Markaziy bank boshqaruvi asosiy stavkani yillik 14% darajasida o‘zgarishsiz saqlab qolish to‘g‘risida qaror qabul qildi.
Bu inflyatsiyaning yangilangan prognoz koridorining yuqori chegaralariga nisbatan ham joriy pul-kredit sharoitlari nisbatan qat’iy fazada shakllanganligidan kelib chiqib belgilandi.
Umumiy inflyatsiya yil boshidan pasayishda davom etib, mart oyida yillik 8%ni tashkil etdi. Oziq-ovqat tovarlari inflyatsiyasida sezilarli pasayish kuzatildi. Tashqi oziq-ovqat bozorlaridagi narxlar dinamikasi import inflyatsiyasiga pasaytiruvchi ta’sir ko‘rsatdi.
Bazaviy inflyatsiya sezilarli sekinlashib, mart oyida yillik 7,6% va yil boshidan umumiy inflyatsiya darajasidan pastroq shakllandi. Aholi va tadbirkorlarning inflyatsion kutilmalari inflyatsiyaning joriy va prognoz darajasidan yuqoriligicha qolmoqda.
Tartibga solinadigan narxlarning to‘g‘rilanishi va aprel oyidan ayrim tovar va xizmatlarga QQS joriy etilishi ta’sirida inflyatsion kutilmalar dinamikasi yuqorilashi mumkin.
Asosiy ssenariy bo‘yicha 2024-yilda umumiy inflyatsiya prognozi 9−11%gacha oshirildi. Oldingi prognozda bu 8−9%lik prognoz diapazonida shakllanishi kutilgandi.
Prognoz koridorining nisbatan kengligi, tariflar oshirilishi munosabati bilan aholiga taqdim etiladigan bir martalik to‘lovlar, ijtimoiy norma va ikki oylik imtiyozli davr mazkur o‘zgarishlar ta’sirini yumshatish imkonini berishi hamda hozirda bu o‘zgarishlarning aholi va tadbirkorlar inflyatsion kutilmalariga ta’sirini baholash murakkabligi bilan izohlanadi.
Bazaviy inflyatsiyaning barqaror pasayish trayektoriyasida qolishi bo‘yicha mustahkam kutilmalar shakllanib, yil yakunida 7−8% atrofida bo‘lishi prognoz qilinmoqda.
Umumiy inflyatsiya prognozini yangilanishi tartibga solinadigan narxlar oshishining pul-kredit siyosatining asosiy yo‘nalishlarida keltirilgan makroiqtisodiy prognozlarida inobatga olingan dastlabki darajasidan yuqoriroq bo‘lishi bilan bog‘liq.
Biroq, bu o‘zgarishlarning iqtisodiyotdagi narxlarga ta’siri bir martalik xarakterga ega bo‘lib, iste’mol talabini ma’lum darajada pasaytirishi orqali o‘rta muddatli istiqbolda inflyatsiyaning pasayuvchi trendiga sezilarli ta’sir ko‘rsatmaydi.
Hukumat tomonidan iqtisodiyotda yalpi taklifni oshirishga va inflyatsiyani pasaytirishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar, uzoq muddat davomidagi nisbatan qat’iy pul-kredit sharoitlarining yig‘ilgan ta’sirlari inflyatsion jarayonlarni jilovlashga xizmat qiladi.
2024-yilning birinchi choragida iqtisodiyotning o‘sish sur’ati 6,2%gacha tezlashdi. Xizmat ko‘rsatish, chakana savdo aylanmasi va qurilish sohalaridagi yuqori o‘sish, ishlab chiqarish va tog‘-kon sanoatida investitsion faollikning oshishi kuzatildi.
Mehnat bozorida ishchi kuchiga bo‘lgan talab sezilarli oshib bormoqda. Taklifda ma’lum segmentatsiya mavjud bo‘lib, yuqori malakali sohalarda talabning to‘liq qondirilmayotganligi kuzatilmoqda. Bu esa, tegishli sohalarda ish haqlarining yuqoriroq o‘sishiga olib kelmoqda.
So‘mning real almashuv kursi dinamikasi yil boshidan 0,9%ga qadrsizlanib, uzoq muddatli trendi doirasida shakllandi. Tashqi savdo hamkorlar milliy valyutalari kurslari va inflyatsiyalari bo‘yicha prognozlarni inobatga olganda real almashuv kursiga nisbatan bosimlar kuzatilmayapti.
YaIM o‘sishi yil yakuniga 5,2−5,7% oralig‘ida bo‘lishi kutilmoqda. (Ilgari 5,5−6% bo‘lishi kutilgandi). Bu aholi va tadbirkorlar xarajatlaridagi tarkibiy o‘zgarishlar hisobiga kelgusida iste’mol talabining ma’lum ma’noda maqbullashishi bilan bog‘liq.
Xususiy investitsiyalarda yuqori faollik, fiskal rag‘batlantirishlar va aholi daromadlarining o‘suvchi dinamikasi joriy yilda ham iqtisodiy o‘sishni qo‘llab-quvvatlovchi omillardan bo‘ladi.
Amaldagi pul-kredit sharoitlarining qat’iylik darajasi, ijobiy real bozor stavkalarini ta’minlash orqali iqtisodiyotda kreditlash hajmlarining bosqichma-bosqich mo‘tadillasha boshlagani va depozitlar o‘sishining tezlashishida namoyon bo‘lmoqda.
Kelgusi choraklarda bank tizimining umumiy likvidligi tarkibiy profitsit sharoitidan bosqichma-bosqich tarkibiy defitsit fazasiga o‘ta boshlashi va mazkur tarkibiy o‘zgarishlar pul-kredit operatsiyalari orqali to‘g‘rilanib borishi kutilmoqda.
Inflyatsiya prognozining yuqori chegaralarida ham kutilayotgan pul-kredit sharoitlari inflyatsiyaga monetar omillar ta’sirini cheklovchi va milliy valyutada jamg‘arishni rag‘batlantiruvchi xususiyatlari saqlanib qoladi.
Ayni paytda, bazaviy inflyatsiyaning prognoziga erishish bo‘yicha xatarlar kuchayib, kelgusi davrlarda aholining inflyatsion kutilmalarida sezilarli o‘sish kuzatilgan taqdirda pul-kredit sharoitlarini o‘zgartirish bo‘yicha tegishli choralar ko‘riladi.
Markaziy bank inflyatsiyaning 5%lik targetiga erishishga qaratilgan nisbatan qat’iy pul-kredit siyosatini amalga oshirishda iqtisodiyotdagi talab va taklif mutanosibligi, inflyatsion kutilmalar va tarkibiy islohotlar sur’atlariga e’tibor qaratadi.
Joriy yilning 1-mayidan boshlab iste’molchilar energoresurslar uchun ijtimoiy norma asosida tabaqalashtirilgan tartibda haq to‘lashni boshlashadi. Kelgusi yilning aprel oyida jismoniy shaxslar uchun elektr va gaz tariflarini yana oshirish rejalashtirilmoqda.

25 апреля правление Центрального банка приняло решение сохранить основную ставку без изменений — на уровне 14% годовых.
С начала года общий уровень инфляции продолжал снижаться, достигнув в марте 8% в годовом выражении. При этом наблюдалось значительное снижение продовольственной инфляции, а цены на внешних рынках способствовали снижению импортируемой инфляции.
В последние месяцы инфляция в сфере услуг устойчиво росла на фоне сохраняющегося высокого спроса в экономике и повышения некоторых регулируемых цен. В марте базовая инфляция замедлилась до 7,6% в годовом исчислении, сформировавшись ниже общего уровня инфляции с начала года.
Инфляционные ожидания граждан и бизнеса превышают текущий и прогнозный уровень инфляции. Регулятор ожидает, что индексация регулируемых цен и введение с апреля НДС на ряд товаров и услуг увеличат инфляционные ожидания в экономике.
В 2024 году Центробанк ожидает ускорения инфляции до 9−11% из-за роста тарифов на электроэнергию и газ, который оказался выше первоначальных оценок.
Широкий диапазон прогноза объясняется сложностью прогнозирования в условиях таких смягчающих мер, как единовременные выплаты населению, социальные нормы, двухмесячный льготный период.
Однако ЦБ подчеркивает, что влияние этих изменений на цены в экономике носит разовый характер и не окажет существенного воздействия на снижение инфляции в среднесрочной перспективе за счет сокращения потребительского спроса. Базовая инфляция продолжит снижаться и к концу года составит 7−8%.
Замедлению роста инфляции поспособствуют дополнительные меры правительства, направленные на увеличение совокупного предложения в экономике, а также накопленный эффект от длительного периода относительно жестких денежно-кредитных условий со стороны Центробанка.
«В то же время, возрастают риски в части достижения прогноза базовой инфляции, и в случае существенного роста инфляционных ожиданий населения в ближайшие периоды, будут приняты соответствующие меры по изменению денежно-кредитных условий», — подчеркивает ЦБ.
Экономический рост
В первом квартале нынешнего года рост экономики ускорился до 6,2%. Высокие темпы роста наблюдались в сфере услуг, розничной торговли и строительстве, а также возросла инвестиционная активность в обрабатывающей и добывающей промышленности.
Спрос на рабочую силу на рынке труда существенно возрастает. Однако в предложении рабочей силы существует определенная сегментация, и спрос не полностью удовлетворяется в высококвалифицированных секторах, что приводит к более высокому росту зарплаты в соответствующих отраслях.
С начала года реальный эффективный курс сума снизился на 0,9%. С учетом прогнозов по курсам валют и инфляции внешнеторговых партнеров регулятор не ожидает давления на реальный курс.
Согласно обновленным прогнозам, к концу года рост ВВП составит 5,2−5,7%. Это связано с более умеренным потребительским спросом в будущем за счет структурных изменений в расходах населения и бизнеса. Активность в области частных инвестиций, фискальные стимулы и растущая динамика доходов населения поддержат экономический рост.
Уровень жесткости денежно-кредитных условий приводит к постепенному уравновешиванию объемов кредитования экономики и ускорению роста депозитов за счет обеспечения положительных реальных рыночных ставок.
В ближайшие кварталы ЦБ прогнозирует переход ликвидности банковской системы из структурного профицита в фазу дефицита.
С 1 мая повышаются тарифы на электроэнергию и природный газ для населения, а также устанавливаются соцнормы потребления энергоресурсов. С апреля 2025 года планируется снова увеличить тарифы на электроэнергию и газ для физлиц.