Avvalroq “Spot” 20-yanvar kuni Toshkent hokimligi noqonuniy qurilmalarning buzilishi haqida yana bir bor ogohlantirgani haqida xabar bergandi. Aholiga yo‘l yoqasidagi obyektlarni xarid qilishda ularning kadastr holatini tekshirish tavsiya etildi.
Dam olish kunlari Yakkasaroy tumani hokimligi poytaxtning markaziy ko‘chalarida o‘nlab noqonuniy inshootlar buzib tashlangani haqida ma’lum qildi. Xususan, tadbirkorlar tomonidan o‘zboshimchalik bilan egallab olingan yerlar piyodalar harakatiga xalaqit berayotgani ta’kidlandi.
Tekshiruv paytida tuman hokimi Nilufar Allabergenova mas’ul xodimlarga noqonuniy qurilmalarni buzish bo‘yicha topshiriq berdi.
Yakkasaroy hokimligining e’lon qilingan xabarlariga ko‘ra, yozgi terrasalar, reklama inshootlari va boshqa obyektlar buzib tashlandi. Jumladan, videolardan birida Shota Rustaveli ko‘chasidagi “ChayKof” qahvaxonasiga qurilgan qo‘shimcha inshootni buzish jarayoni aks ettirilgan.
24-yanvar kuni Mirzo Ulug‘bek tumani hokimligi noqonuniy qurilishlar va reklama konstruksiyalari demontaj qilingani haqida ma’lum qildi. Poytaxt hokimligi o‘z Telegram-kanalida e’lon qilgan qisqa videolavhada “Centrum Air Sales” lavhasi tushirilgan bino oldidagi to‘siq, “Oqtepa Lavash” va “Bellissimo Pizza” reklama lavhalari hamda bir nechta inshootlar buzilishi haqida so‘z boradi.
“Mirzo Ulug‘bek tumanida reklama bannerlarini demontaj qilish bo‘yicha reydlar o‘tkazilmoqda. Ushbu reyd tadbirlari poytaxtning tashqi qiyofasini yaxshilash, ko‘chalarda xavfsizlikni oshirish va reklama sohasidagi qonunchilik normalariga rioya qilishga qaratilgan,” — deyiladi tuman hokimligi xabarida.
Shuningdek, “Giotto” tarmog‘i asoschisi Kemal Kaya “Spot"ga 23-yanvar kuni Mirzo Ulug‘bek tumani Buyuk Ipak yo‘li ko‘chasida joylashgan tarmoq muassasasi filialiga mahalliy hokimiyat xodimlari reklama konstruksiyalarini o‘rnatishning qonuniyligini tekshirish uchun kelganini ma’lum qildi.
Ertasi kuni tadbirkor reklama joyining pasportini rasmiylashtirib, 337,5 ming so‘m boj to‘lagan. “Spot” ixtiyorida reklama joyining pasporti va Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalidan invoys bor. Shunga qaramay, 24-yanvar kuni tuman hokimligi “Giotto” reklama plakatini demontaj qildi va yozgi ayvon buzilishi ehtimoli haqida ogohlantirdi. Kemal Kaya ushbu holat yuzasidan Biznes-ombudsmanga murojaat qildi.
Chilonzor tumanida ham shaharsozlik me’yorlariga mos tushmaydigan, tegishli tashkilotlarning rasmiy ruxsatisiz, o‘zboshimchalik bilan qurib olingan noqonuniy qurilmalarni bartaraf etish va tartibga keltirish jarayonlari davom ettirilmoqda.
24−25-yanvar kunlari Kichik halqa aylanma yo‘li ko‘chasini tartibga keltirish jarayonida tadbirkorlar tomonidan o’zboshimchalik bilan yo‘lning qatnov qismi va piyodalar yo‘lakchasiga tutash hududda o‘rnatilgan noqoniniy tashqi reklama vositalari hamda reklama bayroqlari bartaraf etilgan.
Qayd etilishicha, tuman hokimining o‘rinbosari Kamol Hamrayev boshchiligidagi ishchi guruh a’zolari “Botirma” mahallasida ayni yo‘nalishda o‘rganishlar o‘tkazgan va ushbu hududda joylashgan noqonuniy deb topilgan qurilmalar bartaraf etilgan.
Hokimlik “Yakkabog‘” va “2-Qatortol” mahallalarida ayni yo‘nalishda o‘rganishlar o‘tkazilgani va ushbu hududlarda joylashgan noqonuniy deb topilgan qurilmalarni bartaraf etish ishlarini olib borilganini ma’lum qildi.
“Barcha tadbirkorlik qilish, tadbirkorlik faoliyatini kengaytirishni rejalashtirayotgan fuqarolarga qurilmalar yoki qo‘shimcha qurilmalar qurishni boshlashdan oldin tegishli tashkilotlarning qonuniy va rasmiy ruxsatnomalarini olishlari, og‘zaki ko‘rsatmalar asosida ish boshlamasliklari kerakligini eslatib o‘tamiz”, deyiladi hokimlik xabarida.
Noqonuniy qurilishlarni buzish
2024-yilning fevral oyida Toshkent shahar hokimligi poytaxtda noqonuniy qurilma va inshootlarni demontaj qilish ishlari boshlanganini xabar berdi.
Poytaxt hokimligi maishiy va tijorat binolariga ega bo‘lgan fuqarolarni hujjatlarning shaharsozlik me’yorlariga muvofiqligini sinchiklab tekshirishga chaqirildi.
Undan keyin, MIB poytaxtning Taras Shevchenko ko‘chasida joylashgan “Giotto” yozgi “terrasa"sini buzishni rejalashtirayotgani ma’lum bo‘ldi. Tarmoq asoschisi Kemal Kaya noqonuniy binolarni demontaj qilish jarayonida shaffoflik mavjud emasligini ta’kidladi.
Aprel oyida Mirobod ko‘chasida bir nechta inshootlar — birinchi navbatda, umumiy ovqatlanish muassasalariga qo‘shimcha inshootlar demontaj qilindi. Bundan tashqari, may oyida Olmazor tumanidagi o‘zboshimchalik bilan qurilgan inshoot tugatildi.
Bundan tashqari, noyabr oyida Toshkentda qoidabuzarliklar bilan o‘rnatilgan tashqi reklamaga qarshi reydlar boshlandi. Birinchi kunning o‘zida barcha tumanlarda 1600dan ortiq obyekt demontaj qilindi. Ertasi kuni poytaxt tumanlarining kamida yarmida noqonuniy reklama konstruksiyalari tugatilgani haqida xabar berildi. Birgina Mirobod tumanida 100dan ortiq banner va qalqonlar demontaj qilindi.
Toshkent hokimligi ijtimoiy tarmoqlardagi “tartibsiz va yorqin reklama” tanqidini qayd etdi. Reklama konstruksiyalari egalari “shaharda bo‘lishni noqulaylashtiradigan” “vizual tartibsizlik” va “axborot shovqini” yaratishda ayblangan.
Dizayn-kod Raqamli rivojlanish departamenti tomonidan ishlab chiqilgan va 25-oktabr kuni shahar kengashi tomonidan tasdiqlangan. U madaniy meros obyektlarida, binolarning derazalari va eshiklari oldida, yo‘lkalarda, yoritish moslamalarida reklama konstruksiyalarini o‘rnatishni, shuningdek, ovozli va proyeksion reklamani taqiqlaydi.

Как ранее писал Spot, 20 января хокимият Ташкента вновь предупредил о сносе незаконных строений. Жителям рекомендовали при покупке объектов у дорог проверять их кадастровый статус.
На выходных хокимият Яккасарайского района сообщил о сносе нескольких десятков нелегальных пристроек на центральных улицах столицы. В частности, отмечалось, что самовольно захваченная предпринимателями земля мешает движению пешеходов.
Во время рейда районный хоким Нилюфар Аллабергенова поручила ответственным сотрудникам снести незаконные постройки.
Согласно опубликованным сообщениям Яккасарайского хокимията, сносу подверглись летние террасы, рекламные конструкции и другие объекты. Например, на одном из видео опубликован процесс разборки пристройки кафе «ЧайКоф» на улице Шота Руставели.
24 января хокимият Мирзо-Улугбекского района отчитался о демонтаже незаконных построек и рекламных конструкций. В коротком видеосюжете, которым столичный хокимият поделился в своем Telegram-канале, приводится снос ограждения у здания с вывеской Centrum Air Sales, рекламных вывесок Oqtepa Lavash и Bellissimo Pizza, а также нескольких строений.
«В Мирзо-Улугбекском районе проводятся рейды по демонтажу рекламных баннеров. Данные рейдовые мероприятия, которые направлены на улучшение внешнего облика столицы, повышение безопасности на улицах и соблюдение норм законодательства в сфере рекламы», — говорится в сообщении районного хокимията.
Также основатель сети Giotto Кемаль Кая рассказал Spot о том, что 23 января в филиал заведения сети, расположенного на улице Буюк Ипак Йули в Мирзо-Улугбекском районе, с проверкой законности установки рекламных конструкций пришли сотрудники местного хокимията.
На следующей день предприниматель оформил паспорт рекламного места и оплатил пошлину в размере 337,5 тыс. сумов. В распоряжении Spot имеются выписка паспорта рекламного места и инвойс с ЕПИГУ. Тем не менее, 24 января районный хокимият демонтировал рекламную вывеску Giotto и предупредил о возможности сноса летней веранды. Кемаль Кая также обратился к Бизнес-омбудсману в связи с данной ситуацией.
giotto, незаконная реклама, сносы, ташкент
Сносы незаконных построек
Предыдущая волна сносов незаконных построек началась в феврале 2024 года. Тогда сообщалось о случаях демонтажа объектов в Мирзо-Улугбекском и Яккасарайском районах.
В апреле того же года на улице Мирабад демонтировали несколько сооружений — в первую очередь, пристроек к заведениям общепита. Кроме того, в мае было ликвидировано самовольное строение в Алмазарском районе.
Кроме того, в ноябре в Ташкенте стартовали рейды против наружной рекламы, установленной с нарушениями. За первый день во всех районах было демонтировано свыше 1600 объектов. На следующий день о ликвидации незаконных рекламных конструкций сообщалось минимум в половине районов столицы. Только в Мирабадском районе было демонтировано свыше 100 баннеров и щитов.
Хокимият Ташкента отметил критику «беспорядочной и яркой рекламы» в соцсетях. Владельцев рекламных конструкций обвинили в создании «визуального беспорядка» и «информационного шума», которые «делают пребывание в городе менее комфортным».
Дизайн-код был разработан Департаментом цифрового развития и утвержден городским Кенгашем 25 октября. Он запрещает установку рекламных конструкций на объектах культурного наследия, перед окнами и дверьми зданий, на тротуарах, осветительных приборах, а также звуковую и проекционную рекламу. Ознакомиться с ним можно здесь.
Бизнес-омбудсман также прокомментировал демонтаж рекламных конструкций. В ведомстве отметили, что установленные незаконно рекламные объекты подлежат сносу за счет их владельцев.