O’zbekistonda 2007 yildan 2018 yilgacha mavjud bo’lgan (Ucell operatorining egasi) shved kompaniyasi Telia O’zbekistondagi korrupsiya ishiga so’nggi 208,5 mln. $ miqdorida transh to’ladi. Bu haqda kompaniya saytida xabar berilgan.
2007 yil iyul oyida Telia COSCOM kompaniyasining asosiy aksiyadoriga aylandi. 2008 yil iyun oyida operator Ucell brendi ostiga o’tdi.
Kompaniya O’zbekistonda ishlash uchun pora bergani ma’lum bo’lganidan so’ng 2013 yilda korrupsiya mojarosi markazida bo’ldi. 2015 yilda kompaniya Yevroosiyoda ishlashni qisqartirishga va butun e’tiborini Shimoliy Yevropaga qaratishga qaror qildi.
2017-yilda imzolangan kelishuvlarga ko’ra, kompaniya 1 milliard $ to’lashi kerak. 19 mart kuni oxirgi transh Niderlandiya prokuraturasiga (Openbaar Ministryie, OM) to’landi.
Shvetsiya prokuraturasi Stokgolm shahar sudining 2019 yil 15 fevraldagi qaroriga qarshi appelyatsiya “Telia Company AB” ga qarashli mablag’ni taqsimlash bo’yicha da’vo bilan bog’liq ravishda olib tashlanganini xabar qildi.
Kompaniyada Telia barcha moliyaviy majburiyatlarni global jahon kelishuvlariga muvofiq amalga oshirgani va kelajakda Shvetsiya prokuraturasi yoki ushbu masala bilan bog’liq boshqa organlar tomonidan Telia’ga qarshi hech qanday da’vo qilinmasligi qayd etildi.

Шведская компания Telia, которая присутствовала в Узбекистане с 2007 по 2018 годы и была владельцем оператора Ucell, выплатила последний транш в $208,5 млн по делу о коррупции в Узбекистане. Об этом сообщается на сайте компании.
В 2007 году Telia стала владельцем большинства акций компании Coscom. В 2008 году сменила название оператора на Ucell. В 2013 году оказалась в центре коррупционного скандала, когда выяснилось, что компания платила взятки за работу в Узбекистане. В 2015 году компания решила свернуть работу в Евразии и сконцентрироваться на Северной Европе.
Согласно мировым соглашениям, на которые пошла Telia в 2017 году, компания должна выплатить порядка $1 млрд. 19 марта был выплачен последний транш прокуратуре Нидерландов (Openbaar Ministryie, OM).
Шведская прокуратура сообщил, что апелляция на решение Стокгольмского городского суда от 15 февраля 2019 года была отозвана в связи с иском о выделении средств против Telia Company AB.
«Таким образом, компания Telia выполнила все финансовые обязательства в соответствии с глобальными мировыми соглашениями, и в дальнейшем против компании Telia не будет выдвинуто никаких претензий со стороны прокуратуры Швеции или любого другого органа, связанного с этим вопросом», — сообщили в компании.
Ранее Spot писал, что Telia ушла из Узбекистана, продав свою долю в Ucell Госкомконкуренции за $215 млн.