Aprel oyi oxirida Savdo-sanoat palatasi rahbari Davron Vahobov va Soliq qo‘mitasi raisi Sherzod Qudbiyev prezidentning “Yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi qarori loyihasini tadbirkorlar bilan muhokama qildi. Xususan, shaxslar o‘rtasidagi shubhali pul o‘tkazmalari ustidan nazoratni kuchaytirish taklif qilingan.
Markaziy bank va Soliq qo‘mitasiga ikki oy muddatda fuqarolarning kartalari o‘rtasida ma’lum limitdan oshib ketgan tovarlarni o‘tkazish to‘g‘risida o‘zaro ma’lumot almashish to‘g‘risida memorandum imzolash topshirildi.
Jismoniy shaxslar uchun yillik limit 100 mln so‘m, yuridik shaxslar uchun esa 500 mln so‘m etib belgilanishi mumkin.
Bundan tashqari, 10-iyulga qadar xavfsiz kanallar orqali o‘zaro ma’lumotlar bazalari bilan integratsiyalashgan tizim yaratish rejalashtirilgan edi. Xususan, u axborotni qayta ishlaydi va inson omilisiz xavflarni aniqlaydi.
Keyinroq Savdo-sanoat palatasi yakuniy variantda biznesga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi qoida va talablarni tuzatishga va’da berib, yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashish chora-tadbirlari keng muhokamaga qo‘yilishi haqida ma’lum qildi.
Biznes vakillari qanday fikrda?
Iqtisodchi Otabek Bakirov “Qonunning amal qilishi uchun u jamoatchilik tomonidan qabul qilinishi kerak”, deb ta’kidladi. U Soliq qo‘mitasi shaxsiy kartalar bo‘yicha pul muomalasiga oid ma’lumotlarga kirishni xohlagan oldingi holatlarni sanab o‘tdi.
Shunday qilib, 2020-yilda Savdo-sanoat palatasi va Senatning Budjet va iqtisodiy islohotlar qo‘mitasi bu taklifga qarshi chiqdi. 2023-yil may oyida Markaziy bank yakuniy maqsad noaniq bo‘lganligi sababli kartadan kartaga pul o‘tkazmalari uchun hisob-fakturalar berish talabiga qarshi chiqdi.
Yangi Konstitutsiyaning 41-moddasiga ko‘ra, bank operatsiyalari, omonat va hisobvaraqlar sir saqlanishi, shuningdek, meros huquqi qonun bilan kafolatlanadi.
Bakirov nima uchun soliq qo‘mitasi bir necha bor bank siriga kirishga urinayotgani, shuningdek, “yashirin iqtisodiyotning asosiy sabablari bilan emas, balki oqibatlari bilan kurashishga” urinayotgani haqida savol beradi.
O‘z navbatida, “Oson” kompaniyasi asoschisi va rahbari Farhod Mahmudovning ta’kidlashicha, yashirin iqtisodiyot doimo iqtisodiy taraqqiyotga to‘sqinlik qilib kelgan. Biroq, aholining naqd pulsiz hisob-kitoblarga ishonchini saqlab qolgan holda unga qarshi kurashish kerak.
“Menimcha, bu oddiy foydalanuvchilarga katta ta’sir ko‘rsatmaydi, chunki regulyatorlar haqiqiy tranzaksiyalar asosida p2p o‘tkazmalari hajmini ko‘rib chiqishiga aminman. Biroq, karta to‘lovlariga ishonchsizlik xavfi mavjud, chunki p2p o‘tkazmalarini qabul qilgan korxonalar naqd pulni afzal ko‘rishlari mumkin. Bu foydalanuvchilarga ta’sir qilishi mumkin”, dedi u.
Mahmudov naqd pulsiz hisob-kitoblar madaniyatini shakllantirish va aholining moliyaviy savodxonligini oshirish orqali tadbirkorlarni rasmiy pul qabul qilish usullariga o‘tishni rag‘batlantirish imkoniyatlarini ham ko‘rmoqda.
“Bugungi kunda naqd puldan keng foydalanish davom etmoqda, biroq hamma ham barcha to‘lovlar uchun kartalardan foydalanishga o‘rganmagan”, deydi u.
“Madad Invest Bank” boshqaruvi raisi Ulug‘bek Tavakalovning fikricha, p2p o‘tkazmalari bo‘yicha ma’lumotlar almashinuvi to‘g‘risidagi qoida bank siri va shaxsiy ma’lumotlar to‘g‘risidagi qonun hujjatlari talablarini buzmaydi. Buning uchun mobil ilova operatori orqali mijozning roziligini olishingiz kerak.
“p2p[o‘tkazmalar] formatida tovarlar uchun to‘lov olayotgan tadbirkorlar to‘lovni naqd pulda talab qila boshlaganlarida, p2p[o‘tkazmalar] ustidan nazorat teskari oqibatlarga olib kelishi mumkin”, dedi u.
Tavakkalovning so‘zlariga ko‘ra, teskari ta’sirga yo‘l qo‘ymaslik uchun kichik savdogarlarni yomon niyatli dastakchilardan ajratish uchun to‘g‘ri chegaralarni belgilash zarur.

В конце апреля глава Торгово-промышленной палаты (ТПП) Даврон Вахабов и председатель Налогового комитета Шерзод Кудбиев обсудили проект постановления президента о комплексных мерах по борьбе с теневой экономикой с предпринимателями. В частности, в нем предлагалось ужесточить контроль за подозрительными переводами между физлицами.
Центробанку и Налоговому комитету поручалось в течение двух месяцев подписать меморандум о взаимном обмене информацией по переводам за товары между картами граждан, превышающим определенный предел.
Для физлиц годовой предел может быть установлен в размере 100 млн сумов, а для юрлиц — 500 млн сумов.
Кроме того, до 10 июля планировалось создать систему, интегрированную со взаимными базами данных через защищенные каналы. В частности, она будет обрабатывать информацию и выявлять риски без человеческого фактора.
Позднее Торгово-промышленная палата сообщила, что меры по борьбе с теневой экономикой выставят на широкое обсуждение, пообещав в итоговой версии исправить нормы и требования, отрицательно влияющие на бизнес.
Что думают представители бизнеса
Экономист Отабек Бакиров подчеркнул, что «для функционирования закон должен быть принят общественностью». Он перечислил предыдущие случаи, когда Налоговый комитет хотел получить доступ к информации, касающейся оборота денег на картах физлиц.
Так, в 2020 году против этого предложения выступили Торгово-промышленная палата и комитет Сената по вопросам бюджета и экономических реформ. В мае 2023 года Центральный банк высказался против требования оформлять счета-фактуры на переводы денег с карты на карту из-за неясной конечной цели.
Согласно 41 статье новой Конституции, тайна банковских операций, вкладов и счетов, а также право наследования гарантируются законом.
Бакиров задается вопросом, почему Налоговый комитет неоднократно предпринимает попытки получить доступ к банковской тайне, а также пытается «бороться с последствиями, а не с коренными причинами теневой экономики».
В свою очередь, основатель и руководитель Oson Фарход Махмудов отмечает, что теневая экономика всегда мешала развитию экономики. Однако с ней нужно бороться, сохраняя доверие населения к безналичному расчету.
«Я не думаю, что это сильно повлияет на обычных пользователей, поскольку я уверен, что регуляторы будут учитывать объемы P2P-переводов на основе реальных транзакций. Однако существует риск появления недоверия к карточным платежам, так как предприятия, принимавшие P2P-переводы, могут начать предпочитать наличные деньги. Это может повлиять на пользователей», — заявил он.
Также Махмудов видит возможности в побуждении предпринимателей к переходу к официальным методам приема денег через формирование культуры безналичных расчетов и повышение финансовой грамотности населения. На сегодняшний день наличные продолжают широко использовать, а к применению карт для всех платежей не все привыкли, констатирует он.
Председатель правления Madad Invest Bank Улугбек Таваккалов полагает, что положение об обмене информацией о p2p-переводах не будет нарушать требования законов о банковской тайне и персональных данных. Для этого надо получить согласие клиента через оператора мобильного приложения.
«Контроль над p2p[-переводами] может привести к обратному эффекту, когда предприниматели, получающие оплату за товары в формате p2p[-переводов], начнут требовать оплату наличными», — отметил он.
По мнению Таваккалова, чтобы избежать обратного эффекта, нужно установить правильные лимиты для отделения мелких торговцев от злостных уклонистов.