2025-yilning yanvar-mart oylarida O‘zbekistonning tashqi qarzi $4 mlrddan oshdi. Bu haqda Markaziy bankning mamlakat to‘lov balansi, xalqaro investitsiyaviy mavqei va tashqi qarziga bag‘ishlangan sharhida keltirilgan.
Markaziy bank global savdo siyosatining keskinlashuvi va fragmentatsiya jarayonlarining kuchayishi bilan bog‘liq iqtisodiy xatarlar va noaniqliklarning ortishi fonida O‘zbekistonning an’anaviy eksport mahsulotlari jahon narxlarining yuqori darajada saqlanib qolishini ta’kidladi. Shuningdek, tashqi mehnat migratsiyasi va turizm sohalarida ijobiy tendensiyalar kuzatildi.
Hisobot choragi yakunlariga ko‘ra, joriy operatsiyalar hisobi $160,7 mln (2024-yilning birinchi choragida — $2,1 mlrd) miqdorida manfiy saldo bilan shakllandi. Savdo balansi taqchilligi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 34% ga qisqarib, 2,6 mlrdni tashkil etdi. Bu import hajmi deyarli o‘zgarmagan holda eksportning sezilarli o‘sishi bilan izohlandi.
Xususan, jami eksport hajmi 22% ga oshib, qariyb 8 mlrdga yetdi, jami import hajmi esa $10,5 mlrdni tashkil etdi. Shuningdek, mamlakatga xalqaro pul o‘tkazmalari hajmining o‘sishi birlamchi va ikkilamchi daromadlar balansi ijobiy saldo (mos ravishda $148,9 mln va $2,2 mlrd) bilan shakllanishiga sabab bo‘ldi.
Joriy operatsiyalar hisobi taqchilligi to‘g‘ridan-to‘g‘ri, portfel va boshqa investitsiyalar jalb qilinishi hisobiga moliyalashtirildi.
Birinchi chorakda mamlakatga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarning sof kiritilishi qariyb ikki baravar o‘sib, $752,3 mlnni tashkil etdi.
Portfel investitsiyalarning sof jalb qilinishi asosan xalqaro obligatsiyalar hisobiga $1,5 mlrdga yetdi. Natijada moliyaviy hisob manfiy saldosi $791,1 mlnni tashkil etdi.
Shuningdek, xalqaro zaxira aktivlarining xorijiy valyutadagi qismi $1,8 mlrdga ko‘paydi. Jahon bozorida oltin narxining yuqori sur’atda o‘sishi natijasida xalqaro zaxiralar qoldig‘i yil boshiga nisbatan qariyb $6,7 mlrdga oshib, 2025-yilning 1-aprel holatiga $47,9 mlrdni tashkil etdi.
Markaziy bank to‘lov balansida aks etgan amaliyotlar va nooperatsiyaveiy o‘zgarishlar ta’sirida O‘zbekistonning sof xalqaro investitsiyaviy mavqei joriy yil boshiga nisbatan 24% ga mustahkamlanib, aprel oyiga kelib $17,2 mlrdga yetganini qayd etdi. Shu bilan birga, rezidentlarning chet el valyutasidagi aktivlari hajmi yil boshiga nisbatan $7,9 mlrdga (8%), tashqi majburiyatlari hajmi esa $4,6 mlrdga (5%) oshdi.
Birinchi chorak yakunlariga ko‘ra, umumiy tashqi qarz hajmi $68,4 mlrdni (chorak davomida $4,3 mlrdga o‘sish) tashkil etdi, shundan davlat tashqi qarzi $35,8 mlrdni (+$1,9 mlrd), korporativ tashqi qarz $32,6 mlrdni (+$2,4 mlrd) tashkil etdi.
Davlat qarzi
Yanvar-mart oylari yakunlariga ko‘ra, O‘zbekistonning davlat qarzi $42,43 mlrdni tashkil etdi. Birinchi chorakda suveren majburiyatlar hajmi $2,22 mlrdga (+5,52%), yillik nisbatda esa $7,08 mlrdga (+20%) oshdi. Biroq, davlat qarzining YIMga nisbati 35% dan 33,5% gacha kamaydi.
Iyun oyida bosh vazir o‘rinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov O‘zbekiston davlat qarzining o‘sishi bilan bog‘liq xavotirlar haqida gapirgandi. Uning hozirgi hajmini u xalqaro me’yorlarga ko‘ra “mo‘tadil daraja” deya baholadi.
“Yalpi ichki mahsulot o‘sishi, [aholi] daromadlari ko‘payishi, shahar, qishloq va mahallalarimiz obod bo‘lishi bilan bog‘liq xarajatlar qisman tashqi qarzlar hisobidan qoplanmoqda. Buning hech qanday uyatli joyi yo‘q”, — dedi Qo‘chqorov.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, hukumat tashqi qarz hisobiga infratuzilma loyihalarini moliyalashtirib, iqtisodiy o‘sishni ta’minlamoqda. Bundan tashqari, qarzning bir qismi byudjet taqchilligini qoplashga yo‘naltirilgan.

В январе-марте 2025 года внешний долг Узбекистана вырос на более чем $4 млрд. Это следует из обзора Центрального банка, посвященного платежному балансу, международной инвестиционной позиции и внешнему долгу.
В ЦБ указали, что на фоне роста экономических рисков и неопределенности, обусловленных обострением глобальной торговой политики и усилением процессов фрагментации, на традиционную экспортную продукцию Узбекистана сохранились высокие мировые цены. Кроме того, в первом квартале наблюдались положительные тенденции в сферах внешней трудовой миграции и туризма.
По итогам отчетного квартала счет текущих операций сложился с отрицательным сальдо в размере $160,7 млн (в первом квартале 2024 года — $2,1 млрд). Дефицит торгового баланса сократился на 34% по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года — до $2,6 млрд. Регулятор объяснил снижение значительным ростом экспорта при сохранении объемов импорта практически без изменений.
В частности, совокупный объем экспорта увеличился на 22% и достиг приблизительно $8 млрд, тогда как общий объем импорта составил около $10,5 млрд долларов. Также рост объема международных денежных переводов в страну способствовал формированию баланса первичных и вторичных доходов с положительным сальдо ($148,9 млн и $2,2 млрд соответственно).
Дефицит счета текущих операций был профинансирован за счет привлечения прямых, портфельных и прочих инвестиций.
В первом квартале чистый приток прямых иностранных инвестиций в страну вырос почти в два раза и составил $752,3 млн.
Чистое привлечение портфельных инвестиций, преимущественно обусловленное международными облигациями, составило $1,5 млрд. В результате отрицательное сальдо финансового счета составило $791,1 млн.
Кроме того, международные резервные активы в иностранной валюте увеличились на $1,8 млрд. Так, вследствие значительного роста мировых цен на золото, остаток международных резервов по состоянию на 1 апреля увеличился почти на $6,7 млрд и составил $47,9 млрд по сравнению с началом 2025 года.
В Центробанке отметили, что под воздействием операций платежного баланса и неоперационных изменений чистая международная инвестиционная позиция Узбекистана укрепилась на 24% по сравнению с началом года и достигла $17,2 млрд к апрелю. При этом объем активов резидентов в иностранной валюте увеличился на $7,9 млрд (8%), а объем внешних обязательств вырос на $4,6 млрд (5%) по сравнению с началом года.
По состоянию на конец первого квартала совокупный объем внешнего долга составил $68,4 млрд (рост на $4,3 млрд за квартал), из которых государственный внешний долг составил $35,8 млрд (+$1,9 млрд), корпоративный внешний долг — $32,6 млрд (+$2,4 млрд).
Госдолг
По итогам января-марта государственный долг Узбекистана составил $42,43 млрд. В первом квартале объем суверенных обязательств вырос на $2,22 млрд (+5,52%), на годовом отрезке — на $7,08 млрд (+20%). Однако соотношение госдолга к ВВП уменьшилось с 35% до 33,5%.
В июне вице-премьер, министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров высказался по поводу опасений, связанных с ростом госдолга Узбекистана. Он назвал его нынешний размер «умеренным уровнем» согласно международным нормам.
«Расходы, связанные с ростом ВВП, увеличением доходов [населения], процветанием наших городов, кишлаков и махаллей, частично покрываются за счет внешних заимствований. Ничего постыдного в этом нет», — заверил Кучкаров.
По словам чиновника, правительство за счет внешних заимствований финансирует инфраструктурные проекты, обеспечивая экономический рост. Кроме того, часть долга направлена на покрытие бюджетного дефицита.