Xitoyning Huanrong Paper Company korxonasi Samarqand viloyatida qog‘oz ishlab chiqarish zavodini qurishni rejalashtirmoqda, deb xabar qilmoqda viloyat hokimligi.
O‘tgan hafta oxirida kompaniya rahbariyati viloyat hokimi Aziz Boboyev bilan muzokaralar olib bordi. Mehmonlar sanoat kartoni, o‘rama va ofis qog‘ozlari ishlab chiqarishga mo‘ljallangan zamonaviy majmua barpo etish rejalarini taqdim etishdi.
Loyihaning umumiy qiymati qariyb $500 mlnni tashkil etadi. Uni besh bosqichda amalga oshirish rejalashtirilgan.
Korxonani joylashtirish uchun 50 gektardan ortiq yer talab etiladi. Huanrong Paper kompaniyasi Samarqanddagi “Urgut” erkin iqtisodiy zonasiga qarashli “Xishrav-2” massividagi maydonni potensial joylashuv sifatida ko‘rib chiqmoqda.
Bo‘lajak zavod 3 ming ish o‘rni bilan ta’minlaydi va davlat byudjetiga qo‘shimcha $50−60 mln soliq tushumlarini olib keladi.
Kompaniya vakillari tomonidan ta’kidlanishicha, u Markaziy Osiyoda bunday darajadagi birinchi korxona bo‘ladi.
Hokim xitoylik investorlarga viloyat hokimiyati tomonidan har tomonlama qo‘llab-quvvatlanishiga va’da berdi. Gap, xususan, tashkiliy va infratuzilmaviy masalalarni hal etish, shuningdek, loyihani qo‘llab-quvvatlash haqida bormoqda.
1-yanvar holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda xitoylik investorlar ishtirokidagi 5044 ta kompaniya, jumladan, 748 ta qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda. 2025-yilda ularning soni 1,5 barobarga yoki 1687 taga ko‘paydi.
Avvalroq Andijonda Yangi Andijon-Xonobod yo‘nalishida pulli yo‘l qurilishi haqida xabar berilgandi.
Xitoylik investorlar bilan loyihani amalga oshirish masalasi ko‘rib chiqilmoqda. Loyihaning boshqa tafsilotlari hozircha ochiqlanmagan.

Китайская компания Huanrong Paper Company планирует построить в Самаркандской области бумажный завод, сообщает хокимият региона.
В конце предыдущей недели руководство фирмы провело переговоры с главой области Адизом Бобоевым. Гости представили планы создания современного комплекса для производства промышленного картона, упаковочной и офисной бумаги.
Общая стоимость проекта составит около $500 млн. Реализовать его планируется в пять этапов.
Для размещения предприятия потребуется более 50 га земли. Huanrong Paper Company рассматривает в качестве потенциальной локации участок на массиве «Хишрау-2» в Самарканде, который относится к свободной экономической зоне «Ургут».
Будущий завод обеспечит 3 тыс. рабочих мест и принесет в государственный бюджет дополнительные $50−60 млн налоговых поступлений. Как отметили представители компании, он станет первым предприятием подобного уровня в Центральной Азии.
Хоким пообещал китайским инвесторам всестороннюю поддержку со стороны региональных властей. Речь идет, в частности, о решении организационных и инфраструктурных вопросов, а также о сопровождении проекта.
На 1 января в Узбекистане насчитывалось 5044 компании с китайскими инвесторами, включая 748 совместных предприятий. За 2025 год их число увеличилось в 1,5 раза или на 1687 фирм.
Ранее Spot писал, что китайские инвесторы планируют направить $200 млн на проекты в Бухарском районе.