O‘zbekiston jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i (JSHDS) bo‘yicha progressiv shkalaga o‘tishi zarur. Hozirda bu soliq stavkasi 12% miqdorida belgilangan. Bu haqda Xalqaro valyuta jamg‘armasining (XVJ) xabarida ma’lum qilingan.
Tashkilot O‘zbekistonga soliq bazasini kengaytirish va soliq tushumlarining YaIMga nisbatini kamaytirish tendensiyasini ortga qaytarishni tavsiya qildi.
“2025-yilgi budjet umuman olganda soliq imtiyozlarini kengaytiradi va mavjudlarini uzaytiradi. Bu esa soliq bazasining o‘sishini sekinlashtiradi hamda soliq tushumlarining YaIMga mutanosib ravishda o‘sish imkoniyatini cheklaydi”, deya ta’kidlanadi hisobotda.
XVJ hukumatga kelgusi uch yil mobaynida daromadlarni oshirishning o‘rta muddatli strategiyasini ishlab chiqishni va soliq tizimini yanada adolatliroq qilishni maslahat berdi. Xususan, bu 2020-yildan boshlab yalpi ichki mahsulotning 2%lik nuqtasi yo‘qotilishini qoplashga ko‘maklashadi.
XVJning texnik yordam bo‘yicha tavsiyalarida quyidagi takliflar mavjud:
- investitsiya imtiyozlarini qisqartirish;
- daromadlarga asoslangan soliq imtiyozlari va foyda solig‘idan ozod qilishni qayta ko‘rib chiqish;
- bojxona bojlari bo‘yicha samarasiz imtiyozlarni bekor qilish va yangi yengilliklar berishni to‘xtatish.
“Soliq tizimini yanada adolatli qilish uchun daromad solig‘ining joriy tekis stavkasini progressiv stavkaga almashtirish kerak”, — deya xulosa qildi XVJ.
2024-yil may oyida Soliq qo‘mitasining strategik rejalashtirish boshqarmasi boshlig‘i Timur Ismoilov O‘zbekistonda jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘ini (JSHDS) progressiv shkalaga qaytarish mumkinligini bildirdi.
U soliqqa tortishning tekis shkalasidan voz kechish uchun “mustahkam soliq tizimini shakllantirish” zarurligini ta’kidladi va aksariyat xorijiy mamlakatlarda progressiv tizim qo‘llanilayotganini qayd etdi.
O‘shanda Soliq qo‘mitasi Spot so‘roviga javoban Timur Ismoilov shaxsiy fikrini bildirganini ma’lum qilgandi. JSHDSni soliqqa tortishning progressiv shkalasiga o‘tish hozircha Soliq qo‘mitasining rejalariga kiritilmagan.

Узбекистану необходимо перейти на прогрессивную шкалу по налогу на доходы физических лиц (НДФЛ), ставка по которому установлена в размере 12%. Об этом говорится в пресс-релизе Международного валютного фонда (МВФ).
Организация порекомендовала республике расширить налоговую базу и повернуть вспять тенденцию по снижению соотношения налоговых поступлений к ВВП.
«Бюджет на 2025 год в целом расширяет налоговые льготы и продлевает действующие, что сдерживает рост налоговой базы и ограничивает способность налоговых поступлений расти пропорционально ВВП», — говорится в отчете.
МВФ посоветовал правительству разработать среднесрочную стратегию увеличения доходов в течение следующих трех лет и сделать налоговую систему более справедливой. В частности, это будет способствовать компенсации потери 2 процентных пунктов ВВП с 2020 года.
В рекомендациях технической помощи МВФ содержатся следующие предложения:
- сокращение инвестиционных льгот;
- пересмотр налоговых льгот, основанных на доходах, и освобождений от налога на прибыль;
- отмена неэффективных льгот по таможенным пошлинам и прекращение предоставления новых послаблений.
«Чтобы сделать налоговую систему более справедливой, текущую плоскую ставку подоходного налога следует заменить на прогрессивную», — подытожили в МВФ.
В мае 2024 года начальник управления стратегического планирования Налогового комитета Тимур Исмаилов допустил возврат к прогрессивной шкале налога на доходы физических лиц (НДФЛ). Для отказа от плоской шкалы налогообложения он подчеркнул необходимость «формирования твердой налоговой системы», отметив, что в большинстве зарубежных стран используется прогрессивная система.
В Налоговом комитете в ответ на запрос Spot тогда уточнили, что Тимур Исмаилов высказал свое личное мнение. Переход к прогрессивной шкале налогообложения НДФЛ пока не входит в планы Налогового комитета, заверили в ведомстве.