“Spot” ilgariroq xabar berganidek, O‘zbekistonda oldin rejalashtirilganidek, 2019 yilning 1 yanvariga qadar yangi Soliq kodeksini yozishga ulgurib bo‘lmaydi.
Hukumat yaqinda O‘zbekistondagi soliq islohotlari ishlariga jalb qilingan Rossiya moliya vazirining sobiq o‘rinbosari Sergey Shatalov “Studiya 24” dasturi doirasida bu mavzuga to‘xtalib, vazifani muddatidan ilgari yakunlash texnik jihatdan mumkin emasligini ta’kidladi:
“Barcha sabrsizlik bilan kutgandi [yangi Soliq kodeksini qabul qilinishini], albatta, chunki soliq islohoti joriy yilning 1 yanvaridan ishga tushishi kerak edi, yaxshi qonunchilik bilan ta’minlanishi uchun. Prezident ham Soliq kodeksini qabul qilish kerakligini, unda barcha muhim masalalar o‘z yechimini topishi lozimligini aytgan, u minimum kamchilikli maksimal darajada to‘g‘ri harakatdagi qonun bo‘lishi kerak. Barcha stavkalar Soliq kodeksida keltirilgan bo‘lishi, soliq to‘lovchilar va soliq organlari o‘z majburiyatlari to‘g‘risida aniq ma’lumotga ega bo‘lishlari kerak, aslida bu juda-juda muhim vazifa, shu bois o‘ylaymanki, uni qolgan ikki oy ichida bajarish texnik jihatdan mumkin emas”, — dedi Shatalov.
Uning fikriga ko‘ra, amaldagi kodeksga kerakli tuzatishlarni kiritish va 2019 yilning bahoriga qadar qolgan vaqtda Prezident tomonidan qo‘yilgan vazifani oqilona bajarish kerak.
Stavkalar bilan nima sodir bo‘ladi?
Iyun oyining oxirida Prezident 1 yanvardan yangi stavkalar joriy qilinib, ba’zi to‘lovlar bekor qilinadigan soliq islohotiga doir farmonga imzo chekkan edi.
Yangi stavkalar bilan nima sodir bo‘lishini, ular bekor qilinmaydimi, deb so‘rashganida Shatalov soliq islohoti yangi kodeksiz ham ish boshlashini aytib javob berdi.
“1 yanvardan ish boshlashi kerakligi e’lon qilingan islohot, albatta, amalga oshiriladi”, — dedi Shatalov.
Uning so‘zlariga ko‘ra, barcha tayyorgarlik ishlari aslida yakunlangan. Birinchi navbatda bekor qilinishi kerak bo‘lgan muomaladagi soliqlar bekor qilinadi. Yangi pasaytirilgan stavkalar ishlay boshlaydi.
“Yana bir masala, qonunchilikni qo‘llab-quvvatlash kerak, chunki u biroz kechiksa-da eng yaxshi variantda yozilishi kerak”, — dedi Shatalov.
Shu bilan birga ekspert bu boshqa tomondan islohotlar amalga oshirila boshlanganida bo‘lishi mumkin bo‘lgan xatolar va g‘alizliklarni ko‘rishga olib kelishini ta’kidladi. Bu matnga tezda tuzatish kiritishga va sezilarli darajada sifatli tayyorlashga olib keladi.
QQS qanday bo‘ladi?
Shatalovning qayd qilishicha, qo‘shimcha qiymat solig‘i (QQS) murakkab, ko‘pchilik 1 yanvardan boshlab unga amaliy jihatdan birinchi bor to‘qnash keladi. Bugungi kunda taxminan 8 mingta QQS to‘lovchilari bo‘lsa, yangi yildan ular chamasi 30 mingtaga aylanadi. Stavka 20%da qoldi.
“Eng avvalo aholini, biznes egalarini bu stavkalar narxlarning oshishiga olib kelmasligi juda tashvishga solayapti. Bunga yo‘l qo‘yilmaslik kerak”, — dedi Shatalov.
Hukumat va ekspertlar soliq to‘lovchilarning aylanma mablag‘idan 20% soliq paydo bo‘lishi haqidagi xavotirlarini eshitishdi, chunki hamma hozirda yangi tizimga moslashishga qaratilgan chora-tadbirlar ustida ishlashmoqda, ya’ni bularning hammasi 1 yanvarga qadar yakunlanishi uchun.
“Bugungi kunda muhokama ketayapti va o‘ylaymanki, ehtimol, katta bo‘lmagan oborotga ega soliq to‘lovchilar uchun soddalashtirilgan QQSni, masalan, yiliga 1 milliard so‘mdan 4 milliard so‘mgacha joriy etish kabi qaror qabul qilinar”, — dedi Shatalov.
Ular uchun muammolarni hal qiladigan 20%dan past QQS hisoblab chiqilishini ta’kidladi. Shu bilan birga, texnik masalalar ham ochiq qolayotgani to‘g‘ri, masalan, “soliq to‘lovchilar va soliq organlarini bularning hammasi soat kabi aniq ishlashiga qanday o‘rgatish kerakligi” masalasi ko‘rib chiqilishi kerak bo‘ladi.
Soliq ma’muriyatchiligiga nima bo’ladi?
Shatalov ta’kidlashicha, so’nggi 10−15 yil ichida bu yerda bir qator muammolar to’plangan. Shunga ko’ra, juda jiddiy yaxshilanish talab etiladi.
Misol tariqasida, Rossiya ma’muriyati O’zbekistonga nisbatan umuman boshqa sifat darajasida joylashgan — soliq to’lovchilar va soliq to’lovchilar uchun qulay bo’lgan elektron xizmatlar joriy etilgan.
“Bu soliq to’lovchidan uni boshidan olib tashlash uchun emas, balki soliq to’lovchiga qonunni to’g’ri bajarish va soliqlarni o’z vaqtida to’lashini ta’minlash uchun yordam berishdir. Bu jarayon va uzoq yo’l “, — deydi Shatalov.
Ekspertning qayd etishicha, O’zbekistonda bunday texnologiyalarni joriy etish uchun ko’plab jiddiy ishlarni amalga oshirish kerak — barcha biznes-jarayonlarni tahlil qilish, dasturlarni yaratish, axborotni qo’llab-quvvatlash zarur.
“Bu ish katta, uzoq va qimmat. Bilishimcha, Xalqaro valyuta jamg’armasi buning uchun maxsus pul ajratishga tayyor. Ular to’g’ri o’zlashtirilishi kerak”, — dedi Shatalov.
Shuningdek, u mas’ul muassasalar taklif tushishini kutmasdan faol ishtirok etishlari joizligini qayd etdi.
Narxlar bilan nima bo’ladi?
Shatalov fuqarolarning tashvishga tushganliklarini juda yaxshi tushunganini tan oldi, chunki 1-yanvardan boshlab butunlay yangi tizimga o’tiladi.
“Ishonchim komilki, fuqarolar soliq imtiyozlarini sezadilar. Men har bir ish uchun tayyorlangan materiallarni, qanday jiddiy ish olib borilayotganini ko’rdim, shuning uchun hammasi yaxshi bo’ladi deb o’ylayman “, — deydi Shatalov.
Shuningdek, u soliq yukining sezilarli darajada qisqartirilgani, katta miqdordagi soliqlarni bekor qilinayotgani, tekis o’lchamlarni joriy etilib, moslashuv choralari qo’llanilishini, umuman olganda, rahbariyatda keskin narx ko’tarilishi va soliq islohotining boshqa yoqimsiz jarayonlar kutilmayotganini eslatib o’tdi.

Как ранее писал Spot, в Узбекистане не успевают написать новый Налоговый кодекс к 1 январю 2019 года, как было запланировано раньше.
Сергей Шаталов, бывший заместитель министра финансов России, которого правительство недавно привлекло к работам по налоговой реформе в Узбекистане, в рамках передачи «Студия 24» объяснил это тем, что задачу просто технически невозможно выполнить к указанному сроку:
«Все с нетерпением ждали [принятие нового Налогового кодекса], конечно же, поскольку 1 января должна стартовать налоговая реформа, чтобы было хорошее законодательное обеспечение. Президент тоже сказал, [что] надо принять Налоговый кодекс, надо в нем решить все принципиальные вопросы, он должен стать законом максимально прямого действия, минимум ссылок, все ставки должны быть указаны в Налоговом кодексе, налогоплательщики и налоговые органы должны четко представлять себе все свои обязанности, но, на самом деле, это очень-очень серьезная задача и я думаю, что её просто технически невозможно выполнить в оставшиеся два месяца», — сказал Шаталов.
По его мнению, разумно сделать иначе — внести необходимые поправки в действующий кодекс и, в оставшееся время, до весны 2019 года, выполнить ту задачу, которую ставил президент.
Что будет со ставками
В конце июня президент подписал указ о налоговой реформе, которым с 1 января вводятся новые ставки, отменяются некоторые платежи.
На вопрос, что будет с этими новыми ставками, не отменятся ли и они, Шаталов ответил, что налоговая реформа стартует и без нового кодекса.
«Реформа, которая была объявлена и должна стартовать с 1 января — обязательно стартует», — сказал Шаталов.
По его словам, все подготовительные действия фактически завершены. Налоги, которые должны быть отменены, в первую очередь, оборотные налоги, отменяются. Новые пониженные ставки — стартуют.
«Другое дело, что законодательное обеспечение, так как это должно быть прописано в самом лучшем варианте, чуть-чуть опаздывает», — сказал Шаталов.
Там же эксперт отметил, что это, с другой стороны, позволит увидеть те ошибки и шероховатости, которые возможно будут, когда стартует реформа. Это позволит быстро подкорректировать текст и получить значительно более качественный продукт.
Что будет с НДС
Шаталов отметил, что налог на добавленную стоимость (НДС) сложный, и многим с 1 января придется столкнуться с ним практически впервые. Сегодня примерно 8 тыс. плательщиков НДС, с нового года их станет около 30 тыс. Ставка осталась в 20%.
«Очень много озабоченности, прежде всего, у населения, у бизнеса в отношении того, что эта ставка приведет к росту цен. Этого нельзя допустить», — сказал Шаталов.
Он отметил, что правительство и эксперты слышат обеспокоенность тех налогоплательщиков, у которых появится 20% налог с оборота, потому все сейчас работают над мерами по адаптации нового режима, чтобы все это было завершено к 1 января.
«Сегодня обсуждается, и я думаю, что, скорее всего, такое решение будет принято, то, чтобы ввести упрощенный НДС для тех налогоплательщиков, которые имеют не слишком большие обороты, например, от 1 до 4 млрд сумов в год», — сказал Шаталов.
Он отметил, что для них появится расчетный НДС ниже 20%, который позволит решить проблемы. При этом, правда, остаются технические вопросы, вроде того, «как обучить налогоплательщиков и налоговые органы, чтобы все это работало как часы».
Что будет с налоговым администрированием
Шаталов отметил, что и тут, за последние 10−15 лет, накопился ком проблем. Соответственно, нужно очень серьезное совершенствование.
В качестве примера приводится Россия, где администрирование находится на совершенно ином качественном уровне по сравнению с Узбекистаном — внедрены электронные сервисы, которые удобны как для налогоплательщиков, так и для налоговых органов; установлен минимальный контакт между сторонами, работает удаленный доступ и сервисно-ориентированная служба.
«Это не погоня за налогоплательщиком с тем, чтобы снять с него скальп, а помощь налогоплательщику, чтобы он правильно исполнял законодательство и своевременно уплачивал налоги. Это процесс и долгий путь», — сказал Шаталов.
Эксперт отметил, что для того, чтобы ввести в Узбекистане такие технологии, нужна большая серьезная работа — нужно проанализировать все бизнес-процессы, построить программы, сделать информационное обеспечение.
«Работа большая, длительная, дорогая. Насколько мне известно, Международный валютный фонд даже готов выделить специально под это деньги. Нужно, чтобы они правильно были освоены», — сказал Шаталов.
Там же он отметил, что ответственные ведомства для этого должны принимать активное участие, а не ждать, что им предложат.
Что будет с ценами
Шаталов признался, что очень хорошо понимает обеспокоенность граждан, так как с 1 января, по сути, произойдет переход на совершенно новую систему.
Там же он напомнил, что налоговая нагрузка заметно снижается, отменяется большое количество налогов, вводится плоская шкала, будут приняты адаптационные меры, так что, в целом, в руководстве не ожидают сильного скачка цен и других неприятных особенностей проведения налоговой реформы.
«Я уверен, что граждане почувствуют налоговое послабление. Я видел материалы, которые готовятся, чтобы все работало, какая серьезная проводится работа, так что, думаю, все будет хорошо», — сказал Шаталов.
Ранее налоговый консультант Татьяна Шалунова специально для Spot объясняла, как изменения в налогообложении отразятся на налоговой нагрузке предприятий.