Toshkentning yangi xalqaro aeroportiga aviatsion reyslarni 2030-yildan keyin o‘tkazish rejalashtirilmoqda. Bu haqda 19-noyabr kuni davlat-xususiy sheriklik bo‘yicha uchinchi davra suhbati doirasida Transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev Spot muxbiriga ma’lum qildi.
“Biz bosqichma-bosqich yangi [aeroportga] ko‘chib o‘tamiz. Bu avval ham aytilgan, Toshkent-Janubiy aeroporti (Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroporti — Spot izohi) shahar ichkarisida joylashgan. Unda hali ham salohiyat mavjud, kamida 4−5 yil ishlashi mumkin. Shundan so‘ng, boshqa mamlakatlarda bo‘lgani kabi, o‘tish davri bo‘ladi — aviakompaniyalar asta-sekin yangi bazaga o‘tadi”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Toshkentning o‘sishi bilan sayohat qilish va transport infratuzilmasidan foydalanish uchun eng qulay imkoniyatlarni izlayotgan avtomobillar va yo‘lovchilar soni ortib bormoqda. “Yangi aeroport bilan hamma uchun qulay bo‘ladi”, — deya qo‘shimcha qildi vazir o‘rinbosari.
Choriyevning aniqlik kiritishicha, Transport vazirligining rejalariga ko‘ra, yangi aeroportga ko‘chish bilan bog‘liq o‘tish davrining boshlanishi 2030-yildan keyin boshlanishi rejalashtirilgan. U mavjud havo bandargohi yopilishi mumkinligi haqidagi savolga javoban, bu “vaqti kelganda ma’lum bo‘lishini” aytdi.
“Prinsipial yechim mavjud, shunday rejalar bor, aks holda xususiy sherik biz bilan shartnoma imzolamaydi. U to‘liq boshqaruvni xohlaydi va barcha aviakompaniyalar u pulini tikkan joyga uchib borishini istaydi. Aks holda ma’no yo‘q”, — deya ta’kidladi amaldor.
Shuningdek, Transport vaziri o‘rinbosari Toshkentdagi yangi aeroportning imkoniyatlari amaldagisidan 10 barobar ko‘pligini ta’kidladi.
Yangi aeroport uchun ajratilgan hudud xatlovdan o‘tkazilib, aholi ko‘chiriladi. Kadastr agentligi hududdagi mulk qiymati asossiz oshib ketmasligi uchun yangi loyihalar va qurilish ishlari cheklanishini ma’lum qildi.

После 2030 года запланирован переезд в новый международный аэропорт Ташкента. Об этом 19 ноября на полях третьего круглого стола по государственно-частному партнерству рассказал заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев в интервью корреспонденту Spot.
«Мы постепенно будем переезжать в новый [аэропорт]. Это изначально было изложено, что аэропорт „Ташкент-Южный“ (международный аэропорт „Ташкент“ имени Ислама Каримова — прим. Spot) находится внутри города. Его потенциал еще не исчерпан, он будет работать, наверное, как минимум 4−5 лет. Тогда уже, как это происходит в других странах, есть переходный период, когда авиакомпании постепенно переходят на новую базу», — заявил он.
По его словам, по мере роста Ташкента увеличивается количество автомобилей и пассажиров, которые ищут наиболее удобные возможности для путешествий и использования транспортной инфраструктуры. «Для всех будет удобно с новым аэропортом», — добавил Чориев.
Замминистра уточнил, что, согласно планам Минтранса, начало переходного периода, связанного с переездом в новый аэропорт, запланировано после 2030 года.
Отвечая на вопрос о возможном закрытии действующей воздушной гавани, Жасурбек Чориев заявил, что «когда придет время, станет ясно».
«Принципиальное решение есть, есть такие планы, иначе частный партнер не будет подписывать с нами контракт. Он хочет полное управление и хочет, чтобы все авиакомпании прилетали туда, куда он вложит свои деньги. Иначе нет смысла», — подчеркнул чиновник.
Замглавы Минтранса отметил, что возможности нового аэропорта Ташкента в 10 раз превышают потенциал действующего.