Xususiylashtirishni tashkil etish uchun Davaktiv moliyaviy maslahatchi sifatida KPMG xalqaro kompaniyasini, yuridik maslahatchi sifatida esa Dentons xalqaro kompaniyasini jalb qildi.
Investor faoliyatining moliyaviy, soliq va huquqiy jihatlarini har tomonlama tahlil qilish va muzokaralar natijasida Anadolu Isuzu kompaniyasining $80 mlnlik xarid qiymati va $80 mlnlik investitsiya rejasini o‘z ichiga olgan yakuniy taklifi qabul qilindi.
“Investitsiya majburiyati doirasida O‘zbekistonda katta sig‘imli (12−18 metrli) avtobuslar va elektrobuslar ishlab chiqarish, mamlakat bo‘ylab litsenziyalangan servis markazlarini tashkil etish hamda avtobuslarni Markaziy Osiyo, Janubiy Kavkaz, Yaqin Sharq va Afrikaga eksport qilish ko‘zda tutilgan. Bu tashabbus O‘zbekistonda mintaqaviy transport xabini shakllantirishga xizmat qiladi”, — deyiladi xabarda.
Davaktiv agentligining ta’kidlashicha, investorning narx taklifi KPMG moliyaviy maslahatchisi tomonidan belgilangan SamAuto ulushini sotish narxlari oralig‘ida bo‘lib, xalqaro mustaqil baholovchi — PwC xalqaro kompaniyasi tomonidan belgilangan qiymatga mos keladi.
Xususiylashtirish natijalari Xususiylashtirish va davlat aktivlarini xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori bilan ma’qullangan. Shu bilan birga, bitimni yakunlash uchun Turkiyaning tartibga soluvchi organlaridan ruxsat olish talab etiladi.
SamAuto‘ni xususiylashtirish
2024-yil 5-iyun kuni Anadolu Isuzu va Davaktiv SamAuto aksiyalarining nazorat paketini sotib olish imkoniyatlarini tahlil qilish va zarur o‘rganishlarni o‘tkazish uchun o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladi.
O‘sha yilning 7-oktabr kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov Anadolu Isuzu prezidenti Bora Kochak bilan uchrashdi.
“Suhbat chog‘ida kompaniyani O‘zbekistonda xususiylashtirish davlat dasturida ishtirok etishga jalb qilish va avtomobilsozlik sohasidagi loyihalarni amalga oshirishning amaliy jihatlari muhokama qilindi,” — deyiladi xabarda.
Tomonlar, shuningdek, Anadolu Group xoldingining O‘zbekistondagi loyihalarining hozirgi holatini ko‘rib chiqdilar. Uchrashuv yakunida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi rahbari hamkorlikni chuqurlashtirish va Turkiya kompaniyasining respublikadagi faoliyatini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash choralarini ko‘rishga tayyorligini tasdiqladi.
23-yanvar kuni Laziz Qudratov Anadolu Isuzu kompaniyasining strategiya va biznesni rivojlantirish bo‘yicha direktori Ali Solihiy bilan muzokaralar o‘tkazdi. Tomonlar O‘zbekistonda avtomobilsozlik va innovatsion texnologiyalarni joriy etish sohasidagi yuqori joriy qiymatga ega loyihalarni ko‘rib chiqdilar.
Aprel oyida Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş. SamAuto avtomobil ishlab chiqaruvchisini xususiylashtirishni taklif qildi. Turkiya kompaniyasining avtomobilsozlik guruhi SamAuto ustav kapitalidagi 75,2% davlat ulushini sotib olish bo‘yicha Davaktiv agentligiga taklif kiritdi.
Anadolu Isuzu 1984-yilda tashkil etilgan, Turkiyaning Anadolu Group xoldingining sho‘ba korxonasi bo‘lib, avtobuslar va tijorat transporti sohasidagi eng yirik korxonalardan biri hisoblanadi.
Avvalroq Spot Dehqonobod kaliy zavodining 100% ulushi Asian Chemical Group’ga o‘tkazilgani haqida yozgandi.
Uning ta’sischilari xorijiy OV Industrial Investments L.L.C-FZ (51%) va Paynet kompaniyasi (49%) hisoblanadi.

Автомобильная группа турецкой компании Anadolu Isuzu — «дочка» Anadolu Group — покупает 75,2% государственной доли в уставном капитале СП ООО «Самаркандский автомобильный завод» (SamAuto) за $80 млн, сообщила пресс-служба Агентства по управлению государственными активами.
Для организации приватизации АУГА привлекла международную компанию KPMG в качестве финансового консультанта, а в качестве юридического консультанта — международную компанию Dentons.
В результате комплексного анализа финансового, налогового и юридического аспектов деятельности инвестора и переговоров было принято окончательное предложение Anadolu Isuzu, включающее стоимость приобретения в размере $80 млн и план инвестиций на $80 млн.
«В рамках инвестиционного обязательства предусмотрена организация в Узбекистане производства автобусов и электробусов большой вместимости (12−18 метров), создание лицензированных сервисных центров по всей стране, а также экспорт автобусов в Центральную Азию, Южный Кавказ, на Ближний Восток и в Африку. Эта инициатива послужит формированию в Узбекистане регионального транспортного хаба», — говорится в сообщении.
В АУГА отметили, что ценовое предложение инвестора находится в диапазоне цен продажи доли SamAuto, определенном финансовым консультантом KPMG, и соответствует стоимости, определенной международным независимым оценщиком — международной компанией PwC. Результаты приватизации одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по приватизации и координации процессов приватизации государственных активов. При этом завершение сделки требует получения разрешений от регулирующих органов Турции.
Приватизация SamAuto
В июне 2024 года Anadolu Isuzu и АУГА подписали меморандум о взаимопонимании для анализа возможностей приобретения контрольного пакета акций SamAuto и проведения необходимых исследований.
В октябре того же года министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов встретился с президентом Anadolu Isuzu Борой Кочаком.
«В ходе беседы были обсуждены практические аспекты привлечения компании к участию в государственной программе приватизации в Узбекистане и реализации проектов в сфере автомобилестроения», — говорится в сообщении.
Стороны также рассмотрели текущее состояние проектов холдинга Anadolu Group в Узбекистане. По итогам встречи глава МИПТ подтвердил готовность к углублению сотрудничества и принятию всесторонних мер поддержки деятельности турецкой компании в республике.
23 января Лазиз Кудратов провел переговоры с директором по стратегии и развитию бизнеса Anadolu Isuzu Али Салихи. Стороны рассмотрели проекты с высокой приведенной стоимостью в автомобилестроении и сфере внедрения инновационных технологий в Узбекистане.
В апреле Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş. предложила приватизировать автопроизводителя SamAuto. Автомобильная группа турецкой компании сделала предложение АУГА по приобретению 75,2% госдоли в уставном капитале SamAuto.
Согласно ЕГРПО, остальная часть SamAuto в равных долях принадлежит двум японским компаниям Itochu Corporation и Isuzu Motors Ltd (по 12,4%)
Ранее Spot писал, что четыре покупателя интересуются приватизацией компании «Бойсункумир».
Компания Anadolu Isuzu была основана в 1965 году в составе предприятий группы компаний (холдинга) «Anadolu Group» (Çelik Montaj).