Janubiy Koreya hukumati barcha mobil aloqa abonentlarini internetga kafolatlangan ulanish bilan ta’minlashni rejalashtirmoqda, deb yozadi The Elec.
Fan va axborot texnologiyalari vazirligi 9-aprel kuni iste’mol narxlarini barqarorlashtirish bo‘yicha yig‘ilishda tashabbusni ilgari surdi. Gap oylik trafik limitini sarflagan foydalanuvchilar uchun minimal kirish haqida ketmoqda.
Limit tugagandan so‘ng ulanish tezligi 400 Kbit/s gacha pasaytiriladi. Bu messenjerlar va kartalar kabi asosiy xizmatlar uchun yetarli bo‘lishi kutilmoqda.
Yangi funksiya barcha LTE (4G) va 5G tarif rejalarini, shu jumladan ilgari cheksiz ulanish bo‘lmaganlarni ham qamrab olishi kerak.
Vazirlik hisob-kitoblariga ko‘ra, buning natijasida 7,1 mln abonent 322 mlrd vongacha ($217 mln yoki hozirgi kurs bo‘yicha 2,64 trln so‘m) tejash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Shuningdek, rasmiylar eng arzon 5G tariflari narxini 1,5 barobarga — oyiga 30 ming vondan 20 ming vonga ($13,48 yoki 164 ming so‘m) tushirishni rejalashtirmoqda.
LTE va 5G segmentlaridagi takliflar o‘rtasidagi integratsiya tufayli tariflarning umumiy soni ikki baravardan ko‘proqqa kamayishi kerak.
Bundan tashqari, keksa abonentlar uchun cheksiz qo‘ng‘iroqlar va SMS xabarlar taqdim etiladi. Yoshlar va pensionerlarga internet-trafikning oshirilgan paketlari va boshqa imtiyozlar beriladi.
Vazirlik mamlakatning uchta asosiy mobil operatori — SK Telecom, KT va LG U+ bilan muzokaralar olib bordi va iyun oyi oxirigacha o‘zgarishlarni tasdiqlashni rejalashtirmoqda.
Yana bir yangilik — eng mos tarif rejasini tanlashda yordam berish tizimi bo‘ladi. U shu yilning oktyabr oyidan ishga tushishi kerak.
Bosh vazir o‘rinbosari — fan va texnologiyalar vaziri Be Kyonxun internet va sun’iy intellekt funksiyalaridan foydalanish imkoniyatini insonning asosiy huquqlaridan biri deb atadi.

Южнокорейские власти планируют обеспечить всех абонентов мобильной связи гарантированным подключением к интернету, сообщает The Elec.
Министерство науки и информационных технологий Южной Кореи выдвинуло инициативу на совещании по стабилизации потребительских цен 9 апреля. Речь идет о минимальном доступе для пользователей, израсходовавших месячный лимит трафика.
Скорость подключения после окончания лимита будет снижена до 400 Кбит/с. Ожидается, что этого будет достаточно для таких базовых сервисов, как мессенджеры и карты.
Новая функция должна охватить все тарифные планы LTE (4G) и 5G, включая те, где раньше не было безлимитного подключения. По расчетам министерства, благодаря этому 7,1 млн абонентов смогут сэкономить до 322 млрд вон ($217 млн или 2,64 трлн сумов по нынешнему курсу).
Также власти планируют снизить цену наиболее доступных тарифов 5G в 1,5 раза — с 30 тыс. вон до 20 тыс. вон ($13,48 или 164 тыс. сумов) в месяц. Общее число тарифов за счет интеграции между предложениями в сегментах LTE и 5G должно снизиться более чем вдвое.
Кроме того, для пожилых абонентов будет предоставляться неограниченное число звонков и SMS. Молодежь и пенсионеры получат увеличенные пакеты интернет-трафика и другие льготы.
Министерство уже провело переговоры с тремя основными мобильными операторами страны — SK Telecom, KT и LG U+ — и планирует утвердить изменения до конца июня.
Еще одним нововведением станет система помощи при подборе наиболее подходящего тарифного плана. Она должна заработать с октября этого года.
Вице-премьер — министр науки и технологий Бэ Кёнхун назвал доступ к интернету и функциям искусственного интеллекта одним из основных прав человека. Также он заявил, что операторы связи должны внести свой вклад в «общественное благо» после крупной утечки пользовательских данных в 2025 году.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане предлагается сделать для сотовых операторов обязательным наличие тарифов без интернет-трафика.