Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning tadbirkorlar bilan ochiq muloqoti boshlandi. Bu haqda prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov xabar berdi.
Davlat rahbari so‘zining avvalida O‘zbekistonda yaratilayotgan har bir ish o‘rni, qad ko‘tarayotgan har bir korxona, xalq og‘irini yengil qilayotgan har bir xizmat, eksport bo‘layotgan har bir mahsulot — tadbirkorlarning jasorat bilan qilayotgan mehnati, tashabbus va izlanishi mahsuli ekanini qayd etdi.
Bugungi tadbir shunchaki anjuman emas, davlat va biznes o‘rtasidagi o‘zaro ishonchni mustahkamlashga xizmat qiladigan jonli va samimiy muloqot maydoni ekani ta’kidlandi.
“Har bir soha, har bir hudud, har bir mahalla — faqat tadbirkor harakat qilganida, ularga quloq tutib, ishonch bildirilganida rivojlanadi, obod bo‘ladi. Shu bois, bugun sizlarni eshitamiz. Sizning ovozingiz orqali hal qilinadigan masalalarni birgalikda muhokama qilib, ularga aniq yechimlar haqida kelishib olamiz”, — dedi davlat rahbari.
Prezident islohotlarning ilk kunlaridanoq tadbirkorlar bilan hamfikr bo‘lib, iqtisodi qudratli, sanoati raqobatbardosh, moliyaviy tizimi barqaror, barcha sohalari investorlar uchun jozibador bo‘lgan Yangi O‘zbekistonni barpo etishga kirishilganini qayd etdi.
O‘tgan sakkiz yilda mamlakat iqtisodiyotining ko‘plab tarmoqlari yangidan tashkil etildi. Bu davrda $230 mlrd investitsiya kirib keldi, shundan $120 mlrddan ortig‘i — xorijiy sarmoya.
“Bir qarashda aytishga oson ushbu raqamni oldinlari hisob-kitob qilish tugul, tasavvur qilib ham bo‘lmasdi. Lekin biz buni uddaladik”, — dedi prezident.
Turli nizo va ziddiyatlar tufayli jahon iqtisodiyoti g‘oyat murakkab davrni boshidan o‘tkazayotgan bir vaqtda pragmatik va proaktiv siyosat tufayli birinchi yarim yillikda iqtisodiyotimiz 7,2% ga o‘sgani ta’kidlandi.

Шавкат Мирзиёев проводит ежегодный открытый диалог с бизнесом, приуроченный ко Дню предпринимателя. Основные тезисы приводит пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
Глава государства отметил, что общение с деловой сферой позволило создать динамичную экономику, конкурентоспособную промышленность, устойчивую финансовую систему, а также сделать множество сфер привлекательными для инвесторов. С 2017 года Узбекистан привлек более $230 млн вложений, включая $120 млрд иностранных инвестиций.
«Эту цифру, которая на первый взгляд кажется простой, первоначально невозможно было даже представить, не говоря уже о расчетах. Но мы это смогли», — отметил президент.
За последние годы множество небольших предприятий показало способность конкурировать с отраслевыми гигантами. Около 1600 компаний в течение года достигли уровня средних компаний с оборотом в 10 млрд сумов, а в 143 фирмах он превысил 100 млрд сумов. Еще 122 малых предприятия перешли в категорию крупных.
По итогам 2024 года число компаний с оборотом свыше 1 трлн сумов составило 203. Кроме того, 47 новых компаний за первое полугодие вышли на оборот в диапазоне 400−500 млрд сумов.
Отмечались результаты работы по выведению экономики из тени. В 139 тыс. компаний появилось 811 тыс. оформленных работников, а зарплатный фонд 273 тыс. предприятий вырос на 4,6 трлн сумов или 22%. Средняя зарплата в частном секторе приблизилась к 5 млн сумов.