Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvar-aprel oylari yakunlariga ko‘ra, o‘zbek so‘mi AQSh dollariga nisbatan biroz zaiflashgan.
Aprel oyida milliy valyuta dollarga nisbatan atigi 19,97 so‘mga yoki 0,15%ga — 12 933,16 so‘mga arzonlashdi. Oyning birinchi yarmida dollar kursi asta-sekin ko‘tarilib, 14-fevraldan beri birinchi marta 13 ming so‘mga yaqinlashdi. Biroq, 17−23 aprel kunlari milliy valyuta keskin ravishda 100 so‘mdan ko‘proqqa mustahkamlandi, ammo oy oxiriga kelib o‘sishning katta qismini yo‘qotdi.
O‘tgan oy oxirida aksariyat tijorat banklarida dollar kursi 13 ming so‘mlik psixologik ko‘rsatkichdan past darajada saqlanib qoldi. Eng qimmat AQSh valyutasini Asakabank va O‘zsanoatqurilishbank xarid qilmoqda — 12 920 so‘m, eng qulay sotuv kursini esa Davr bank va InfinBank taklif qilmoqda — 12 950 so‘m.
2024 yilda o‘zbek so‘mi nisbiy hisobda atigi 4,71%ga (yoki mutlaq hisobda 581,78 so‘mga) qadrsizlangan. Milliy valyuta devalvatsiyasi yil boshidan beri 0,1%dan (yoki 12,68 so‘mdan) oshmagan.
O‘zbek so‘mining kuchayishi sabablari orasida Rossiya va AQSh o‘rtasidagi muloqotning qayta tiklanishi, jumladan Ukrainadagi qurolli mojaroni hal etish masalasida ham, Rossiya rublining keskin mustahkamlanishiga olib kelgan bo‘lishi mumkin. Prezidentlar o‘rtasidagi aloqalar fonida investorlarning Rossiya Federatsiyasidan sanksiyalar bekor qilinishi mumkinligi haqidagi kutilmalari yaxshilandi, bu esa rubl bo‘yicha xatarlarni kamaytirdi.
Masalan, Rossiya banki 29-aprel kuni dollarning rasmiy kursini 83 rubldan past belgiladi, O‘zbekiston Markaziy banki esa rubl kursini ikki yillik eng yuqori ko‘rsatkichlarga yaqin — 158 so‘mdan yuqori darajada saqlab qoldi.
Rossiya valyutasining mustahkamlanishi mamlakatga qo‘shimcha valyuta oqimi tufayli o‘zbek so‘miga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi ehtimoli bor. Rossiya O‘zbekistonning ikkinchi yirik tashqi savdo hamkori, shuningdek, asosiy eksport bozori hisoblanadi. O‘tgan yili mehnat muhojirlari pul o‘tkazmalarining qariyb 80%i ($11,5 mlrd) Rossiyadan kelgan.
O‘zbek so‘mining mustahkamlanishining yana bir sababi AQShH tarif siyosati fonida indeksi uch yillik minimumga tushib ketgan dollarning zaiflashishi bo‘lishi mumkin. Shu fonda yevro kursi so‘mga nisbatan ham uch yil ichida eng yuqori darajaga yetdi va dollarga bo‘lgan ishonchning pasayishi investorlarning oltin va boshqa himoya aktivlariga bo‘lgan qiziqishini oshirdi.
Yaqin kelajakda dollar kursiga umumiy qiymati $1,5 mlrdga yaqin bo‘lgan suveren yevrobondlarning chiqarilishi va oltin narxining rekord darajada ko‘tarilishi fonidagi valyuta intervensiyalari ijobiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Oltinning narxi bir unsiya uchun $3 mingdan oshib ketdi. Misol uchun, yanvar-fevral oylarida O‘zbekiston $1,73 mlrdlik oltin eksport qildi, oltin-valyuta zaxiralari esa rekord darajaga — qariyb $45 mlrdga yetdi.

По итогам января-апреля 2025 года узбекский сум незначительно ослаб к американскому доллару, следует из данных ЦБ, которые изучил Spot.
В апреле нацвалюта подешевела к доллару всего на 19,97 сумов или на 0,15% — до 12 933,16 сумов. На протяжении первой половины месяца доллар постепенно дорожал и впервые с 14 февраля приблизился к отметке 13 000 сумов. Однако с 17 по 23 апреля нацвалюта резко укрепилась более чем на 100 сумов, но к концу месяца растеряла большую часть прироста.
По окончании прошлого месяца курс доллара в большинстве коммерческих банков сохранился ниже психологической отметки в 13 тыс. сумов. Дороже всего американскую валюту покупают «Асакабанк» и «Узпромстройбанк» — 12 920 сумов, а самый выгодный курс продажи в 12 950 сумов предлагают «Давр банк» и InfinBank.
В 2024 году узбекский сум обесценился всего на 4,71% в относительном исчислении (или на 581,78 сумов в абсолютном выражении). Девальвация нацвалюты с начала года не превышает 0,1% (или 12,68 сумов).
Среди причин сильного узбекского сума можно назвать резкое укрепление российского рубля после возобновления диалога между Россией и США — в том числе по вопросу урегулирования вооруженного конфликта в Украине. На фоне контактов на высшем уровне, включая между президентами, у инвесторов улучшились ожидания возможного снятия санкций с РФ, что снизило риски по рублю. Например, Банк России установил официальный курс доллара на 29 апреля ниже 83 рублей, а ЦБ Узбекистана сохранил курс рубля вблизи двухлетних максимумов — выше 158 сумов.
Таким образом, сильный рубль способствует удешевлению стоимости узбекистанской продукции для России, а также увеличению международных отправлений трудовых мигрантов в долларовом эквиваленте. По итогам первого квартала ЦБ отмечал «существенный рост» денежных переводов.
Другой причиной укрепления узбекского сума могло стать ослабление доллара, индекс которого на фоне тарифной политики США опускался до трехлетнего минимума. На этом фоне курс евро достиг максимума за три года — в том числе и к суму, — а снижение доверия к доллару подогрело интерес инвесторов к золоту и другим защитным активам.
В ближайшее время на курсе доллара положительно могут сказаться выпуск суверенных евробондов на общую сумму почти $1,5 млрд и валютные интервенции на фоне рекордного подорожания золота, котировки которого впервые превысили отметку $3,5 тыс. за унцию. Например, в январе-марте Узбекистан экспортировал золото на $3,57 млрд, а золотовалютные резервы установили рекорд — свыше $47 млрд.