Qirg‘iziston milliy steyblkoinni ishga tushirdi. Bu haqda Binance kriptobirjasi asoschisi va prezident Sadir Japarovning raqamli aktivlar bo‘yicha maslahatchisi Chanpen Chjao ma’lum qildi.
KGST steyblkoini Qirg‘iziston somiga 1:1 nisbatda bog‘langan va Binance — BNBChain raqamli blokcheyn platformasida ishlaydi.
Shuningdek, Qirg‘iziston Milliy bankining raqamli valyutasi ishga tushirishga tayyorlanmoqda, u davlat darajasidagi hisob-kitoblar uchun ishlatiladi.
Chanpen Chjaoning so‘zlariga ko‘ra, Qirg‘iziston o‘zining milliy kriptovalyuta zaxirasini yaratgan, unga Binance’ning BNB tokeni kiritilgan. Mahalliy bozor uchun kriptobirja ilovasini mahalliylashtirish tayyor.
Binance o‘nta mahalliy universitet bilan birgalikda Binance Academy investitsiya akademiyasini ishga tushirmoqda. Bundan tashqari, kompaniya mahalliy huquqni muhofaza qilish organlari uchun raqamli aktivlar bo‘yicha treninglar tashkil etadi.
24-oktabr kuni Bishkekda virtual aktivlar va blokcheyn-texnologiyalarni rivojlantirish bo‘yicha Milliy kengashning ikkinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Sadir Japarov raqamli aktivlar sohasi o‘sganini qayd etib, Qirg‘iziston kriptovalyutalarni qabul qilish global indeksida 19-o‘rinni egallaganini ta’kidladi.
Qirg‘iziston rahbari barqaror va ishonchli raqamli ekotizimni barpo etishda “inson salohiyati, samarali boshqaruv va texnologik asos"ni uyg‘unlashtirish muhimligini ta’kidladi. U mamlakatning afzalliklarini sanab o‘tar ekan, moslashuvchan institutsional muhit, iqtidorli yoshlar va davlat sektorining jadal raqamlashtirilishini alohida qayd etdi.
“Ushbu omillar yig‘indisi mamlakatni [Qirg‘izistonni] virtual aktivlar sohasida mintaqaviy xabga aylantirish vazifasini real va erishib bo‘ladigan qiladi”, — deya qo‘shimcha qildi Japarov.
Yig‘ilishda ishtirok etgan Chanpen Chjao Qirg‘iziston Markaziy Osiyoda birinchi bo‘lib Binance tizimini to‘liq mahalliylashtirganini ta’kidladi. U KGST steyblkoinining bank tizimi bilan integratsiyasini tezlashtirishga va milliy kripto zaxirasini yaratishga chaqirdi.
Qirg‘iziston Milliy banki raisi Melis Turg‘unboyev raqamli som yaratish loyihasining amaliy bosqichi boshlanganini e’lon qildi. U regulyator tomonidan to‘liq nazorat qilinadigan yopiq blokcheyn arxitekturasi asosida ishlaydi.
Chanpen Chjao joriy yilning may oyida Japarovning raqamli aktivlar bo‘yicha maslahatchisi bo‘ldi. Binance asoschisi qirg‘izistonlik mutaxassislar uchun raqamli milliy valyutani joriy etish bo‘yicha maslahatlar va ta’lim dasturlarini tashkil etishga tayyorligini ma’lum qildi.
Coindesk xabar berishicha, Qirg‘iziston uchinchi chorakda USDKG steyblkoinini ishga tushirishni rejalashtirmoqda. Bu token oltin bilan ta’minlangan va AQSh dollari kursiga bog‘langan bo‘ladi. Moliya vazirligi steyblkoinni ta’minlash uchun $500 mln ajratadi, kelajakda esa zaxiralar $2 mlrdgacha kengaytirilishi kutilmoqda.
Avvalroq Spot Donald Tramp Binance asoschisi Chanpen Chjaoni afv etgani haqida yozgandi.
Chjao kriptovalyuta birjasini boshqarish orqali pul yuvishga yordam berganlikda ayblanib, o‘tgan yili to‘rt oy qamalgandi.

Кыргызстан запустил национальный стейблкоин. Об этом сообщил основатель криптобиржи Binance и советник президента Садыра Жапарова по вопросам цифровых активов Чанпэн Чжао.
Стейблкоин KGST привязан к кыргызскому сому по курсу 1:1 и работает на цифровой блокчейн-платформе Binance — BNBChain. Также к запуску готовится цифровая валюта Национального банка Кыргызстана, которая будет использоваться для расчетов на государственном уровне.
По словам Чанпэна Чжао, Кыргызстан создал свой национальный криптовалютный резерв, в который вошел токен BNB от Binance. Для местного рынка готова локализация приложения криптобиржи.
Binance совместно с десятью местными университетами запускает инвестиционную академию Binance Academy. Кроме того, компания организует обучение в сфере цифровых активов для местных правоохранительных органов.
24 октября в Бишкеке прошло второе заседание Национального совета по развитию виртуальных активов и блокчейн-технологий. Садыр Жапаров отметил рост сферы цифровых активов и указал, что Кыргызстан занял 19-е место в глобальном индексе принятия криптовалют.
Глава Кыргызстана отметил важность сочетания «человеческого потенциала, эффективного регулирования и технологической базы» для создания устойчивой и надежной цифровой экосистемы. В числе преимуществ республики он выделил гибкую институциональную среду, талантливую молодежь и активную цифровизацию госсектора.
«Совокупность этих факторов делает реальной и достижимой задачу превратить страну [Кыргызстан] в региональный хаб в сфере виртуальных активов», — добавил Жапаров.
Участвовавший в заседании Чанпэн Чжао подчеркнул, что Кыргызстан первым в Центральной Азии полностью локализовал систему Binance. Он призвал ускорить интеграцию стейблкоина KGST с банковской системой и создание национального крипторезерва.
Председатель кыргызстанского Нацбанка Мелис Тургунбаев объявил о начале практической фазы проекта по созданию цифрового сома. Он будет работать на базе закрытой блокчейн-архитектуры, которая будет полностью контролироваться регулятором.
Чанпэн Чжао стал советником Жапарова по цифровым активам в мае этого года. Основатель Binance сообщил о готовности организовать консультации и образовательные программы для кыргызстанских специалистов по внедрению цифровой национальной валюты.
Тогда же стало известно о планах Кыргызстана выпустить свой стейблкоин USDKG, привязанный к курсу американского доллара с обеспечением золотом. Токен предназначался для трансграничных переводов между странами Центральной Азии с дальнейшим расширением географии на Ближний Восток и Юго-Восточную Азию. Минфин должен был выделить для его обеспечения $500 млн, а в будущем расширить резерв до $2 млрд.