Toshkentdan Samarqandga tezyurar temir yo‘lni 2030-yilda qurib, ishga tushirish rejalashtirilgan. Bu haqda Koreya Eksimbankining Toshkentdagi vakolatxonasi rahbari Sangjin Kang O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mavjud temir yo‘l magistralidan ham yuk, ham yo‘lovchi tashish uchun foydalaniladi. Alohida tezyurar temir yo‘l qurilishi O‘zbekiston hududlari o‘rtasida yo‘lovchi tashishni tezlashtirish va ko‘paytirish imkonini beradi.
Hozirda loyihaning dastlabki texnik-iqtisodiy asoslanishi ko‘rib chiqilmoqda. Ushbu bosqichda yo‘lovchilar oqimi prognoz qilinadi, yo‘nalishlar shakllantiriladi, xarajatlar baholanadi, shuningdek, ijtimoiy va ekologik ta’sir tahlil qilinadi.
Loyihani amalga oshirish muddati o‘rtacha 7−10 yilni tashkil etadi. Yuqori tezlikda harakatlanuvchi temir yo‘lni 2030-yilning birinchi yarmida to‘liq ishga tushirish rejalashtirilgan.
Yo‘nalish uzunligi 300 km, o‘rtacha tezlik 185,7 km/soat, yo‘lga sarflanadigan vaqt esa 1,5 soat atrofida bo‘ladi.
2025-yil 24-oktabr kuni Janubiy Koreyaning Saman Engineering kompaniyasi Transport vazirligi, O‘zbekiston temir yo‘llari va boshqa idoralar takliflari asosida Toshkent-Samarqand tezyurar temir yo‘lining 3 ta variantini taqdim etdi.
Sangjin Kang tomonidan e’lon qilingan parametrlar birinchi variantga mos keladi, unga ko‘ra temir yo‘l uzunligi 282 km, yo‘lga ketadigan vaqt 1 soat 26 daqiqa, o‘rtacha tezlik esa 185,7 km/soatni tashkil etadi. Umumiy uzunligi 8,9 km bo‘lgan 74 ta ko‘prik va 3 ta tunnel qurilishi ko‘zda tutilgan.
Dekabr oyi boshida Janubiy Koreyaning Saman Engineering, Dong Myeong Engineering Consultants & Architecture Co., Ltd, Korea Railroad Corporation va Korea National Railway kompaniyalaridan iborat konsorsium tomonidan ishlab chiqilgan TIA bo‘yicha hisobot o‘tkazildi.
Oy oxirida Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan murojaatnomasida Toshkent-Samarqand yo‘nalishida yuqori tezlikda harakatlanadigan yo‘lovchi poyezdlar uchun yangi temir yo‘l liniyasini qurish boshlanishini e’lon qildi.
Yaqinda prezident Transport vazirligiga O‘zbekiston temir yo‘llari bilan birgalikda 2026-yil 1-mayga qadar xorijiy konsultantlarni jalb qilgan holda Toshkent-Samarqand yo‘nalishida alohida ajratilgan ikki polosali tezyurar temir yo‘l magistralini qurish loyihasining baholash hujjatlarini ishlab chiqish va belgilangan tartibda hukumatga kiritish bo‘yicha topshiriq bergandi.
2025-yilning fevral oyida Transport vazirligi Janubiy Koreya kompaniyalari konsorsiumi bilan Toshkent-Samarqand tezyurar temir yo‘lini qurish loyihasining texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqishni boshlashga kelishib oldi. Koreya Eksimbanki buning uchun grant ajratadi.
Bundan tashqari, Iqtisodiyot va moliya vazirligining kelgusi uch yillikka mo‘ljallangan moliyaviy strategiyasida ushbu tezyurar temir yo‘li qurilishi kelasi yildan boshlanishi haqida gap boradi.
Noyabr oyida Transport vazirligining DXSH bo‘yicha uchinchi davra suhbatida Toshkent va Samarqand o‘rtasidagi yangi tezyurar temir yo‘li qatnov vaqtini 1,5 soatgacha qisqartirishi taʼkidlangandi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston temir yo‘llari va Talgo 80 mln yevrolik shartnoma imzolagani haqida yozgandi.

Высокоскоростную железную дорогу из Ташкента в Самарканд планируют построить и запустить после 2030 года. Об этом глава представительства Экспортно-импортного банка Кореи в Ташкенте Сангжин Канг сообщил в интервью телеканалу O’zbekiston 24.
По его словам, существующая железнодорожная магистраль используется как для грузовых, так и для пассажирских перевозок. Строительство отдельной высокоскоростной железной дороги позволит ускорить и увеличить пассажироперевозки между регионами Узбекистана.
В настоящее время рассматривается предварительное технико-экономическое обоснование проекта. На этом этапе прогнозируется пассажиропоток, формируются маршруты, оцениваются затраты, а также анализируется социальное и экологическое воздействие.
Срок реализации проекта в среднем составит 7−10 лет, а полный запуск высокоскоростной железной дороги запланирован на первую половину 2030-х годов.
Протяженность маршрута составит 300 км, средняя скорость — 185,7 км/ч, а время в пути — около 1,5 часов.
24 октября 2025 года южнокорейская Saman Engineering представила 3 варианта высокоскоростной ж/д Ташкент — Самарканд на основе предложений Министерства транспорта, «Узбекистон темир йуллари» и других ведомств.
Озвученные Сангжином Кангом параметры соответствуют первому варианту, согласно которому протяженность ж/д составит 282 км, время в пути — 1 час 26 минут, а средняя скорость — 185,7 км/ч. Всего предполагается построить 74 моста и 3 туннеля общей длиной 8,9 км.
В конце декабря Шавкат Мирзиёев, выступая с ежегодным обращением к Олий Мажлису и народу Узбекистана, анонсировал начало строительства новой железнодорожной линии для высокоскоростных пассажирских поездов по маршруту Ташкент — Самарканд.
Недавно президент поручил Министерству транспорта совместно с «Узбекистон темир йуллари» до 1 мая 2026 года разработать с привлечением зарубежных консультантов и внести в Кабинет министров в установленном порядке оценочную документацию проекта по строительству «отдельно выделенной двухполосной высокоскоростной железнодорожной магистрали в направлении Ташкент — Самарканд».
О проекте
К проекту железной дороги, включая финансирование, проявляют интерес Экспортно-импортный банк Китая и Европейский инвестиционный банк.
В июле министр транспорта Илхом Махкамов рассказал о ходе проекта строительства высокоскоростной железной дороги Ташкент — Самарканд.