Navro‘z bayrami munosabati bilan o‘zbekistonliklarning chiqib ketishi va o‘tkazish punktlarining rekonstruksiya qilinishi Qozog‘iston bilan chegarada katta navbatlarning paydo bo‘lishiga olib keldi. Bu haqda Qozog‘iston Milliy xavfsizlik qo‘mitasi chegara xizmati ma’lum qildi.
21-mart kuni “Tengrinews” muxbiri Qozog‘iston va O‘zbekiston chegarasidagi “Jibek jo‘li” bojxona postidagi soatlab navbatlar haqida xabar berdi. Bundan tashqari, noma’lum shaxslar pul evaziga uzundan uzoq navbatdan tezroq o‘tishni taklif qilishgan.
Qozog‘iston Milliy xavfsizlik qo‘mitasi Chegara xizmati O‘zbekiston bilan chegaradagi nazorat-o‘tkazish punktlari oldida mamlakatdan chiqib ketayotgan odamlar va avtomobillar to‘planib turganini tasdiqladi.
“Bu Navro‘z bayrami munosabati bilan mamlakatimizdan asosan xorijlik fuqarolarning chiqib ketishi, shuningdek, “Kaplanbek”, “Tajen”, “Atameken” va “Kazigurt"dagi qator nazorat-o‘tkazish punktlarida olib borilayotgan rekonstruksiya ishlari bilan bog‘liq”, — deyiladi Chegara xizmati xabarida.
Ikki davlat chegarasidagi “Jibek jo‘li — G‘ishtko‘prik” va “Kaplanbek — Navoiy” bojxona postlarida joriy yilning yozida qurib bitkazilishi kutilayotgan ta’mirlash ishlari olib borilmoqda. Buning natijasida nazorat-o‘tkazish punktining sig‘imi uch barobarga ortadi.
Aprel oyidan boshlab Qozog‘iston O‘zbekistonga va qarama-qarshi yo‘nalishda yuk tashish uchun ruxsatnomalarni elektron tizim orqali berishni yo‘lga qo‘ymoqchi.

Реконструкция контрольно-пропускных пунктов и выезд граждан Узбекистана в период празднования Навруза привели к большим очередям на границе с Казахстаном. Об этом сообщает казахстанская Погранслужба КНБ.
21 марта корреспондент Tengrinews рассказал о многочасовых очередях на таможенном посту «Жибек Жолы» на границе Казахстана и Узбекистана. Более того, неизвестные люди предлагали за деньги пройти очередь быстрее.
В Пограничной службе Комитета национальной безопасности Казахстана подтвердили, что перед пунктами пропуска на границе с Узбекистаном наблюдалось скопление людей и автомобилей на выезд из республики.
«Это связано с выездом, преимущественно, иностранных граждан из нашей страны на период празднования „Наурыз мейрамы“, а также с проводимой реконструкцией ряда пунктов пропуска „Капланбек“, „Тажен“, „Атамекен“ и „Казыгурт“», — отметили в Погранслужбе КНБ.
На границе двух стран проводятся ремонтные работы на таможенных постах «Жибек жолы — Гишткуприк» и «Капланбек — Навои», которые закончат летом этого года. В результате пропускная способность КПП будет увеличена втрое.
С апреля Казахстан намерен наладить выдачу разрешений на грузоперевозки в Узбекистан и в обратном направлении через электронную систему.
Ранее Spot писал, что Узбекистан и Казахстан договорились об устранении барьеров и наращивании товарооборота.