O‘zbekistonda xorijiy platformalarda kriptoaktivlar savdosini taqiqlash fuqarolarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish yuzasidan amalga oshirilmoqda.
Bu haqda 1-fevral kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak ma’lum qildi, deya xabar bermoqda “Spot” muxbiri.
Uning soʻzlariga koʻra, xorijiy kripto birjalari boshqarishning murakkab sxemalariga ega. Va birjaning qulashi yoki foydalanuvchining aldashi holatlarida, mos ravishda, yakuniy egalik tuzilishini topish va javobgarlikka tortish mumkin emas.
“Xorijiy birjalarda savdoni taqiqlash gʻoyasi, birinchidan, fuqarolarimiz provayderlarimiz orqali operatsiyalarni amalga oshirishi, ikkinchidan, bu milliy bozor rivojiga hissa qoʻshishi bilan bogʻliq edi”, — dedi Pak.
Va eng muhimi, chet el valyutasining mamlakatdan chiqib ketishining oldini olish. Qayerdadir tranzaktsiyalar amalga oshirilayotganidan O‘zbekistonga qanday foyda bor? Bu erda hech kim ularni nazorat qilmaydi va fuqarolarimizning huquqlarini himoya qilmaydi, deya qoʻshimcha qildi u.
NAPP direktori oʻrinbosari soʻzlariga koʻra, vaqt oʻtishi bilan foydalanuvchilar oqimi platforma almashinuvidan milliyga o‘tsa, ikkinchisi rivojlana boshlaydi va yanada yaxshi xizmatlarni taqdim etadi.
“Biz muammolarni tushunamiz, fuqarolarni nima tashvishga solayotganini ko‘ramiz, vaziyatni diqqat bilan kuzatib boramiz, ammo mantiqqa muvofiq qabul qilinishi kerak bo‘lgan qarorlar mavjud. Shu bilan birga, ular qaysidir ma’noda aholi orasida mashhur bo‘lmasligi mumkin, lekin davlat va fuqarolarning o‘zlari manfaati uchun buni qilish kerak “, — dedi Vyacheslav Pak.
Avvalroq “NAPP” kriptovalyuta faoliyati bilan shug‘ullanuvchi o‘zbekistonliklarga eslatma bilan chiqgandi.
Xususan, 2023-yildan mamlakat fuqarolari va yuridik shaxslar kripto-aktivlar bo‘yicha operatsiyalarni faqat milliy provayderlar orqali amalga oshirishlari mumkin.
O‘zbekistonda kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi faoliyatni amalga oshirish uchun tegishli litsenziya olmagan xorijiy platformalarda kripto-aktivlar bilan har qanday operatsiyalarni amalga oshirish qonun hujjatlarini buzishga olib kelishi ta’kidlangan.

Запрет на торги криптоактивами на зарубежных площадках продиктован намерением защитить права и законные интересы граждан Узбекистана.
Об этом в ходе пресс-конференции накануне, 1 февраля, заявил первый заместитель директора Национального агентства перспективных проектов Вячеслав Пак, передает корреспондент Spot.
По его словам, у зарубежных криптобирж «запутанные схемы управления». И в случае краха биржи, либо обмана пользователя, невозможно найти конечную «структуру собственности», соответсвенно, и привлечь к ответственности.
«Идея [запрета торгов на зарубежных площадках] была продиктована тем, чтобы, во-первых, наши граждане проводили операции через наших провайдеров, во-вторых, чтобы это способствовало развитию национального рынка. И самое главное — предотвратить отток валютных средств из страны. Какая польза для Узбекистана от того, что где-то проводятся сделки? Здесь никто их не контролирует и не защищает права наших граждан», — подчеркнул Пак.
По мнению замдиректора НАПП, со временем, когда поток пользователей перетечет из бирж платформ в национальные, последние начнут развиваться и предоставлять более качественные сервисные услуги.
«Мы понимаем проблемы, видим, что заботит граждан, мы внимательно отслеживаем ситуацию, но есть решения, которые требуется [принять] в соответствии с логикой. При этом они в какой-то степени могут быть не популярны среди населения, но во благо государства и самих же граждан необходимо это сделать», — подытожил Вячеслав Пак.
С 1 января 2023 года граждане и юрлица Узбекистана могут покупать, продавать или обменивать криптоактивы только через национальных провайдеров услуг. Соответствующая норма была обозначена указом президента в апреле прошлого года.
Любые операции с крипто-активами через иностранные платформы, не зарегистрированные в Узбекистане, считаются нарушением законодательства. Подобные действия влекут соответствующие меры административной, уголовной и других видов ответственности, напомнили в НАПП.
С начала августа 2022 года сайты ряда зарубежных криптобирж заблокированы в Узбекистане. В их число попали такие известные проекты, как Binance и FTX.