Transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev O‘zbekistonda samolyot ishlab chiqarish rejalari borligini ma’lum qildi. Bu haqda u 19-noyabr kuni davlat-xususiy sheriklik bo‘yicha uchinchi davra suhbati doirasida Spot muxbiriga bergan intervyusida aytdi.
Uning ta’kidlashicha, import qilinadigan yo‘lovchi va yuk samolyotlarining QQS va bojdan ozod qilinishi ularning qimmatligi bilan bog‘liq.
“Samolyot — qimmat texnika. Hozircha biz ularni o‘zimiz ishlab chiqarayotganimiz yo‘q”, — deya izoh berdi u.
Spot muxbirining O‘zbekistonning samolyot ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish rejalari haqidagi aniqlashtiruvchi savoliga vazir o‘rinbosari ijobiy javob berdi. “Nimadandir boshlash kerak”, — deya xulosa qildi u samolyotlarning ehtimoliy modellari haqida gapirib.
Shavkat Mirziyoyev 27-oktabr kuni fuqaro aviatsiyasi sohasidagi davlat siyosatini tartibga solish to‘g‘risida farmon qabul qildi. Hujjatda 2030-yilgacha havo transporti sohasini rivojlantirish bo‘yicha maqsadlar belgilangan. Bu vaqtga kelib mahalliy aviakompaniyalarning umumiy samolyot parkini 180 taga yetkazish rejalashtirilgan.
Kelgusi besh yilda mahalliy va xalqaro reyslar sonini yiliga 200 mingtaga yetkazish vazifasi qo‘yildi. Ular yiliga 24 mln nafargacha yo‘lovchi tashishi kutilmoqda.
Rezident aviakompaniyalarning yo‘lovchi va yuk tashuvchi havo kemalari O‘zbekiston hududiga olib kirishda bojxona boji va QQSdan ozod etiladigan texnologik uskunalar ro‘yxatiga kiritiladi.
O‘zbekistonda samolyotsozlik
2014-yilgacha O‘zbekistonda 1941-yilda Moskva yaqinidagi Ximki shahridan ko‘chib o‘tgandan so‘ng tashkil etilgan Chkalov nomidagi Toshkent aviatsiya ishlab chiqarish birlashmasi faoliyat yuritgan. Asosiy faoliyat turi — samolyotlarga ehtiyot qismlar ishlab chiqarish hamda Il-76 va Il-114 samolyotlari va ularning modifikatsiyalarini parvozga yaroqliligini saqlash bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish.
Oxirgi samolyotni korxona 2012-yilning yozida ishlab chiqargan. Hozir TAPOiChning asosiy hududida Toshkent mexanika zavodi joylashgan.
2020-yil dekabr oyida Shavkat Mirziyoyev Rossiyaning o‘sha paytdagi sanoat va savdo vaziri Denis Manturov bilan muzokaralarda TAPOiCh samolyotsozlik zavodi taqdiri muhokama qilinganini aytgandi.
“Bugun rossiyalik hamkorlarimiz bilan TAPOiCh taqdiri, TAPOiCh kelajagi haqida gaplashdik. Asta-sekin sirlarni ocha boshlayman, chunki ichimda ham alam bor. Dunyoda samolyot ishlab chiqaradigan sanoqli davlatlar bo‘lgan. Afsuski, biz buni o‘z qo‘limiz bilan yo‘q qildik. Lekin biz baribir uni tiklash uchun juda ko‘p sa’y-harakatlarni amalga oshirmoqdamiz”, — dedi prezident (Gazeta'dan iqtibos).
Joriy yilning aprel oyida Navoiy erkin iqtisodiy zonasi direksiyasi va Birinchi tajriba-konstruktorlik byurosi — Rossiyaning SP-30 samolyotini ishlab chiquvchisi va ishlab chiqaruvchisi O‘zbekiston hududida SP-30 ikki o‘rinli to‘liq metalli samolyot loyihasining boshqariladigan va og‘ir uchuvchisiz uchish apparatlarini ishlab chiqarishni joylashtirish to‘g‘risida memorandum imzoladi.
Navoiy EIZ direktori Habib Abdullayevning ma’lum qilishicha, loyihaning umumiy qiymati uch yil ichida $30 mlnga baholanmoqda. Birinchi samolyotni shu yilning oktabr oyida, uchinchi yili esa 100 tagacha mashina ishlab chiqarish rejalashtirilgan edi. Loyihani amalga oshirish uchun O‘zbekiston milliy aviatsiya qonunchiligini liberallashtirish niyatida.

Заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев заявил о планах производить самолеты в Узбекистане. Об этом 19 ноября на полях третьего круглого стола по государственно-частному партнерству он рассказал в интервью корреспонденту Spot.
Замглавы Минтранса заявил, что освобождение импортных пассажирских и грузовых самолетов от НДС и пошлины обусловлено их высокой стоимостью.
«Самолет — дорогая вещь. Мы пока сами их не производим», — прокомментировал он.
На уточняющий вопрос корреспондента Spot о планах Узбекистана заняться производством самолетов замминистра ответил утвердительно. «С чего-то надо начинать», — резюмировал он, говоря о возможных моделях воздушных судов.
27 октября Шавкат Мирзиёев издал указ об упорядочивании государственной политики в сфере гражданской авиации. Документ обозначает цели по развитию сферы воздушных перевозок до 2030 года. К этому времени планируется довести совокупный самолетный парк местных авиакомпаний до 180 бортов.
За ближайшие пять лет поручено увеличить годовое число местных и международных рейсов до 200 тыс. Ожидается, что они будут перевозить до 24 млн пассажиров в год.
Согласно документу, пассажирские и грузовые воздушные суда авиакомпаний-резидентов включаются в перечень технологического оборудования, освобождаемого от таможенной пошлины и налога на добавленную стоимость при их импорте на территорию Узбекистана.
Авиастроение в Узбекистане
До 2014 года в Узбекистане действовало Ташкентское авиационное производственное объединение имени Чкалова, созданное в 1941 году после переезда из подмосковных Химок. Основной вид деятельности — производство запасных частей к самолетам и оказание услуг по поддержанию летной годности самолетов Ил-76 и Ил-114 и их модификаций.
Последний самолет предприятие выпустило летом 2012 года. Сейчас на основной территории ТАПОиЧ располагается Ташкентский механический завод.
В декабре 2020 года Шавкат Мирзиёев заявил, что на переговорах с тогдашним министром промышленности и торговли России Денисом Мантуровым обсуждалась судьба авиастроительного завода ТАПОиЧ.
«Сегодня с нашими российскими партнерами мы говорили о судьбе ТАПОиЧ, о будущем ТАПОиЧ. Я постепенно начну открывать секреты, потому что у меня внутри тоже обида. В мире были считанные государства, которые производили самолеты. А мы своими руками это уничтожили, к сожалению. Но мы все равно прилагаем очень много усилий для его восстановления», — рассказал президент (цитата по «Газете.uz»).
В апреле Дирекция свободной экономической зоны «Навои» и «Первое опытно-конструкторское бюро» — российский разработчик и производитель самолета СП-30 — подписали меморандум о размещении производства пилотируемых и тяжелых беспилотников проекта двухместного цельнометаллического самолета СП-30 на территории Узбекистана.
Директор СЭЗ «Навои» Хабиб Абдуллаев сообщил, что общая стоимость проекта оценивается в $30 млн долларов в течение трех лет. Первый самолет планировалось выпустить в октябре этого года, а на третий год выпускать до 100 машин. Для реализации проекта Узбекистан намерен либерализовать национальное авиационное законодательство.
Ранее Spot писал, что новый аэропорт бизнес-авиации «Ташкент-Хумо» разгрузит действующую воздушную гавань.