Avvalroq Toshkentda pulli yo‘l bo‘yi avtoturargohlar loyihasi 8-maydan rasman ishga tushirilishi haqida xabar berilgandi. May oyi oxirigacha Amir Temur xiyoboni, shuningdek, Mirobod, Shahrisabz, Istiqbol va Zarafshon ko‘chalarida bu kabi avtoturargohlar tashkil etiladi.
2025-yilda 86 ta ko‘chada 13 208 ta avtomobilga mo‘ljallangan pulli yo‘l bo‘yi avtoturargohlarini ishga tushirish rejalashtirilgan. 2026-yilda avtoturargoh o‘rinlari soni 36,8 mingtaga, 2030-yilga borib esa 84 mingtaga yetkaziladi.
5-may kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida poytaxtdagi Streetpark Systems avtoturargoh operatori vakillari kompaniya pulli to‘xtash joylari tashkil etiladigan yer ijarasi uchun yiliga qariyb 63 mlrd so‘m to‘lashini ma’lum qildi.
“Umuman olganda, shahar budjeti 2025-yilda taxminan 120 mlrd so‘mga to‘ldiriladi. Bu pullar yer ijarasi to‘lovi va Yo‘l xo‘jaligini rivojlantirish jamg‘armasiga yo‘naltiriladi. Shunday qilib, shahar pulli avtoturargohlardan foyda ko‘radi”, — dedi Streetpark Systems menejeri.
Pulli avtoturargohlar operatori ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda Yo‘l-transport infratuzilmasini rivojlantirish jamg‘armasiga to‘lov 55 mlrd so‘mni tashkil etadi, 2027-yilga kelib esa bu 120 mlrd so‘mgacha oshadi. Ushbu mablag‘lar shahar muhitini yaxshilashga yordam beradi.
Jarimalardan keladigan daromad yiliga o‘rtacha 44 mlrd so‘mni tashkil etadi. 2025-yilda soliq to‘lovlari uchun 8,5 mlrd so‘m, shuningdek, Poytaxt Parking mobil ilovasidan foydalanish uchun yana 9 mlrd so‘m sarflanadi.
Streetpark Systems ikki yil ichida texnik jihozlash va avtoturargoh infratuzilmasini rivojlantirishga kamida $10 mln investitsiya kiritish majburiyatini oladi.
Jumladan, mablag‘lar quyidagilarga yo‘naltiriladi:
- dasturiy ta’minot: uch tilda (o‘zbek, rus va ingliz) mobil ilova, qoidabuzarlikni nazorat qilish tizimi, giperlokal tizimlar va davlat xizmatlari (GAI, MyGov va boshqalar) bilan integratsiya;
- infratuzilma ishlari: yo‘l harakatini tashkil etish loyihalarini ishlab chiqish, asfalt yotqizish va bordyurlar o‘rnatish, yo‘l chiziqlarini chizish, yo‘l belgilari, axborot shitlari va videokuzatuv kameralarini o‘rnatish;
- to‘xtash joylarini boshqarishning kompleks tizimi: planshetli piyoda inspektorlar, statsionar qayd etish kameralari, avtomobillardagi mobil kameralar.
2-may kuni Toshkentda yo‘l bo‘yidagi birinchi pulli avtoturargohlar sinovdan o‘tkazilayotgani xabar berildi. Ulardan biri Amir Temur xiyoboni atrofida joylashgan bo‘lib, bu yerda to‘xtash joyining narxi soatiga 12 ming so‘mni tashkil etadi.

Как ранее писал Spot, проект платных придорожных парковок в Ташкенте официально стартует 8 мая. До конца мая паркинг появится на сквере Амира Темура, а также на улицах Мирабад, Шахрисабз, Истикбол и Зарафшан.
В 2025 году планируется запустить платные придорожные парковки на 86 улицах, рассчитанных на 13 208 машиномест. В 2026 году количество парковочных мест увеличится до 36,8 тыс., а до 2030 года достигнет 84 тыс. машиномест.
5 мая на пресс-конференции представители оператора столичного паркинга Streetpark Systems сообщили, что компания будет ежегодно платить около 63 млрд сумов за аренду земли, на которой организуются платные парковочные места.
«В целом бюджет города пополнится в 2025 году примерно на 120 млрд сумов. Эти деньги пойдут на оплату аренды земли и в Фонд дорожного развития. Таким образом, город получает прибыль с платной парковки», — заявил менеджер Streetpark Systems.
Согласно данным оператора платных парковок, в 2025 году взнос в Фонд развития дорожной и транспортной инфраструктуры составит 55 млрд сумов, а к 2027 году сумма возрастет до 120 млрд сумов. Эти средства, как заявляется, будут способствовать улучшению городской среды.
Доход от штрафов в среднем оценивается в 44 млрд сумов в год. На налоговые отчисления в 2025 году придется 8,5 млрд сумов, также 9 млрд сумов уйдет на пользование мобильным приложением Poytaxt Parking.
Streetpark Systems обязуется инвестировать в течение двух лет не менее $10 млн в техническое оснащение и развитие парковочной инфраструктуры.
В частности, средства будут направлены на:
- программное обеспечение: мобильное приложение на трех языках (узбекский, русский и английский), система контроля нарушения, интеграция с гиперлокальными системами и госслужбами (ГАИ, MyGov и другие);
- инфраструктурные работы: разработка проектов организации дорожного движения, асфальтирование и установка бордюров, нанесение дорожной разметки, установка дорожных знаков, информационных щитов и камер видеонаблюдения;
- комплексная система администрирования парковок: пешие инспекторы с планшетами, стационарные камеры фиксации, мобильные камеры на автомобилях.
В начале ноября стартовал прием заявок на аукцион за право организации платных парковок. Оператор получит в управление на три года 262,8 тыс. кв. м на улицах во всех районах Ташкента и должен будет вложить не менее $5 млн в их техническое оснащение.
В середине декабря Streetpark Systems победила на повторных торгах за право организации платной парковки на улицах столицы. Компания сделала выигрышное предложение в 62,93 млрд сумов за три года аренды площадок под стоянку на втором этапе аукциона.