Biznes aviatsiyasiga mo‘ljallangan yangi Toshkent-Humo (Toshkent-Sharqiy) xalqaro aeroporti mavjud havo bandargohidagi yuklamani kamaytiradi. Bu haqda 19-noyabr kuni davlat-xususiy sheriklik bo‘yicha uchinchi davra suhbati doirasida Transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev Spot muxbiriga ma’lum qildi.
“Agar biznes-aviatsiya u yerga o‘tsa, barcha VIP-samolyotlar o‘sha yerga qo‘nadi. Yuqori martabali mehmonlar kelganda, hozirda aeroport yarim soatda, ayrim hollarda bir soatda yarim quvvatda ishlaydi. Bu esa qat’iy jadval asosida parvoz qiladigan ayrim aviakompaniyalarga bevosita qandaydir noqulayliklarni tug‘diradi. Ular jadvaldan chiqib ketsa, bu, albatta, keyingi rejalashtirishga ta’sir qiladi. Bu joylarni bo‘shatish va VIP-shaxslarga alohida aeroportda xizmat ko‘rsatish — bu, birinchidan, obro‘-e'tibor, ular [mehmonlar] uchun esa qo‘shimcha qulaylik va komfort, shuningdek, albatta, mavjud aeroportdan foydalanuvchi tijoriy aviakompaniyalarining yukini kamaytirish imkoniyati”, — dedi u.
O‘zbekistondagi biznes-aviatsiya salohiyati haqida gapirar ekan, Choriyev Toshkent-Humo aeroporti ishga tushishi bilan bu yo‘nalish yanada o‘sishini ta’kidladi.
Sentabr oyi boshida Toshkent-Sharqiy aeroporti biznes aviatsiyasi uchun ochildi. Aeroportda qurilish ishlari yakunlanib, unda uchish-qo‘nish yo‘lagi, uchta harakatlanish yo‘lagi, VIP va CIP terminallari, perron va angarlar barpo etildi.
Yaqinda mazkur xalqaro aeroport rasman Toshkent-Humo deb o‘zgartirilgani ma’lum bo‘ldi. 14-noyabr kuni davlat tashrifi bilan O‘zbekistonga kelgan Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev havo bandargohining birinchi mehmoni bo‘ldi. Aeroportning o‘zida Shavkat Mirziyoyev qozog‘istonlik hamkasbi bilan muzokara o‘tkazdi.
Avvalroq Spot Toshkent aeroporti yana 4−5 yil ishlashi, reyslar 2030-yildan keyin yangi aeroportga ko‘chirilishi haqida yozgandi.

Новый международный аэропорт «Ташкент-Хумо» («Ташкент-Восточный»), предназначенный для бизнес-авиации, разгрузит действующую воздушную гавань. Об этом 19 ноября на полях третьего круглого стола по государственно-частному партнерству рассказал заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев в интервью корреспонденту Spot.
«Если бизнес-авиация туда перейдет, то все VIP-самолеты будут там приземляться. Когда высокопоставленные гости прилетают, то у нас за полчаса и иногда за час аэропорт работает вполоборота. Это непосредственно создает какой-то дискомфорт некоторым авиакомпаниям, которые летают на основе четкого графика. Когда они сбиваются с графика, то это, конечно, влияет на их дальнейшее планирование. Высвобождение этих мест и обслуживание VIP-персон в отдельном аэропорту — это, во-первых, престиж, для них [гостей] — дополнительные удобства и комфорт, а также, конечно же, возможность разгрузить коммерческие авиакомпании при использовании существующей воздушной гавани.», — заявил он.
Говоря о потенциале бизнес-авиации в Узбекистане, замглавы Минтранса отметил, что он будет расти, в том числе благодаря запуску нового аэропорта «Ташкент-Хумо».
В начале сентября открылся аэропорт «Ташкент-Восточный» для бизнес-авиации. Строительные работы в воздушной гавани завершены: построена ВПП, три рулежные дорожки, VIP и CIP-терминалы, перрон и ангары.
Недавно стало известно, что международный аэропорт «Ташкент-Восточный» официально переименовали в «Ташкент-Хумо». Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, прибывший 14 ноября с госвизитом в Узбекистан, стал первым гостем воздушной гавани. В самом аэропорту Шавкат Мирзиёев провел переговоры со своим казахстанским коллегой.
Ранее Spot писал, что аэропорт Ташкента проработает еще 4−5 лет, после 2030 года запланирован переезд в новый.