3-noyabr kuni Chevrolet Cobalt avtomobillari xaridi uchun onlayn shartnoma berish yakunlandi. Bu haqda UzAuto Motors matbuot xizmati xabar berdi.
Soat 10:00 da boshlangan kontraktatsiya qariyb 2,5 soat davom etdi. Soat 12:26 holatiga jami 100 mingta shartnoma rasmiylashtirilgan.
Shundan 99 493 tasi One ID tizimida ro‘yxatdan o‘tgan jismoniy shaxslarga, 507 tasi esa yuridik shaxslar hissasiga to‘g‘ri keladi.
Shartnomalarning yarmidan ko‘pi (53 911 ta) kontraktatsiyaning birinchi soatida imzolangan, soat 11:50 ga kelib esa mijozlar 88 mingdan ortiq kelishuv rasmiylashtirgan.
Kontraktatsiya jarayonida kompaniya Call-markazi jami 876 ta murojaatni qabul qildi. UzAutoSavdo onlayn-savdo tizimi 560 ta kiberhujumga uchragan.
Kompaniya onlayn tizim orqali shartnoma olgan mijozlar 7 kun ichida shartnoma shartlariga muvofiq to‘lovni amalga oshirishlari kerakligini eslatdi.
Onlayn tuzilgan shartnomalarda maxsus QR-kod mavjud bo‘ladi, u shartnomaning haqiqiyligini tasdiqlaydi. Bunday QR-kodga ega bo‘lmagan shartnomalarga UzAuto Motors va Chevrolet rasmiy dilerlari aloqador emas. Avtomobil ishlab chiqaruvchisi mijozlardan diqqatli bo‘lishlarini va shartnoma tuzishda ushbu QR-kod mavjudligini tekshirishni so‘radi.
Cobalt uchun kontraktatsiya ochilishi oktabr oyi o‘rtalarida ma’lum bo‘lgandi. Yangi versiyalarda kruiz-nazorat tizimi, old o‘rindiqlar isitgichi va Android Auto/Apple CarPlay qo‘llab-quvvatlovchi sensor multimedia kabi 50 dan ortiq yangi komponentlar mavjud.
Undan keyin UzAuto Motors Cobalt uchun shartnomalar faqat onlayn tuzilishini ma’lum qildi. Avtomobil ishlab chiqaruvchisi yangi buni Cobalt’ga bo‘lgan yuqori talab, mijozlar so‘rovi hamda ortiqcha ajiotajning oldini olish maqsadi bilan izohladi.
Bundan tashqari, UzAuto Motors Xorazm Avto korxonasining ishlab chiqarish quvvatlarida Damas Move va Damas Max modellarini ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda. Yangi model joriy Damas versiyasi bilan bir vaqtda ishlab chiqariladi.
Avvalroq Spot UzAuto Motors Cobalt’ning tormoz tizimida nosozlik kuzatilganini rad etgani haqida yozgandi. Avvalroq ijtimoiy tarmoqlarda Nukusda Cobalt avtomobilining tormoz tizimidagi nosozlik sabab, YTH sodir bo‘lgani haqida xabarlar tarqalgandi.

UzAuto Motors завершила контрактацию новой партии автомобилей Chevrolet Cobalt. Об этом сообщила пресс-служба автопроизводителя.
Прием заявок стартовал в 10:00 по ташкентскому времени. За 2 часа 26 минут было оформлено 100 тыс. контрактов на покупку авто.
Основная часть заказов пришлась на физлиц, которые после авторизации в системе OneID законтрактовали в общей сложности 99 493 машины. Еще 507 контрактов были заключены юридическими лицами.
Больше половины договоров (53 911) было подписано в первый час контрактации, а к 11:50 клиенты оформили уже свыше 88 тыс. обращений. Кроме того, за это время колл-центр компании принял 876 звонков от клиентов.
За первые два часа сайт UzAvtoSavdo обработал больше 230 тыс. активных сессий, причем в первый час активность превышала 1180 новых сессий в секунду. Также было отражено 560 кибератак.
Покупатели должны оплатить новые автомобили в течение 7 календарных дней после заключения контракта.
Серийное производство Chevrolet Cobalt в модификациях MCM стартовало в середине октября. В автомобиле были обновлены свыше 50 ключевых компонентов, включая блок управления двигателем, систему газораспределения и антиблокировочную систему. Также появились круиз-контроль и мультимедиа-система с поддержкой CarPlay и Android Auto.
Автопроизводитель анонсировал контрактацию новых Cobalt 29 октября. В компании сообщили, что во избежание «излишнего ажиотажа» прием заказов будет проводиться только онлайн, а дилерские центры будут закрыты и отключены от системы продаж.
С октября UzAuto Motors добавляет в подлинные контракты на покупку авто специальные QR-коды. Через них можно онлайн проверить все данные от имени покупателя и стоимости до сведений о дилере и статусе оплаты.
Ранее Spot писал, сколько Cobalt и других автомобилей произвели в Узбекистане за первые 9 месяцев 2025 года.