“O‘zbekiston temir yo‘llari” matbuot xizmati 40 ta elektropoyezd sotib olish bo‘yicha tender o‘tkazilishi haqidagi ma’lumotni rad etdi.
Davlat kompaniyasi OAV va ijtimoiy tarmoqlarda tarqalayotgan tender haqidagi axborot eskirganini ta’kidladi. Xabarda aytilishicha, tender e’loni bir necha yil oldin e’lon qilingan bo‘lib, hozirda o‘z ahamiyatini yo‘qotgan.
“Hozirgi vaqtda „O‘zbekiston temir yo‘llari“ bunday tenderni o‘tkazmayapti,” — deya qo‘shimcha qildi matbuot xizmati.
Tender haqidagi ma’lumot O‘TY logistika va marketing departamenti boshlig‘i Mahmudjon Tohirovning LinkedIn sahifasida “O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi” rahbari Fozil Sharipovga havola bilan joylashtirilgan edi. Hozirda mazkur profilga kirish cheklangan.
2022-yilning kuzida “O‘zbekiston temir yo‘llari” tomonidan mashinistlar va xizmat ko‘rsatuvchi xodimlarni tayyorlash sharti bilan 34ta elektropoyezd xarid qilish bo‘yicha tender o‘tkazildi. Tender natijalari haqida ochiq manbalarda ma’lumot berilmagan.
3-dekabrdan Toshkent va Xo‘jakent o‘rtasida Rossiyaning “Transmashxolding” kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan zamonaviy “EP3D” elektropoyezdi qatnay boshladi. U 586 yo‘lovchiga mo‘ljallangan bo‘lib, 120 km/soat tezlikka ega.
Avvalroq “Spot” “O‘zbekiston temir yo‘llari” talabalar uchun temir yo‘l chiptalariga yangi yil chegirmalarini joriy etgani haqida yozgandi.

Пресс-служба «Узбекистон темир йуллари» выпустила опровержение заявления о тендере на покупку 40 электропоездов.
В госкомпании отметили, что распространяемая в СМИ и социальных сетях информация о тендере устарела. Объявление о тендере было опубликовано несколько лет назад и сейчас перестало быть актуальным, подчеркивается в сообщении.
«В настоящее время АО „Узбекистон темир йуллари“ не проводит подобного тендера», — добавили в пресс-службе.
Информация о тендере появилась на странице главы департамента логистика и маркетинга УТЙ Махмуджона Тахирова в Linkedin со ссылкой на руководителя «Узтемирйулйуловчи» Фазила Шарипова. В настоящее время доступ к профилю ограничен.
Осенью 2022 года «Узбекистон темир йуллари» проводила тендер на закупку 34 электропоездов с условием подготовки машинистов и обслуживающего персонала. Об итогах тендера в открытых источниках не сообщалось.
С 3 декабря между столицей и Ходжикентом начал курсировать современный электропоезд ЭП3Д производства российского «Трансмашхолдинга». Состав рассчитан на 586 пассажиров и может развивать скорость до 120 км/ч.
Ранее Spot писал, что «Узбекистон темир йуллари» вводит новогодние скидки на ж/д билеты для студентов.