Toshkent-Sharqiy xalqaro aeroporti rasman Toshkent-Humo deb o‘zgartirildi. Bu haqda Uzbekistan Airways matbuot xizmati Spot’ga ma’lum qildi.
Bugun Qozog‘iston Prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev davlat tashrifi bilan Toshkentga tashrif buyurdi. O‘zbekiston va Qozog‘iston prezidentlari matbuot xizmatlarining ma’lum qilishicha, yuqori martabali mehmon ilgari Toshkent-Sharqiy deb atalgan Toshkent-Humo xalqaro aeroportiga yetib kelgan.
Uzbekistan Airways’ning Spot’ga ma’lum qilishicha, Qozog‘iston prezidenti yangi Toshkent-Humo aeroportiga uchib kelgan birinchi mehmon bo‘ldi.
Yangi aeroportda Shavkat Mirziyoyev va Qasim-Jomart Toqayev muzokara o‘tkazdi. Sammit doirasida keng ko‘lamli qo‘shma kooperatsiya loyihalari boshlanishi, shuningdek, ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli to‘plami imzolanishi kutilmoqda. Tashrifning asosiy tadbirlari ertaga, 15-noyabr kuni bo‘lib o‘tadi.
Sentabr oyining boshlarida Toshkent-Sharqiy aeroporti biznes aviatsiyasi uchun o‘z faoliyatini boshladi. Havo bandargohidagi qurilish ishlari yakuniga yetkazildi: uchish-qo‘nish yo‘lagi, uchta rulej yo‘lagi, VIP va CIP terminallari, perron hamda angarlar barpo etildi.

Международный аэропорт «Ташкент-Восточный» официально переименовали в «Ташкент-Хумо». Об этом Spot сообщили в пресс-службе национальной авиакомпании Uzbekistan Airways.
Сегодня президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев прибыл с государственным визитом в Ташкент. Пресс-службы президентов Узбекистана и Казахстана сообщили, что высокопоставленный гость прибыл в международный аэропорт «Ташкент-Хумо», который раньше назывался «Ташкент-Восточный».
В Uzbekistan Airways сообщили Spot, что президент Казахстана стал первым гостем, прилетевшим в новый аэропорт «Ташкент-Хумо».
В новом аэропорту Шавкат Мирзиёев и Касым-Жомарт Токаев провели переговоры. В рамках саммита ожидается запуск масштабных совместных проектов кооперации, а также подписание солидного пакета двусторонних документов. Основные мероприятия визита состоятся завтра, 15 ноября.
В начале сентября открылся аэропорт «Ташкент-Восточный» для бизнес-авиации. Строительные работы в воздушной гавани завершены: построена ВПП, три рулежные дорожки, VIP и CIP-терминалы, перрон и ангары.
Ранее Spot писал, что в зале прилета аэропорта Ташкента заработала система автоматизированного паспортного контроля.