Avvalroq “Spot” 10-noyabr kuni Toshkentning turli tumanlarida noqonuniy o‘rnatilgan tashqi reklamaga qarshi reydlar boshlangani haqida yozgandi.
Poytaxt hokimligi matbuot xizmati “Gazeta.uz” so‘roviga ko‘ra, bir kunda 1600dan ortiq obyekt demontaj qilinganini ma’lum qildi. Shuningdek, u “Spot"ga reydlar Toshkentning barcha tumanlarida o‘tkazilayotganini tasdiqladi.
Ma’muriyat ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari tomonidan “tartibsiz va yorqin reklama” tanqid qilinganini ta’kidladi. Reklama konstruksiyalari egalari “shaharda bo‘lishni noqulayroq qiladigan” “vizual tartibsizlik” va “axborot shovqini” yaratishda ayblangan.
“Biz barcha reklama inshootlari egalarini vaqtni boy bermasdan o‘z reklamalarini yagona dizayn-kod talablariga muvofiqlashtirgan holda qonuniylashtirish choralarini ko‘rishga chaqiramiz”, — deyiladi hokimlik xabarida.
Toshkent shahar hokimligi ogohlantirishicha, bu masalani hal qilish uchun barcha noqonuniy reklamalar olib tashlanadi.
Ushbu kod hokimiyatning Raqamli rivojlanish departamenti tomonidan ishlab chiqilib, Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi hamda Reklama industriyasi milliy assotsiatsiyasi bilan kelishilgan va Toshkent shahar xalq deputatlari Kengashi tomonidan tasdiqlangan.
Tasdiqlangan dizayn-kodiga mos keladigan qonuniy reklama nafaqat Toshkentning vizual qiyofasini yaxshilaydi, balki biznes uchun qulay sharoitlar yaratishga yordam beradi.
Hujjatda reklama konstruksiyalarining tashqi ko‘rinishi, fizik parametrlari va joylashuviga, shuningdek transportda reklamaga qo‘yiladigan talablar belgilanadi. Shu bilan birga, Toshkent shahrining barcha tumanlaridagi reklamadan xoli hududlar va ularning xaritadagi o‘rni ko‘rsatiladi.
Reklama konstruksiyalarini o‘rnatish taqiqlanadi:
• madaniy meros obyektlarida;
• tarixiy ko‘chalar va maydonlar bo‘ylab binolarning fasadlarida, agar ular binolarning ko‘rinishini buzsa;
• agar konstruksiya binolarning derazalari yoki eshiklarini to‘sib qo‘ysa;
• trotuarlarda va obyekt ko‘chalarni tozalashga xalaqit berishi mumkin bo‘lgan joylarda;
• o‘t o‘chirish texnikasi uchun o‘tish joylarida va infratuzilma elementlari yonidagi zonalarda;
• svetofor konstruksiyalarida yoki yo‘l belgilarida;
• yoritish asboblarida;
• tortilma shaklida.
Yo‘l belgilariga o‘xshash reklama belgilarini, reklama stenderslari va bannerlarini piyodalar yo‘liga o‘rnatishga yo‘l qo‘yilmaydi. Shuningdek, Toshkentda ovozli va proyeksion reklamalar taqiqlanadi.

Как ранее писал Spot, в разных районах Ташкента 10 ноября стартовали рейды против установленной с нарушениями наружной рекламы.
Пресс-служба столичного хокимията указала по запросу «Газеты.uz», что за один день было демонтировано свыше 1600 объектов. Также она подтвердила Spot, что рейды проводятся во всех районах Ташкента.
Администрация отметила критику «беспорядочной и яркой рекламы» пользователями соцсетей. Владельцев рекламных конструкций обвинили в создании «визуального беспорядка» и «информационного шума», которые «делают пребывание в городе менее комфортным».
«Мы призываем всех владельцев рекламных конструкций не терять времени и узаконить свою рекламу, приведя её в соответствие с требованиями единого дизайн-кода», — говорится в сообщении хокимията.
Дизайн-код был разработан Департаментом цифрового развития и утвержден городским Кенгашем 25 октября. Как заявляют в столичной администрации, он был согласован с Комитетом по конкуренции, а также с Национальной ассоциацией рекламной индустрии.
В документе обозначаются требования к внешнему виду, физическим параметрам и размещению рекламных конструкций, а также к рекламе на транспорте. Также указываются свободные от рекламы зоны во всех районах Ташкента и их положение на карте.
Запрещается устанавливать рекламные конструкции:
- на объектах культурного наследия;
- на фасадах зданий вдоль исторических улиц и площадей, если они нарушают их вид;
- перед зданиями, если конструкция загораживает их окна или двери;
- на тротуарах и в местах, где объект может помешать уборке улиц;
- в проездах для пожарной техники и в зонах рядом с инфраструктурными элементами;
- на светофорных конструкциях или дорожных знаках;
- на осветительных приборах;
- в виде растяжек.
Не допускается установка рекламных указателей, похожих на дорожные знаки, рекламных штендеров и баннеров на тротуарах. Также в Ташкенте запрещается звуковая и проекционная реклама.