Toshkent va Samarqand o‘rtasidagi yangi tezyurar temir yo‘li qatnov vaqtini 1,5 soatgacha qisqartiradi. Bu haqda Transport vazirligining 19-noyabr kuni davlat-xususiy sheriklik bo‘yicha uchinchi davra suhbatida taqdim etilgan taqdimotida aytiladi (nusxasi Spot’da mavjud).
Transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev o‘z nutqida loyihaning texnik-iqtisodiy asoslari grant ajratgan Koreya Eksimbanki ko‘magida ishlab chiqilganini ta’kidladi. Yaqinda xarid qilingan 6 ta Hyundai Rotem poyezdlari shu yil oxiridan boshlab yetkazib beriladi, keyingi yil boshidan esa yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsata boshlaydi.
“O‘zbekistonda mavjud temir yo‘llarining tranzit salohiyati cheklangan, chunki [yo‘lovchi tashishdan tashqari] mamlakat orqali o‘tadigan yuk tashuvlari ham mavjud. Bitta liniyadan bir vaqtning o‘zida yuk va yo‘lovchi tashishda foydalanish imkonsiz, biz uni yanada kengaytira olmaymiz. Albatta, biz operatsion jarayonlarni optimallashtiryapmiz, lekin shu bilan birga, maxsus tezyurar temir yo‘l liniyasini qurish muhim”, — dedi Choriyev.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tezyurar temir yo‘l Toshkentning yangi xalqaro aeroportini bog‘lab, Samarqand “yuragi"ga yetib boradi.
24-oktabr kuni Janubiy Koreyaning Saman Engineering kompaniyasi Transport vazirligi, O‘zbekiston temir yo‘llari va boshqa idoralar takliflari asosida Toshkent-Samarqand tezyurar temir yo‘lining 3 ta variantini taqdim etdi.
Birinchi variantda temir yo‘l uzunligi 282 km, harakat vaqti 1 soat 26 daqiqa, o‘rtacha tezlik 185,7 km/soatni tashkil etadi. Umumiy uzunligi 8,9 km bo‘lgan 74 ta ko‘prik va 3 ta tunnel qurilishi ko‘zda tutilgan.
Ikkinchi variantda magistralning uzunligi 291,7 km. Bunda o‘rtacha tezlik 179,4 km/soatgacha pasayadi, yo‘lga sarflanadigan vaqt esa 1 soat 33 daqiqagacha ortadi. Loyiha doirasida 82 ta ko‘prik va 16 km uzunlikdagi 1 ta tunnel quriladi.
Uchinchi variantda yuqori tezlikdagi temir yo‘lning uzunligi 302 km.dan ortiq. O‘rtacha tezlik 166,9 km/soat bo‘lganda Toshkentdan Samarqandgacha bo‘lgan masofa 1 soat 45 daqiqa davom etadi. Yo‘nalish umumiy uzunligi 9,6 km bo‘lgan 105 ta ko‘prik va 2 ta tunnelni o‘z ichiga oladi.
Fevral oyida Transport vazirligi Janubiy Koreya kompaniyalari konsorsiumi bilan Toshkent-Samarqand tezyurar temir yo‘lini qurish loyihasining texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqishni boshlashga kelishib oldi. Koreya Eksimbanki buning uchun grant ajratadi.
Bundan tashqari, Iqtisodiyot va moliya vazirligining kelgusi uch yillikka mo‘ljallangan moliyaviy strategiyasida ushbu tezyurar temir yo‘li qurilishi kelasi yildan boshlanishi haqida gap boradi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston 250 ta yo‘lovchi vagoni ishlab chiqarish va Xitoydan 88 ta lokomotiv sotib olishni rejalashtirayotgani haqida yozgandi.

Высокоскоростная железная дорога сократит время в пути из Ташкента в Самарканд до 1,5 часа. Об этом говорится в презентации Министерства транспорта (есть в распоряжении Spot), предоставленной 19 ноября в ходе третьего круглого стола по государственно-частному партнерству.
Заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев в своем выступлении отметил, что технико-экономическое обоснование проекта было разработано при помощи Эксимбанка Кореи, который выделил грант. Недавно приобретенные 6 поездов Hyundai Rotem начнут поступать в конце этого года, а в начале следующего приступят к работе.
«Транзитная способность существующих железных дорог Узбекистана ограничена, так как, [помимо пассажироперевозок], существуют грузоперевозки, которые проходят через страну. Одновременное использование одной линии для пассажирских и грузовых перевозок представляется невозможным, так как мы не можем улучшать ее дальше. Конечно, мы оптимизируем операционные вопросы, но при этом важно построить специальную высокоскоростную железнодорожную линию», — заявил Чориев.
По его словам, высокоскоростная железная дорога соединит новый международный аэропорт Ташкента и дойдет до «сердца Самарканда».
24 октября южнокорейская Saman Engineering представила 3 варианта высокоскоростной ж/д Ташкент — Самарканд на основе предложений Министерства транспорта, «Узбекистон темир йуллари» и других ведомств.
В первом варианте протяженность ж/д составит 282 км, время в пути — 1 час 26 минут, а средняя скорость — 185,7 км/ч. Всего предполагается построить 74 моста и 3 туннеля общей длиной 8,9 км.
Второй вариант имеет протяженность магистрали в 291,7 км. При этом средняя скорость снизится до 179,4 км/ч, а время в пути увеличится до 1 часа 33 минут. В рамках проекта будут построены 82 моста и 1 туннель длиной 16 км.
У третьего варианта протяженность высокоскоростной ж/д превышает 302 км. При средней скорости в 166,9 км/ч путь от Ташкента до Самарканда займет 1 час 45 минут. Маршрут включает 105 мостов и 2 туннеля общей длиной 9,6 км.
О проекте
К проекту, включая финансирование, железной дороги проявляют интерес Экспортно-импортный банк Китая и Европейский инвестиционный банк.
В июле министр транспорта Илхом Махкамов рассказал о ходе проекта строительства высокоскоростной железной дороги Ташкент — Самарканд.
Ранее Spot писал, что в Ташкентской области построят железную дорогу длиной 112 км от Нурафшана до Янгиера.