Avvalroq 3−4 aprel kunlari Samarqandda “Markaziy Osiyo — Yevropa Ittifoqi” birinchi sammiti bo‘lib o‘tayotgani haqida xabar berilgandi. Unda Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zlab, mintaqalar o‘rtasida sheriklik va hamkorlik bo‘yicha “to‘laqonli” bitim imzolashni taklif qildi.
Yevropa Ittifoqi Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun Global Gateway dasturi doirasida 12 mlrd yevrolik investitsiya paketini e’lon qildi. Bu haqda 4-aprel kuni bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo — Yevropa Ittifoqi” sammitida Yevropa Komissiyasi prezidenti Ursula fon der Lyayen ma’lum qildi.
Yevrokomissiya rahbari o‘z nutqida mintaqalar o‘rtasidagi hamkorlikning to‘rtta yo‘nalishini belgilab berdi: Transkaspiy koridor, muhim minerallar, “yashil” energiya va raqamli ulanish.
“Taraqqiyotni jadallashtirish uchun bugun men Global Gateway’ning 12 mlrd yevrolik investitsiya paketi haqida faxr bilan e’lon qilaman. U bizning [Yevropa] Ittifoqimiz va a’zo davlatlarning sarmoyalarini birlashtiradi”, — dedi Ursula fon der Lyayen.
Uning qayd etishicha, bu “Yevropa jamoaviy yondashuvi” bo‘lib, yangi investitsiya paketi Markaziy Osiyoda yangi loyihalar seriyasini boshlab beradi. “Bu, darhaqiqat, azaliy do‘stligimizning yangi davri boshlanishidir”, — deya ta’kidladi Yevrokomissiya rahbari.
12 mlrd yevrolik investitsiya paketi to‘rtta soha o‘rtasida taqsimlanadi: transport (3 mlrd yevro), muhim minerallar (2,5 mlrd yevro), gidroenergetika va iqlim (6,4 mlrd yevro) hamda sun’iy yo‘ldosh interneti (100 mln yevro).
Bundan tashqari, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki 2027-yilgacha muhim minerallar va qayta tiklanuvchi energiya kabi sohalarni o‘z ichiga olgan taxminan 7−8 mlrd yevrolik loyihalar paketini ishlab chiqmoqda.
Yevropa investitsiya banki Tojikiston, Qirg‘iziston va O‘zbekiston bilan to‘rtta anglashuv memorandumini imzolashga va barqaror transport, suvni tartibga solish va iqlim o‘zgarishiga chidamlilik uchun 365 mln yevro ajratishga tayyorgarlik ko‘rmoqda.

Как ранее писал Spot, с 3 по 4 апреля в Самарканде проходит первый саммит «Центральная Азия — Евросоюз». На нем с речью выступил Шавкат Мирзиёев, предложив заключить «полноценное» соглашение о партнерстве и сотрудничестве между регионами.
Европейский союз объявил инвестиционный пакет в рамках программы «Глобальные ворота» (Global Gateway) на 12 млрд евро для стран Центральной Азии. Об этом 4 апреля на саммите «Центральная Азия — Евросоюз» заявила президент Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен.
В своем выступлении глава Еврокомиссии выделала четыре направления для сотрудничества между регионами: Транскаспийский коридор, критические минералы, «зеленая» энергия и цифровое подключение.
«Чтобы ускорить прогресс, сегодня я с гордостью объявляю об инвестиционном пакете Global Gateway на сумму 12 миллиардов евро. Он объединит инвестиции из нашего [Европейского] Союза и государств-членов», — заявила Урсула фон дер Ляейн.
По ее словам, это «европейский командный подход», отметив, что новый инвестиционный пакет положит начало новой серии проектов в Центральной Азии. «Это действительно начало новой эры в нашей древней дружбе», — подчеркнула глава Еврокомиссии.
Урсула фон дер Ляйен. Фото: пресс-служба президента
Инвестиционный пакет на сумму 12 млрд евро будет распределен между четырьмя сферами: транспорт (3 млрд евро), критически важные минералы (2,5 млрд евро), гидроэнергия и климат (6,4 млрд евро), спутниковый интернет (100 млн евро).
Кроме того, Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) разрабатывает пакет проектов примерно на 7−8 млрд евро до 2027 года, которые включает в себя такие сферы, как критически важные минералы и возобновляемая энергия.
Европейский инвестиционный банк (ЕИБ) готовится подписать четыре меморандума о взаимопонимании с Таджикистаном, Кыргызстаном и Узбекистаном и предоставить 365 млн евро на устойчивый транспорт, водное регулирование и устойчивость к изменению климата.