Taʼkidlanishicha, bugungi kunda Toshkent metrosida yo‘l haqini to‘lashning 10 dan ortiq turi mavjud. Metrodan kamdan kam foydalanuvchilar hamda poytaxt mehmonlari uchun bekatlarda chipta sotib olishga mo‘ljallangan avtomatlashtirilgan bankomatlar o‘rnatilmoqda.
Natijada kassa operatori lavozimidagi xodimlariga bo‘lgan talab kamayib bormoqda. Shundan kelib chiqib, yopilgan kassalardagi operator lavozimi ish o‘rinlari bosqichma-bosqich qisqartirilmoqda. Birinchi bosqichda 204 ta kassa operatori lavozim shtatlari bekor qilindi.
Yil yakuniga qadar avtomatlashtirilgan bankomatlarni metroning barcha bekatlarida o‘rnatish rejalashtirilgan. Shu bois Toshkent metropolitenida kassa operatori va katta operator lavozimlari to‘liq tugatiladi.
Qo‘shimcha qilinishicha, metropoliten ma‘muriyati tomonidan operator xodimlar uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratish ko‘zda tutilgan.
Xususan, xizmat lavozimi qisqartirilayotgan har bir xodimga, o‘z istak va imkoniyatlaridan kelib chiqib, buxgalteriya, tikuvchilik va qandolatchilik kabi yo‘nalishlardagi kurslar taklif qilinadi. To‘lovlar esa belgilangan tartibda Toshkent metropoliteni tomonidan to‘liq qoplab beriladi.
Iyul oyi boshida metroning 13 ta bekatidagi ayrim kassalar naqd puldagi to‘lovlar uchun yopildi. Ayrim metro bekatlaridagi vestibyullarda joylashgan kassalarda chiptalar xaridi keskin kamaygan. Ularning o‘rniga QR-chiptalarni sotib olish uchun maxsus terminallar o‘rnatiladi.

Метрополитен Ташкента планирует до конца года закрыть все кассы для оплаты наличными и упразднить должности кассиров. Об этом сообщила пресс-служба госпредприятия.
Администрации подземки заявила, что потребность в кассирах «постепенно снижается». Пассажиры могут воспользоваться любым из более чем 10 методов безналичной оплаты проезда, а на ряде станций уже установлены терминалы для покупки бумажных QR-билетов.
На станциях, где кассы уже закрыты, должности операторов сокращаются. В рамках первого этапа «на основании установленных нормативно-правовых актов» метро уволило 204 кассира, а до конца года планирует оснастить терминалами все станции.
«В Ташкентском метрополитене отпадет необходимость в должностях кассиров и старших кассиров, и данные должности будут полностью упразднены», — подчеркнули в «Тошкент метрополитени».
Госкомпания обещала полностью оплатить работникам, подпадающим под сокращение, участие в курсах профессиональной переподготовки с учетом их желаний и возможностей. Им будут предложены такие направления, как бухгалтерия, швейное дело и кондитерское дело.
В начале июля метро Ташкента анонсировало частичное закрытие касс на 13 станциях метро с наиболее низкой долей пассажиров, оплачивающих проезд наличными. Вместо одной из касс администрация установила автоматизированные терминалы для продажи билетов.