлялись.
Комитет по конкуренции заявил, что «изучает ситуацию» с продажей UNG Petro. В ведомстве обещали предоставить заключение и «провести работу согласно законодательству».