She’s Next — Visa’ning tadbirkorlikka ilk qadam qo‘yayotgan yoki o‘z biznesini rivojlantirayotgan ayollarni qo‘llab-quvvatlash uchun yaratilgan global tashabbusi. O‘zbekistonda loyihaning birinchi to‘lqinini Visa kompaniyasi Ipak Yuli Bank bilan birgalikda Raqamli texnologiyalar vazirligi va HAMROH kompaniyasi ko‘magida ishga tushirmoqda. Tashabbusning birinchi to‘lqini ta’lim qismini, biznes rejani ekspert komissiyasiga taqdim etish va o‘z biznesini rivojlantirish uchun grantlar yutib olish imkoniyatini o‘z ichiga oladi va uning bu yilgi asosiy g‘oyasi “Boshlang — boshlash uchun jasorat” shiori bilan ifodalangan.
“She's Next tashabbusi 2019-yildan beri butun dunyo bo‘ylab ayollarga o‘z loyihalarini boshlash va mavjud bizneslarini rivojlantirishga yordam berib kelmoqda. Bugun biz Ipak Yuli Bank bilan birgalikda O‘zbekistonda birinchi marta ushbu tashabbusni ishga tushirganimizdan mamnunmiz. O‘zbekiston kuchli tadbirkorlik salohiyatiga ega bo‘lgan katta va faol rivojlanayotgan bozor bo‘lib, biz tobora ko‘proq ayollar biznes yo‘lini tanlayotganini ko‘rmoqdamiz. Shu bilan birga, She’s Next’ning birinchi to‘lqinini ishga tushirish doirasida memorandum imzolanishi mamlakatda ayollar biznesini qo‘llab-quvvatlash yo‘lidagi muhim qadamdir. Umid qilamizki, bizning tashabbusimiz tadbirkor ayollarga o‘z g‘oyalarini kengaytirish, qimmatli bilimlarga ega bo‘lish va yangi bozorlarga chiqish imkonini beradi”, — dedi Visa kompaniyasining Markaziy Osiyodagi vitse-prezidenti va mintaqaviy menejeri Sanjar Sulaymonov.
Tashabbusning ishga tushirilishi media-branch shaklida bo‘lib o‘tdi, unda tashkilotchilar loyihaning maqsadlari va ishtirokchilar uchun imkoniyatlar haqida so‘zlab berishdi. Tadbirning markaziy nuqtalaridan biri Visa, Ipak Yuli Bank, Raqamli texnologiyalar vazirligi va HAMROH kompaniyasi o‘rtasida hamkorlik memorandumining imzolanishi bo‘ldi. Loyiha uchun bu boshlanishning muhim qismi — gap nafaqat alohida dasturni ishga tushirish haqida, balki ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash uchun yanada barqaror muhit yaratishga urinish haqida ham bormoqda.
“Ayollar tadbirkorligini rivojlantirish barqaror iqtisodiy o‘sish va zamonaviy ishbilarmonlik muhitini shakllantirishning asosiy omillaridan biridir. O‘zbekistonda ayollarning tadbirkorlik faolligi ortib borayotganini ko‘rib turibmiz va biz uchun nafaqat bu tendensiyani qo‘llab-quvvatlash, balki uni rivojlantirish uchun moliyalashtirishdan tortib ta’lim tashabbuslarigacha bo‘lgan aniq vositalarni yaratish muhimdir. Visa bilan hamkorlik va She’s Next’ni ishga tushirish ESG strategiyamizning bir qismi bo‘lib, ayollar bilim, resurslar va o‘sish imkoniyatlariga ega bo‘ladigan barqaror tadbirkorlik ekotizimini shakllantirishga hissa qo‘shadi. Ishonchimiz komilki, ushbu tashabbus O‘zbekistondagi ko‘plab ayollarga o‘z bizneslarini rivojlantirishda keyingi qadamni qo‘yishga yordam beradigan amaliy platformaga aylanadi”, — dedi Ipak Yuli Bank boshqaruvi raisi o‘rinbosari Tursunboy Maxkamov.
Mamlakatda bunday tashabbuslarga qiziqish ayollar tadbirkorligining o‘zi bilan birga ortib bormoqda. BMTning “Women's Entrepreneurship in Uzbekistan: Assessment and Recommendations” hisobotiga ko‘ra, O‘zbekistonda 2,1 millionga yaqin ayollar biznes bilan shug‘ullanadi va ularning iqtisodiyotda band bo‘lgan barcha ayollar orasidagi ulushi taxminan 35 foizni tashkil etadi. Bu fonda nafaqat motivatsiya, balki amaliy vositalarni ham taqdim etadigan dasturlar ayniqsa talabgir ko‘rinadi.
Raqamli texnologiyalar vaziri maslahatchisi Kamola Sobirova bunday dasturlarning mamlakat uchun ahamiyati haqida gapirdi:
“She's Next tashabbusining O‘zbekistonda rivojlanayotgani biz uchun katta ahamiyat kasb etadi, chunki bugungi kunda tobora ko‘proq ayollar tadbirkorlik yo‘lini tanlab, o‘z bizneslari va texnologik startaplarini yo‘lga qo‘ymoqdalar. Shu bilan birga, zamonaviy startap-ekotizimi doirasida barqaror o‘sish uchun ularga nafaqat g‘oyalar, balki chuqur biznes-ekspertiza, raqamli savodxonlik va yetakchilik qobiliyatlari ham zarurligini ko‘rmoqdamiz. Aynan shuning uchun ham bunday tashabbuslar alohida ahamiyatga ega — ular ayollarga innovatsiyalarni yanada ishonch bilan joriy etishga, o‘z bizneslarini kengaytirishga va yangi raqamli bosqichga chiqishga yordam beradi”.
Ishga tushirishda hamkorlar hamjamiyatining roli haqida alohida so‘z yuritildi. HAMROH uchun loyihada ishtirok etish — bu nafaqat moliyalashtirish yoki o‘qitishga, balki tajriba almashish va o‘sish nuqtalarini topish mumkin bo‘lgan qo‘llab-quvvatlash muhitiga muhtoj bo‘lgan tadbirkor ayollar bilan ishlashni davom ettirishdir.
“She's Next — bu ayollarni birlashtiruvchi va ularning rivojlanishi uchun sharoit yaratadigan muhim tashabbusdir. Bugun biz hamkorlarimiz bilan birgalikda O‘zbekiston tadbirkor ayollari uchun moliyaviy imkoniyatlar, zamonaviy texnologiyalar va bilimlarni birlashtirgan ekotizimni shakllantirmoqdamiz. HAMROH o‘z faoliyatini nisbatan yaqinda boshlagan bo‘lsa-da, shu vaqt ichida biz 13 mingdan ortiq tadbirkor ayollarni qamrab olishga, 5 mingdan ortiq loyihalarni moliyalashtirishga, mingdan ortiq ayollarni o‘qitish va ularga maslahat yordami ko‘rsatishga muvaffaq bo‘ldik. Ammo eng muhimi, biz bir-birini qo‘llab-quvvatlaydigan kuchli ayollar jamoasini shakllantirishga muvaffaq bo‘ldik. Ishonchimiz komilki, aynan shunday birlashuv va hamkorlik orqali katta o‘zgarishlar yuz beradi va bu tashabbus oldinda juda katta natijalarni kutmoqda”, — dedi HAMROH kompaniyasi bosh direktori Dilfuza Nurmatova.
She’s Next’ning O‘zbekistondagi birinchi to‘lqini tafsilotlari haqida Visa kompaniyasining Markaziy Osiyodagi marketing xizmatlari rahbari Kamila Alen va Ipak Yuli Bank`ning marketing va PR bo‘yicha direktori Nana Mardoyan batafsil ma’lumot berdi.
“Bugun biz mamlakatimizda tadbirkor ayollarni qo‘llab-quvvatlash uchun allaqachon katta ishlarni amalga oshirgan hamkorimiz Ipak Yuli Bank bilan birgalikda O‘zbekistonda birinchi marta She’s Next global tashabbusini boshlayotganimizdan faxrlanamiz. Visa uchun ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash asosiy va strategik yo‘nalishlardan biri bo‘lib, biz ayollarga bu yordam kerakligini ko‘ramiz. Hamkorlarimiz bilan birgalikda biz dasturni bir vaqtning o‘zida foydali, ta’limiy va amaliy bo‘lishi uchun tayyorladik”, — dedi Visa’ning Markaziy Osiyodagi marketing xizmatlari rahbari Kamila Alen.
Nana o‘z nutqida ayollar o‘z biznesini boshlashda tez-tez duch keladigan ichki to‘siqlar mavzusiga alohida to‘xtalib o‘tdi:
“Ayollarga ko‘pincha imkoniyatlarning yo‘qligi emas, balki ichki to‘siqlar — muvaffaqiyatsizlikdan qo‘rqish, o‘ziga ishonchsizlik va boshlash uchun natijaga to‘liq ishonish kerak degan his-tuyg‘u boshlanishga to‘sqinlik qiladi. Aynan shu sababli nafaqat moliyaviy, balki insoniy qo‘llab-quvvatlash ham juda muhim — bu birinchi qadamni qo‘yish, bilim olish va xato qilishdan qo‘rqmasdan oldinga intilish mumkin bo‘lgan muhitdir. Biz ayollar uchun shunchaki hamkor emas, balki boshlashga, o‘sishga va maqsadlariga dadilroq intilishga yordam beradigan haqiqiy tayanch bo‘lishni istaymiz”.
Birinchi to‘lqinda O‘zbekistonning 18 yoshdan oshgan barcha aholisi uchta toifadan birini tanlash orqali ishtirok etishlari mumkin — “Boshlang‘ich biznes”, “Amaldagi biznes” va “IT biznes”.
Ro‘yxatdan o‘tish She’s Next saytida 24-maygacha ochiq. Shundan so‘ng ishtirokchilarni ta’lim bosqichi kutmoqda — ularga to‘rtta video dars va testlardan foydalanish imkoniyati beriladi. Dasturdan muvaffaqiyatli o‘tgach, biznes rejani ekspert komissiyasiga baholash uchun topshirish mumkin bo‘ladi. Shundan so‘ng, tashkilotchilar har bir toifada 10 nafardan 30 nafar finalchini tanlaydilar — ular o‘z loyihalarini 7-avgust kuni She’s Next Pitch Day’da taqdim etadilar. Pitching natijalariga ko‘ra, hakamlar hay’ati yettita g‘olibni aniqlaydi — “Boshlang‘ich biznes”, “Amaldagi biznes” toifalarida uchtadan va “IT biznes” toifasida bitta g‘olib. Birinchi to‘lqinning umumiy sovrin jamg‘armasi 22 ming dollarni tashkil etadi.

She’s Next — глобальная инициатива Visa, созданная для поддержки женщин, которые делают первые шаги в предпринимательстве или уже развивают собственное дело. В Узбекистане первую волну проекта компания Visa запускает совместно с Ipak Yuli Bank при поддержке Министерства цифровых технологий и компании HAMROH. Первая волна инициативы включает образовательную часть, возможность подать бизнес-план на оценку экспертной комиссии и выиграть гранты на развитие своего дела, а ее главный посыл в этом году выражен слоганом «Boshlang — Смелость начинать».
«Инициатива She’s Next c 2019 года помогает женщинам по всему миру запускать собственные проекты и развивать действующий бизнес. Сегодня мы рады впервые запустить эту инициативу в Узбекистане совместно с Ipak Yuli Bank. Узбекистан — это большой и активно растущий рынок с сильным предпринимательским потенциалом, и мы видим, что все больше женщин выбирают путь бизнеса. При этом подписание меморандума в рамках запуска первой волны She’s Next — важный шаг в направлении поддержки женского бизнеса в стране. Мы надеемся, что наша инициатива позволит предпринимательницам масштабировать свои идеи, получить ценные знания и выйти на новые рынки», — подчеркнул Санжар Сулейманов, вице-президент, региональный менеджер Visa в Центральной Азии.
visa, реклама
Запуск инициативы прошел в формате медиа-бранча, на котором организаторы рассказали о целях проекта и возможностях для участниц. Одним из центральных моментов мероприятия стало подписание меморандума о сотрудничестве между Visa, Ipak Yuli Bank, Министерством цифровых технологий и компанией HAMROH. Для проекта это важная часть старта — речь идет не только о запуске отдельной программы, но и о попытке выстроить более устойчивую среду для поддержки женского предпринимательства.
«Развитие женского предпринимательства — один из ключевых факторов устойчивого экономического роста и формирования современной деловой среды. В Узбекистане мы видим, как растет предпринимательская активность женщин, и для нас важно не только поддерживать этот тренд, но и создавать конкретные инструменты для его развития — от финансирования до образовательных инициатив. Партнерство с Visa и запуск She’s Next — это часть нашей ESG-стратегии и вклад в формирование устойчивой предпринимательской экосистемы, где женщины получают доступ к знаниям, ресурсам и возможностям для роста. Мы уверены, что эта инициатива станет практической платформой, которая поможет многим женщинам в Узбекистане сделать следующий шаг в развитии своего бизнеса», — отметил Турсунбой Махкамов, заместитель председателя правления Ipak Yuli Bank.
Интерес к таким инициативам в стране растет вместе с самим женским предпринимательством. По данным отчета ООН Women’s Entrepreneurship in Uzbekistan: Assessment and Recommendations, около 2,1 млн женщин в Узбекистане занимаются бизнесом, а их доля среди всех занятых женщин в экономике составляет примерно 35%. На этом фоне программы, которые дают не только мотивацию, но и практические инструменты, выглядят особенно востребованными.
О значении таких программ для страны рассказала Камола Собирова, советник министра цифровых технологий Республики Узбекистан:
«Для нас особенно важно, что инициатива She’s Next развивается в Узбекистане, так как сегодня все больше женщин выбирают путь предпринимательства и запускают собственный бизнес и технологичные стартапы. Вместе с тем мы видим, что для устойчивого роста в рамках современной стартап-экосистемы им необходимы не только идеи, но и глубокая бизнес-экспертиза, цифровая грамотность и лидерские качества. Именно поэтому такие инициативы имеют особую ценность — они помогают женщинам увереннее внедрять инновации, масштабировать свой бизнес и выходить на новый цифровой уровень».
Отдельно на запуске говорили и о роли партнерского сообщества. Для HAMROH участие в проекте — это продолжение работы с предпринимательницами, которым нужны не только финансирование или обучение, но и среда поддержки, в которой можно обмениваться опытом и находить точки роста.
«She's Next — это важная инициатива, которая объединяет женщин и создаёт условия для их развития. Сегодня вместе с партнерами мы формируем экосистему для предпринимательниц Узбекистана, объединяющую финансовые возможности, современные технологии и знания. Несмотря на то, что HAMROH начал свою деятельность относительно недавно, за это время нам уже удалось охватить более 13 тысяч предпринимательниц, профинансировать свыше 5 тысяч проектов, обучить более тысячи женщин и оказать им консультативную поддержку. Но самое главное — нам удалось сформировать сильное сообщество женщин, которые поддерживают друг друга. Мы уверены, что именно через такое объединение и партнерство рождаются большие изменения, и у этой инициативы впереди очень большие результаты», — отметила Дильфуза Нурматова, генеральный директор компании HAMROH.
Подробнее о деталях первой волны She’s Next в Узбекистане рассказали руководитель направления маркетинговых сервисов Visa в Центральной Азии Камила Ален и директор по маркетингу и PR Ipak Yuli Bank Нана Мардоян.
«Сегодня мы с гордостью впервые запускаем в Узбекистане глобальную инициативу She’s Next совместно с нашим партнером Ipak Yuli Bank, который уже проделал очень большую работу для поддержки женщин-предпринимательниц в стране. Для Visa поддержка женского предпринимательства является одним из ключевых и стратегических направлений, и мы видим, что женщинам нужна эта поддержка. Совместно с нашими партнерами мы подготовили программу таким образом, чтобы она была полезной, познавательной и прикладной одновременно», — отметила Камила Ален, руководитель направления маркетинговых сервисов Visa в Центральной Азии.
В своем выступлении Нана отдельно затронула тему внутренних барьеров, с которыми женщины часто сталкиваются на старте собственного дела:
«Женщинам часто мешает начать не отсутствие возможностей, а внутренние барьеры — страх провала, сомнения в себе и ощущение, что для старта нужно быть абсолютно уверенной в результате. Именно поэтому так важна не только финансовая, но и человеческая поддержка — среда, в которой можно сделать первый шаг, получить знания и двигаться вперед без страха ошибки. Мы хотим быть для женщин не просто партнером, а реальной опорой, которая помогает начать, расти и смелее идти к своим целям».
Принять участие в первой волне могут все жительницы Узбекистана старше 18 лет, выбрав одну из трех категорий — «Начинающий бизнес», «Действующий бизнес» и «IT-бизнес».
Регистрация на сайте She’s Next открыта до 24 мая. После этого участниц ждет образовательный этап — им откроют доступ к четырем видеоурокам и тестам. После успешного прохождения программы можно будет подать бизнес-план на оценку экспертной комиссии. Следом организаторы выберут 30 финалисток — по 10 в каждой категории — они представят свои проекты на She’s Next Pitch Day 7 августа. По итогам питчинга жюри определит семь победительниц — по три в категориях «Начинающий бизнес», «Действующий бизнес» и одну победительницу в категории «IT-бизнес». Общий призовой фонд первой волны составит 22 тысячи долларов.