O‘zbekistonda elektr ta’minotidagi uzilishlar tufayli biznesga yetkazilgan zararni qoplash bo‘yicha taklif ishlab chiqilmoqda. Bu haqda 7-iyul kuni Biznes-ombudsman o‘rinbosari Jamshid O‘runov IT-kompaniyalar vakillari, kontent-provayderlar va davlat xaridlari ishtirokchilari bilan uchrashuvda ma’lum qildi.
Green White Solutions asoschisi Abduqahhor Toshmuhamedov xususiy va davlat korxonalari mas’uliyatini tenglashtirishni taklif qildi. U bir yil avvalgidek, elektr tarmoqlarini oldindan ogohlantirmasdan o‘chirib qo‘yganlik uchun javobgarlik joriy etish masalasini yana bir bor ko‘tardi. “Ular o‘z vazifalarini uddalay olmayapti, natijada biznes zarar ko‘rmoqda”, — dedi IT-kompaniya rahbari.
Biznes-ombudsman o‘rinbosarining ma’lum qilishicha, hozirda elektr ta’minotidagi uzilishlar tufayli tadbirkorlarga yetkazilgan zararni qoplash tartibini soddalashtirish bo‘yicha taklif ishlab chiqilmoqda.
“Bundan bir yil oldin ham ogohlantirishsiz elektr energiyasi o‘chirilishi muammosini ko‘tarib chiqqandim. Lekin bu muammoni hal qilish bo‘yicha oldinga bir qadam ham tashlanmadi. Oxirgi bir oy ichida ko‘p texnikalarim kuyib ketdi. Biroq [energetika tarmoqlari uchun] hech qanday javobgarlik yo‘q. Bu hali boshqa masalalar ko‘tarilmaganda uzilishlar uchun javobgarlik [masalasi]”, — deya ta’kidladi Abduqahhor Toshmuhamedov.
Jamshid O‘runov elektr ta’minotidagi uzilishlar tufayli kuygan texnikalar masalasini xususiy tartibda ko‘rib chiqishga va’da berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, qonunchilikda zararni qoplash uchun norma mavjud.
Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov Abduqahhor Toshmuhamedovning energiya tarmoqlari uchun javobgarlikni joriy etish zarurligi haqidagi tashabbusini qo‘llab-quvvatlab, uning taklifi yozib olinganini ta’kidladi.
2024-yilning 29-iyun kuni o‘sha paytdagi biznes-ombudsman Dilmurod Qosimov ogohlantirishsiz elektr ta’minotidagi uzilishlar uchun elektr tarmoqlari javobgarligini kuchaytirish bo‘yicha taklif ishlab chiqilayotganini ma’lum qilgandi. Shuningdek, u uzilishlar tufayli tadbirkorlik faoliyatiga zarar yetganini tan oldi.
Avvalroq quyosh va shamol elektr stansiyalari yil boshidan buyon 5 mlrd kVt/soat ishlab chiqargani haqida xabar berilgandi.

В Узбекистане разрабатывают предложение по возмещению убытков бизнеса из-за отключений электричества. Об этом 7 июля сообщил заместитель бизнес-омбудсмана Жамшид Урунов на встрече с представителями IT-компаний, контент-провайдеров и участниками государственных закупок.
Основатель Green White Solutions Абдукаххор Ташмухамедов предложил уравнять ответственность частных и государственных предприятий. Как и год назад, он вновь поднял вопрос о введении ответственности для электросетей за отключения электроэнергии без предварительного уведомления. «Они не справляются со своими задачами, а в итоге страдает бизнес», — отметил руководитель IT-компании.
Заместитель бизнес-омбудсмана сообщил, что сейчас разрабатывается предложение по упрощению процедуры компенсации ущерба бизнеса из-за отключений электричества.
«Год назад я также поднимал проблему отключений электричества без предупреждения. С тех пор не был сделан ни один шаг для решения проблемы. В течение последнего месяца у меня сгорело много техники. Однако никакой ответственности [для энергосетей] нет, хотя ранее говорилось об ее введении за веерные отключения», — подчеркнул Ташмухамедов.
Абдукаххор Ташмухамедов. Фото: Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi / YouTube
Жамшид Урунов пообещал в частном порядке рассмотреть проблему сгоревшей техники из-за отключений электроэнергии. По его словам, в законодательстве предусмотрена норма для возмещения убытков.
Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов поддержал инициативу Абдукаххора Ташмухамедова о необходимости введения ответственность для энергосетей, отметив его предложение было записано.
29 июня 2024 года тогдашний бизнес-омбудсман Дилмурод Касымов сообщил о разработке предложения по ужесточению ответственности электросетей за отключения электричества без предупреждения. Он также признал ущерб для предпринимательской деятельности из-за перебоев.