Toshkent shahridagi yo‘l bo‘yi pulli to‘xtash joylari uchun rezidentlik ruxsatnomalarining qiymati belgilandi. Bu bo‘yicha 25-dekabr kuni poytaxt hokimi Shavkat Umurzakov tegishli qarorni imzoladi.
Hujjat hokimning 2024-yilning oktabr oyida qabul qilingan pulli to‘xtab turish joylari faoliyatini yaxshilashga qaratilgan qaroriga o‘zgartirish va qo‘shimcha kiritishni nazarda tutadi.
Rezidentlik ruxsatnomalari pulli to‘xtash joylari mavjud yoki ko‘chalar bilan chegaradosh bo‘lgan mahallalardagi avtomobil egalari va uy-joy mulkdorlariga taqdim etiladi. Uning egasi avtomobilini mahalla hududida yoki unga tutash ko‘chada qoldirishi mumkin bo‘ladi.
Kelishuvlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar maxsus elektron reyestrda saqlanadi. Rezident avtoturargoh guvohnomasi rezidentdan tashqari, doimiy yoki vaqtincha ro‘yxatdan o‘tgan fuqarolarga ham amal qiladi.
Uni rasmiylashtirish uchun Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali ariza berish mumkin bo‘ladi. Ruxsatnoma rasmiylashtirilgandan keyin bir yil davomida amal qiladi.
Har bir turar joy uchun eng ko‘pi bilan ikkita rezident avtoturargoh ruxsatnomasi reyestrga kiritilishi mumkin. Yangi tartib-qoidalar 2026-yilning 1-fevralidan kuchga kiradi.
Joriy yilning 8-may kuni Toshkentning Amir Temur xiyoboni, Mirobod, Shahrisabz, Istiqbol va Zarafshon kabi 6 ta sinov ko‘chasida yo‘l bo‘yi pulli avtoturargohlar loyihasi ishga tushirildi. Ikkinchi bosqichda, 30-iyungacha poytaxtning yana 30 ta ko‘chasida pulli avtoturargohlar joriy etilishi, iyul oyi oxirigacha esa 13 208 ta to‘xtash joyiga mo‘ljallangan nuqtalar 86 ta ko‘chada ishga tushishi belgilangandi.
Sentabr oyida pulli “parkovka"lar uchun rezidentlik ruxsatnomalari joriy etilishi ma’lum bo‘ldi. Ruxsatnoma qanday olinishi va boshqa talablar haqida noyabr oyida ma’lum qilinishi kerak edi.
Bundan tashqari, yo‘l bo‘yi pulli avtoturargohlar narxi haydovchilar orasida noroziliklarni keltirib chiqarayotgani ma’lum bo‘ldi. Avtoturargohlar bo‘lishiga qaramay, avtomobil egalari mashinalarini belgilanmagan joylarga qo‘yishni afzal ko‘rmoqda. Ularning aksariyati narxlarni yuqori hisoblaydi.
Avvalroq Raqobat qo‘mitasi Toshkentdagi pulli parkovkalar bo‘yicha o‘rganish boshlagani haqida xabar berilgandi. Qo‘mita, shuningdek, 11 ta tovar bozorida 66 ta korxonani “ustun muzokara kuchi"ga ega deb topdi.

В Ташкенте вводятся резидентские соглашения для пользования платными парковками. Соответствующее решение хокима столицы опубликовано на портале E-qaror.
Резидентские соглашения будут предоставляться автовладельцам и собственникам жилья в махаллях, в которых или рядом с которыми имеются зоны платной парковки. Его обладатель сможет парковать автомобиль на территории махалли, либо на прилегающей к ней улице.
Информация о разрешениях будет храниться в специальном электронном реестре. Кроме самих резидентов, пользоваться разрешениями смогут проживающие с ними граждане при наличии постоянной либо временной регистрации. Подать заявку на оформление разрешения можно будет через Единый портал интерактивных госуслуг.
Соглашения будут действительны в течение одного года после оформления. Если резидент оплатит годовой сбор, но не успеет оформить новое соглашение, старое разрешение будет действовать до 14 дней сверх срока.
На один адрес может быть зарегистрировано не более двух резидентских соглашений. Новый порядок вступает в силу с 1 февраля 2026 года.
Платные придорожные парковки официально заработали 8 мая на шести центральных улицах. До 30 июня планировалось запустить парковки еще на 30 столичных улицах, а к концу июля они должны были охватить 86 трасс и включать 13 208 парковочных мест.
С июня в Ташкенте запустили мобильное приложение Poytaxt Parking для оплаты парковки. В приложении, доступном на узбекском, русском и английском языках, можно выбрать длительность парковочной сессии — исходя из нее рассчитывается стоимость. Оплатить паркинг также можно через Paynet, Octobank, Click, payme и Uzum Bank.
В сентябре хокимият столицы сообщил о планах ввести систему резидентских соглашений, позволяющих пользоваться платными парковками на льготных условиях. Компания Poytaxt Parking уточнила, что парковка для его обладателей будет полностью бесплатной в период с 20:00 до 8:00, а также в праздничные дни.
Нароодно-демократическая партия Узбекистана в ноябре предложила пересмотреть тарифы на платную парковку с учетом реальных доходов населения и его социальной защищенности. Также она призвала раскрыть экономическое обоснование расценок и порядок использования выручки.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции проверит платные парковки Ташкента на превосходящую переговорную силу.