2025-yilning dastlabki olti oyida O‘zbekistonning tashqi qarzi $8 mlrddan oshdi. Bu haqda Markaziy bankning mamlakat to‘lov balansi, xalqaro investitsiyaviy mavqei va tashqi qarziga bag‘ishlangan sharhida keltirilgan.
Yanvar-iyun oylarida xalqaro savdo siyosatining keskinlashuvi va global noaniqliklar ortishiga qaramay, mamlakat tashqi sektori an’anaviy eksport mahsulotlari jahon narxlarining o‘sishi, shuningdek, mehnat migratsiyasi va turizmdagi ijobiy tendensiyalar ta’sirida o‘zining muvozanat holatiga yaqinlashdi.
Xususan, joriy operatsiyalar hisobi $156,3 mln manfiy saldo bilan shakllandi (2024-yilning birinchi yarmida qariyb $2,9 mlrd). Regulyator buni savdo balansi taqchilligining sezilarli qisqarishi hamda xorijdan pul o‘tkazmalari hajmining oshishi bilan izohladi.
Eksport hajmining importga nisbatan yuqoriroq sur’atlarda o‘sishi natijasida savdo balansining manfiy saldosi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 20% ga qisqarib, $6,4 mlrdni tashkil qildi. Jami eksport hajmi 29% ga oshib, $16,6 mlrdga yetgan bo‘lsa, jami import hajmi 10% lik o‘sish bilan qariyb $23 mlrd bo‘ldi.
Joriy yilning birinchi yarmida O‘zbekistonga xalqaro pul o‘tkazmalari hajmining o‘sishi birlamchi va ikkilamchi daromadlar balansi ijobiy saldo (mos ravishda $850,9 mln va $5,4 mlrd) bilan shakllanishiga sabab bo‘ldi.
Joriy operatsiyalar hisobi taqchilligi to‘g‘ridan to‘g‘ri, portfel va boshqa investitsiyalar jalb qilinishi hisobiga moliyalashtirildi.
Mamlakatga to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarning sof kiritilishi 2024-yilning mos davriga nisbatan 42% ga o‘sib, $1,6 mlrdga teng bo‘ldi.
Portfel investitsiyalarning sof jalb qilinishi asosan xalqaro obligatsiyalar bilan bog‘liq operatsiyalar hisobiga $3,1 mlrdga yetdi. Natijada, moliyaviy hisob manfiy saldosi $895,9 mlnni tashkil etdi.
2025-yilning birinchi yarmida xalqaro zaxira aktivlarining xorijiy valyutadagi qismi $913,1 mlnga ko‘payishi kuzatildi. Shuningdek, oltin jahon narxining yuqori sur’atlarda o‘sishi natijasida xalqaro zaxiralar qoldig‘i joriy yil boshiga nisbatan qariyb $7,4 mlrdga ko‘payib, 1-iyul holatiga $48,5 mlrdni tashkil qildi.
To‘lov balansida aks etgan amaliyotlar va nooperatsiyaviy o‘zgarishlar ta’sirida O‘zbekistonning sof xalqaro investitsiyaviy mavqei joriy yil boshiga nisbatan 23% ga mustahkamlanib, iyul oyiga kelib $16,9 mlrdga yetdi.
Bunda, rezidentlarning chet el valyutasidagi aktivlari hajmi yil boshiga nisbatan $12,1 mlrdga (13%) hamda tashqi majburiyatlari hajmi $8,9 mlrdga (11%) ko‘paydi.
Birinchi yarim yil yakuniga ko‘ra, umumiy tashqi qarz hajmi $72,2 mlrdni tashkil etib, yil boshidan $8,1 mlrdga o‘sdi. Shundan davlat tashqi qarzi $36,8 mlrd (+$2,9 mlrd) hamda korporativ tashqi qarz hajmi $35,4 mlrdga (+$5,2 mlrd) teng bo‘ldi.
Ikkinchi chorakda mamlakat umumiy tashqi qarzi joriy yilning birinchi choragiga nisbatan $3,8 mlrdga oshdi. Yanvar-mart oylarida tashqi qarz hajmi $68,4 mlrdni tashkil etgandi.
Yarim yilda O‘zbekistonning davlat qarzi $3,1 mlrdga oshib, $43,4 mlrdga yetdi. Davlat qarzi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan $6,13 mlrdga o‘sdi. Uning asosiy qismi — $36 mlrddan ortig‘i tashqi qarz, $6,9 mlrdi esa ichki qarz hissasiga to‘g‘ri keladi.
Iyun oyida bosh vazir o‘rinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov O‘zbekiston davlat qarzining o‘sishi bilan bog‘liq xavotirlar haqida gapirgandi. Uning hozirgi hajmini u xalqaro me’yorlarga ko‘ra “mo‘tadil daraja” deya baholadi.
“Yalpi ichki mahsulot o‘sishi, [aholi] daromadlari ko‘payishi, shahar, qishloq va mahallalarimiz obod bo‘lishi bilan bog‘liq xarajatlar qisman tashqi qarzlar hisobidan qoplanmoqda. Buning hech qanday uyatli joyi yo‘q”, — dedi Qo‘chqorov.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, hukumat tashqi qarz hisobiga infratuzilma loyihalarini moliyalashtirib, iqtisodiy o‘sishni ta’minlamoqda. Bundan tashqari, qarzning bir qismi byudjet taqchilligini qoplashga yo‘naltirilgan.
2025-yilda mamlakat nomidan jalb qilinadigan tashqi qarzning yillik miqdori $5,5 mlrd etib belgilangan. Shundan budjet taqchilligini moliyalashtirishga $3 mlrdi yo‘naltiriladi.
Avvalroq YTTB O‘zbekiston iqtisodiyoti 2025-yilda 6,7% ga o‘sishini kutayotgani haqida xabar berilgandi. Bank prognozlariga ko‘ra, 2026-yilda mamlakatda YIM 6% ni tashkil etishi mumkin.

В первом полугодии внешний долг Узбекистана вырос более чем на $8 млрд. Это следует из обзора Центрального банка, посвященного платежному балансу, международной инвестиционной позиции и внешнему долгу.
В ЦБ отметили, что несмотря на обострение международной торговой политики и повышение уровня глобальной неопределенности, рост мировых цен на традиционные экспортные товары страны (золото) и положительная динамика в сфере внешней трудовой миграции и туризма способствовали равновесию внешнего сектора Узбекистана.
Счет текущих операций сложился с отрицательным сальдо в размере $156,3 млн ($2,9 млрд — в январе-июне 2024 года). Это объясняется значительным сокращением дефицита торгового баланса и увеличением объема международных денежных переводов из-за рубежа.
В результате более высоких темпов роста экспорта по отношению к импорту отрицательное сальдо торгового баланса сократилось на 20% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и составило $6,4 млрд. Совокупный объем экспорта увеличился на 29% и составил $16,6 млрд, тогда как импорт вырос на 10% и достиг почти $23 млрд.
Рост объема международных денежных переводов способствовал формированию баланса первичных и вторичных доходов с положительным сальдо — $850,9 млн и $5,4 млрд соответственно.
Дефицит счета текущих операций был профинансирован за счет привлечения прямых, портфельных и прочих инвестиций. За полгода чистый приток прямых иностранных инвестиций вырос на 42% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года — до $1,6 млрд.
Чистое привлечение портфельных инвестиций, преимущественно обусловленное операциями с международными облигациями, составило $3,1 млрд. В результате по итогам первой половины года отрицательное сальдо финансового счета составило $895,9 млн.
В первом полугодии объем международных резервных активов в иностранной валюте вырос на $913,1 млн. Кроме того, вследствие значительного роста мировых цен на золото, остаток международных резервов по состоянию на 1 июля увеличился почти на $7,4 млрд по сравнению с началом текущего года и составил $48,5 млрд.
Под воздействием операций платежного баланса и неоперационных изменений чистая международная инвестиционная позиция Узбекистана укрепилась на 23% по сравнению с началом года и достигла $16,9 млрд долларов.
Объем активов резидентов в иностранной валюте увеличился на $12,1 млрд долларов (13%), а объем внешних обязательств вырос на $8,9 млрд долларов (11%) по сравнению с началом года.
По итогам шести месяцев совокупный объем внешнего долга составил $72,2 млрд (рост на $8,1 млрд за полгода), из которых государственный внешний долг — $36,8 млрд ($2,9 млрд), а корпоративный внешний долг — $35,4 млрд ($5,2 млрд).
Госдолг
По итогам января-июня государственный долг Узбекистана составил $43,37 млрд. В первом полугодии объем суверенных обязательств вырос на $3,16 млрд (рост на 7,86%), на годовом промежутке — на $6,14 млрд (+16,51%). Соотношение госдолга к ВВП уменьшилось примерно на 80 базисных пунктов — с 35% до 34,2%.
В июне вице-премьер, министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров высказался по поводу опасений, связанных с ростом госдолга Узбекистана. Он назвал его нынешний размер «умеренным уровнем» согласно международным нормам.
«Расходы, связанные с ростом ВВП, увеличением доходов [населения], процветанием наших городов, кишлаков и махаллей, частично покрываются за счет внешних заимствований. Ничего постыдного в этом нет», — заверил Кучкаров.
По словам чиновника, правительство за счет внешних заимствований финансирует инфраструктурные проекты, обеспечивая экономический рост. Кроме того, часть долга направлена на покрытие бюджетного дефицита.