Sariosiyo aeroporti 20 yildan so‘ng o‘z faoliyatini tikladi. Bu haqda Uzbekistan Airports matbuot xizmati xabar berdi.
30-may kuni aeroport Silk Avia aviakompaniyasining birinchi reysini qabul qildi. Toshkentdan bortida 48 nafar yo‘lovchi bilan uchgan samolyot mahalliy vaqt bilan soat 15:41 da aeroportga kelib qo‘ndi.
Silk Avia Toshkent-Sariosiyo-Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha ATR-72−600 samolyotlarida muntazam qatnovlarni haftasiga ikki marta — chorshanba va juma kunlari amalga oshirishni rejalashtirgan.
29-aprel kuni Sariosiyo aeroporti rekonstruksiyadan keyingi birinchi texnik parvozini qabul qildi. Aerodromning sun’iy yuzalarida, ya’ni uchish-qo‘nish yo‘lagi, burilish yo‘lakchasi va samolyotlar uchun turish joylarida kapital ta’mirlash ishlari olib borildi.
Bir oy ichida 1100 kv metr maydon va soatiga 100 nafargacha yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish quvvatiga ega yangi terminal qurish ishlari yakunlandi. Aeroport muntazam parvozlarni qabul qilishni boshlashi may oyi boshida ma’lum bo‘lgandi.
Sariosiyo aeroporti 2005-yilda fuqaro aviatsiyasi uchun yopilgan. Havo bandargohi so‘nggi yillarda o‘z faoliyatini tiklagan beshinchi mintaqaviy aeroport bo‘ldi. Avvalroq Mo‘ynoq, Qo‘qon, Shahrisabz va Zomin aeroportlari rekonstruksiya qilinib, foydalanishga topshirilgandi.
2023-yilning noyabr oyida Shavkat Mirziyoyev Sariosiyo aeroportida fuqaro aviatsiyasi faoliyatini tiklash, 2024-yildan Sariosiyodan Samarqand va Toshkentga muntazam reyslarni yo‘lga qo‘yishni topshirgandi.
O‘tgan yilning sentabrida Silk Avia rahbari Sardor Nurmuhammedov 2024-yilning to‘rtinchi choragida Toshkent-Sariosiyo yo‘nalishida aviaqatnovlar boshlanishini ma’lum qildi. Joriy yil boshida Uzbekistan Airports raisi Javlonbek Umarxo‘jayev yil yakunigacha Sariosiyo va Zarafshon aeroportlarini ishga tushirish rejalarini bildirdi.
Avvalroq Shahrisabz aeroporti rekonstruksiyadan keyin birinchi marta ATR-72 samolyotini qabul qilgani haqida xabar berilgandi. Joriy yilning mart oyida aeroport uchish-qo‘nish yo‘lagi hamda yurish yo‘lagining kapital ta’mirlanishi sababli vaqtinchalik yopilgandi.

Аэропорт Сариосиё 30 мая принял первый пассажирский рейс после возобновления работы, сообщила пресс-служба Uzbekistan Airports.
Самолет ATR-72−600 региональной авиакомпании Silk Avia с 48 пассажирами на борту прибыл из Ташкента в 15:41 по местному времени. На аэродроме его встретили торжественной водной аркой.
Silk Avia будет выполнять пассажирские рейсы Ташкент — Сариосиё — Ташкент дважды в неделю, по средам и пятницам.
Незадолго до этого завершилось строительство в аэропорту нового терминала площадью 1100 кв. метров. Он имеет пропускную способность 100 человек в час.
Полет стал первым регулярным для Сариосиё после закрытия аэропорта в 1995 году. До этого, в 2024 году возобновили работу ранее закрытые воздушные гавани Муйнака, Коканда, Заамина и Шахрисабза.
Шавкат Мирзиёев поручал провести реконструкцию аэропорта Сариосиё в ноябре 2023 года. Президент ставил задачу возобновить полеты в город из Ташкента и Самарканда с 2024 года в рамках программы развития туризма в Сурхандарьинской области.
В начале 2024 года самолет L-410 компании Uzbekistan Airways провел тестовый полет на аэродром Сариосиё. Тогда же стало известно о планах построить здесь новый пассажирский терминал.
Самолет ATR-72−600 совершил технический полет в Сариосиё 29 апреля. К этому времени была реконструирована взлетная полоса длиной 1550 метров, а также построены рулежная дорожка и перрон для самолетов.
Ранее Spot писал, что Uzbekistan Airports и аэропорт Чанги обсудили планы запуска рейсов Ташкент — Сингапур.