Avvalroq Shavkat Mirziyoyevga temir yo‘l sohasida amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusi yillar uchun rejalar taqdimot qilingani haqida xabar berilgandi. Temir yo‘l sohasi o‘tgan yilni birinchi marta sof foyda bilan yakunladi va joriy yilning to‘qqiz oyida O‘zbekiston temir yo‘llari'ning sof foydasi 800 mlrd so‘mdan oshdi.
Kompaniya boshqaruvi raisi Zufar Narzullayevning taqdimotiga ko‘ra, 2025-yilning yanvar-sentabr oylarida davlat kompaniyasining sof foydasi 857,4 mlrd so‘mni tashkil etgan.
Joriy yil yakuni bilan O‘zbekiston temir yo‘llari'ning sof foydasi 1,19 trln so‘mni tashkil etishi prognoz qilinmoqda, bu o‘tgan yilga (46,6 mlrd so‘m) nisbatan 25 barobar ko‘pdir. 2023-yilda kompaniya zarari 2,28 trln so‘mni tashkil etgan.
Transport vaziri Ilhom Mahkamov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida O‘zbekiston temir yo‘llari'ni transformatsiya qilishni davom ettirish va xizmatlar tannarxini pasaytirish rejalari haqida ma’lum qildi. Joriy yil yakuni bilan “juda katta miqdordagi sof foyda” kutilayotganiga qaramay, amaldor buni yetarli emas deb baholadi.
Vazir prezident kompaniya xizmatlari tannarxini 20% dan ortiqqa kamaytirish va xizmat turlaridan kelib chiqqan holda tariflarni pasaytirish bo‘yicha topshiriq berganini qayd etdi.
Xususan, tashishlarni hisobga olishdan tortib, transport oqimlarini boshqarishgacha bo‘lgan barcha bosqichlarda sun’iy intellektga asoslangan nazoratni joriy etish, xarajatlarni tahlil qilish va ehtimoliy yo‘qotishlarni aniqlash tannarxni 20% ga kamaytirish imkonini beradi.
Oktabr oyi oxirida Ilhom Mahkamov prezident O‘zbekiston temir yo‘llari, Uzbekistan Airways va Uzbekistan Airports kabi yirik kompaniyalarga xizmat tannarxini kamida 20% gacha pasaytirish vazifasini yil yakuniga qadar yakunlashni topshirganini ma’lum qilgandi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston 250 ta yo‘lovchi vagoni ishlab chiqarish va Xitoydan 88 ta lokomotiv sotib olishni rejalashtirayotgani haqida yozgandi.

Железнодорожная отрасль впервые завершила прошлый год с чистой прибылью, а за девять месяцев текущего года чистая прибыль «Узбекистон темир йуллари» превысила 800 млрд сумов.
согласно презентации председателя правления «Узбекистон темир йуллари» Зуфара Нарзуллаева, за январь-сентябрь 2025 года чистая прибыль госкомпании составила 857,4 млрд сумов.
По итогам этого года чистая прибыль УТЙ прогнозируется на уровне 1,19 трлн сумов — рост в 25 раз по сравнению с прошлым годом (46,6 млрд сумов). Например, в 2023 году убыток составил 2,28 трлн сумов.
Председатель «Узбекистон темир йуллари» Зуфар Нарзуллаев. Фото: скриншот с Oʻzbekiston 24
министр транспорта Илхом Махкамов в интервью телеканалу Oʻzbekiston 24 заявил о планах продолжить трансформацию «Узбекистон темир йуллари» и снизить себестоимость услуг. Несмотря на ожидаемую «очень большую чистую прибыль» по итогам года, чиновник назвал это недостаточным.
Президент поручил снизить себестоимость услуг госкомпании как минимум на 20% и понизить тарифы исходя из видов услуг, сообщил он.
В частности, внедрение контроля на основе искусственного интеллекта на всех этапах — от учета перевозок до управления транспортными потоками, анализ затрат и выявление возможных потерь позволит снизить себестоимость на 20%.
Ранее Spot писал, что Узбекистан намерен произвести 250 пассажирских вагонов и закупить 88 локомотивов в Китае.