Istiqbolli loyihalar milliy agentligi kriptovalyuta faoliyati bilan shug‘ullanuvchi o‘zbekistonliklarga eslatma bilan chiqdi.
Unga ko‘ra, 2023-yildan boshlab mamlakat fuqarolari va yuridik shaxslar kripto-aktivlarni sotib olish, sotish va ayirboshlash bo‘yicha operatsiyalarni faqat milliy provayderlar orqali amalga oshirishlari mumkin.
O‘zbekistonda kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi faoliyatni amalga oshirish uchun tegishli litsenziya olmagan xorijiy platformalarda kripto-aktivlar bilan har qanday operatsiyalarni amalga oshirish qonun hujjatlarini buzishga olib kelishi ta’kidlangan.
Shu sabab, mazkur jarayonlar qonun hujjatlarida belgilangan tartibda amalga oshiriladi.
Avvalroq, kripto-do‘kon faoliyatini tashkil etish tartibi belgilangandi. Bu faoliyat turi kripto-do‘konning elektron platformasi yoki savdo obyekti orqali amalga oshiriladi.
Shundan so‘ng, O‘zbekistonda kripto-do‘kon faoliyatini amalga oshirish uchun litsenziyalar berish boshlandi. Bu bo‘yicha “Crypto Trade NET” va “Crypto Market"lar Markaziy Osiyo va MDH hududida birinchisi bo‘ldi.
Undan keyin, “Crypto EXPRESS” mazkur faoliyat turi uchun litsenziya olgan uchinchi kripto-do‘kon bo‘ldi.
Avvalroq, “Binance” kriptobirjasi ham O‘zbekistonda bosh menejerlikka vakansiya ochgani haqida xabar berilgandi.

Национальное агентство перспективных проектов выпустило напоминание для узбекистанцев, занимающихся торговлей криптовалютой.
В ведомстве подчеркнули, что с 1 января 2023 года граждане и юрлица Узбекистана могут покупать, продавать или обменивать криптоактивы только через национальных провайдеров услуг. Соответствующая норма была обозначена указом президента в апреле.
Данная норма «не предусматривала предоставление» резидентам Узбекистана права осуществлять торги с цифровыми активами на зарубежных площадках до этой даты.
Любые операции с крипто-активами через иностранные платформы, не зарегистрированные в Узбекистане, считаются нарушением законодательства. Подобные действия влекут соответствующие меры административной, уголовной и других видов ответственности, добавило НАПП.
Летом агентство утвердило правила торгов на криптобиржах, а также требования для их лицензирования. Кроме того, тогда начались блокировки сайтов ряда зарубежных криптоплощадок — например, Binance и позже лопнувшей FTX.
В сентябре стали известны суммы месячных сборов с провайдеров услуг в криптосфере. Они составляют 20 БРВ (6 млн сумов) для крипто-магазинов и 400 БРВ (120 млн сумов) — для криптобирж.
В конце октября НАПП оформило правила для работы крипто-магазинов. Первые два подобных учреждения получили лицензии в середине ноября, а сейчас по Узбекистану насчитывается 4 провайдера в этой сфере.