30-may kuni Soliq qo‘mitasi huzuridagi Jamoatchilik kengashining onlayn formatdagi yig‘ilishida elektron hisobvaraq-fakturalar tizimi bo‘yicha takliflar muhokama qilindi. Bu haqda qo‘mita matbuot xizmati xabar berdi.
Kengash a’zolari har bir taklifni batafsil ko‘rib chiqib, ilgari surilgan 11 ta taklifdan 8 tasini qo‘llab-quvvatladi. Shu bilan birga, 1 tasi qisman qabul qilindi, 2 tasi esa ma’qullanmadi.
Elektron hujjat aylanishining “zamonaviylashganini hisobga olgan holda” qo‘shilgan qiymat solig‘i summasi o‘rnini qoplash tartibini belgilovchi 2020-yildagi tegishli nizomni to‘liq qayta ko‘rib chiqish taklifi ma’qullandi.
Alohida faoliyat turlari uchun hisobot oyidan keyingi oyning 10-sanasigacha elektron hisob-faktura (EHF) taqdim etish imkoniyatini ko‘rib chiqish rejalashtirilmoqda. Bundan tashqari, korxonalarning bir yillik muddatdan so‘ng EHFga tuzatish kiritish huquqidan qanday foydalanishi mumkinligi bo‘yicha yo‘riqnomalar ishlab chiqiladi.
O‘z kuchini yo‘qotgan bitimlar bilan bog‘liq muammolarni hal etish, maxsus tartibda soliq bazasi aniqlanadigan operatsiyalar uchun alohida hisobvaraq-faktura shakllarini yaratish ko‘zda tutilmoqda. Rad etilgan hisobvaraq-fakturalarni qayta yuborishdagi muammolar bartaraf etiladi.
Ayrim boshqa daromad va xarajatlar uchun bir tomonlama EHFni boshqa elektron hujjatlar bilan almashtirish bo‘yicha takliflar ma’qullandi.
Qo‘llab-quvvatlangan yana bir tashabbus onlayn-marketpleyslar orqali tovar eksport qiluvchilar uchun $5 minggacha daromad bo‘lganda “kiruvchi” QQSni hisobga olish mexanizmini joriy etish bo‘ldi.
Soliq qo‘mitasi raisining o‘rinbosari Jahongir Abdiyev bu yo‘nalishda tegishli hujjatlar bilan birgalikda texnik yechim ishlab chiqish rejalari haqida ma’lumot berdi. Bu esa elektron tijoratning o‘sib borayotgan segmentini legallashtirish va soliq tushumlarini oshirishga xizmat qiladi.
Jamoatchilik kengashining Elektron ishonchnomani rasmiylashtirish jarayonlarini texnik jihatdan soddalashtirish bo‘yicha takliflari huquqshunoslar bilan kelishilgan holda qayta tayyorlanadi. Normativ hujjatlarni takomillashtirish, avtokameral tahlil formulalarini ko‘rib chiqish hamda ishchi guruhlar tuzish bo‘yicha keyingi harakatlar yo‘nalishlari belgilab olindi.
Avvalroq prezident Soliq qo‘mitasiga to‘langan QQS uchun keshbek qaytarishdagi tushunmovchiliklarni tartibga solishni topshirgani haqida xabar berilgandi.

Общественный совет при Налоговом комитете выдвинул ряд предложений по улучшению системы электронных счетов-фактур (ЭСФ). Об этом сообщила пресс-служба ведомства.
Инициативы рассматривались на онлайн-заседании с участием главы комитета Шерзода Кудбиева, прошедшем 30 мая. Поддержку ведомства получили 8 предложений из 11 представленных, еще одно было принято частично.
Налоговый комитет одобрил идею полной переработки положения от 2020 года, регулирующего порядок составления и подачи ЭСФ. В документ будут внесены поправки «с учетом современных реалий электронного документооборота».
Планируется рассмотреть возможность выставления ЭСФ до 10-го числа месяца, следующего за отчетным, для отдельных видов деятельности. Также разработают инструкции, как бизнес может воспользоваться своим правом корректировки ЭСФ после годового срока.
В рамках изменений планируется ввести специальные формы ЭСФ для операций с особым порядком определения налоговой базы. Будут решены проблемы с недействительными сделками и с повторной отправкой отклоненных ЭСФ.
Также в комитете согласились с предложением отменить для плательщиков налога с оборота требование оформлять односторонние ЭСФ по прочим доходам и расходам. Их планируется заменить другими документами.
Еще одной инициативой, получившей поддержку, стало создание механизма зачета «входного» НДС для экспортеров товаров через онлайн-маркетплейсы при выручке до $5 тысяч.
Замглавы Налогового комитета Жахонгир Абдиев рассказал о планах по разработке необходимого технического решения при экспорте через маркетплейсы с подтверждающими документами. Ожидается, что это позволит будет способствовать развитию экспорта через электронную коммерцию.
Предложения совета по техническому упрощению оформления электронной доверенности планируется согласовать с юристами. Кроме того, было объявлено создание рабочих групп по доработке нормативных актов и анализу формул автокамерала.
Ранее Spot писал, что в январе-марте объем возмещения НДС сократился при заметном росте числа заявок.