Qozog‘iston parlamenti qimor sanoati ustidan nazoratni kuchaytirish choralarini ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda mamlakat bosh vaziri Alixon Smailovga tayanib “Forbes.kz” nashri xabar bermoqda.
Hukumat rahbari qozog‘istonliklar orasida qimor o‘yinlariga qaramlik (qimor o‘yinlariga qaramlik) kuchayib borayotganini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu mamlakatda ichkilikbozlik va giyohvandlik bilan birga ajralishlarning asosiy sabablaridan biriga aylangan.
“Vazirlar Mahkamasi qimor o‘yinlariga qaramlikka qarshi kurashishga qaratilgan bir qancha me’yoriy hujjatlarni tayyorladi. Birinchi navbatda, bu bukmekerlar, lotereyalar va onlayn kazinolarni reklama qilishni taqiqlaydi”, — dedi Smailov.
Qimor o‘yinlarida qatnashish uchun minimal yoshni 25 yoshga ko‘tarish rejalashtirilgan. Shuningdek, qarzdorlarning yagona reestridagi shaxslarning ularga kirishini taqiqlash ham nazarda tutilgan.
Qonun loyihasi qabul qilingandan so‘ng, aliment to‘lamaganlar va bank krediti bo‘yicha muddati o‘tib ketgan shaxslar pul tikish va kazinolarda o‘ynay olmaydi. Bosh vazir bu tez orada amalga oshishini kutmoqda.
Sentabr oyi boshida Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart To‘qayev hukumat e’tiborini qimor o‘yinlariga qaramlik muammosiga qaratgan edi.
U maxsus xavf guruhi sifatida yoshlarni ajratib ko‘rsatdi va qimor sanoatiga cheklovlar joriy etish bo‘yicha sa’y-harakatlarni kuchaytirishni buyurdi.
Respublika rahbari, shuningdek, qimor biznesidagi moliyaviy operatsiyalarni faolroq monitoring qilishga chaqirdi. Huquqbuzarliklar aniqlanganda ularning oldini olish va chora ko‘rish muhimligi ta’kidlandi.
2022-yil noyabr oyida Adliya vazirligi qimor o‘yinlarini onlayn va ommaviy axborot vositalarida reklama qilish uchun javobgarlikni kuchaytirishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini tayyorladi. Uni ma’muriy huquqbuzarlik deb topish taklif etildi.
Avvalroq “Spot” O‘zbekistonda yanvar oyidan sentabr oyining o‘rtalariga qadar bukmekerlik idoralari reklamasi joylashtirilgan 27 ta sayt bloklangani haqida yozgandi.

Парламент Казахстана рассматривает меры по ужесточению контроля за сферой азартных игр. Об этом сообщает Forbes.kz со ссылкой на премьер-министра Алихана Смаилова.
Глава правительства отметил разрастающуюся проблему игровой зависимости (лудомании) среди казахстанцев. По его словам, она стала одной из главных причин разводов в стране наряду с алкоголизмом и наркозависимостью.
Кабмин подготовил несколько норм, направленных на борьбу с лудоманией. «В первую очередь это запрет рекламы букмекерских контор, тотализаторов и онлайн-казино», — указал Смаилов.
Минимальный возраст для участия в азартных играх планируется повысить до 25 лет. Также планируется запретить доступ к ним для лиц, находящихся в едином реестре должников.
После принятия законопроекта заниматься ставками и играть в казино не смогут неплательщики алиментов и те, у кого есть просроченные банковские кредиты. Как ожидает премьер-министр, это должно произойти в ближайшее время.
В начале сентября президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев обратил внимание правительства на проблему игровой зависимости. Он выделил молодёжь как особую группу риска и поручил усилить работу по введению ограничений для сферы азартных игр.
Также глава республики призвал к более активному мониторингу финансовых транзакций и в игорном бизнесе. Отмечалась важность предотвращения и принятия мер при выявлении нарушений.
В ноябре 2022 года Минюст подготовил законопроект, предусматривающий усиление ответственности за рекламу азартных игр онлайн и в СМИ. Её предлагалось признать административным правонарушением.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане с января по середину сентября заблокировали 27 сайтов с рекламой букмекеров.