O‘zbekiston so‘nggi uch yil davomida elektr energetikasi sohasida keng ko‘lamli islohotlarni amalga oshirmoqda. Asosiy maqsad davlat monopoliyasidan xususiy operatorlar ishtirokidagi ochiq raqobatli bozorga o‘tishga qaratilgan. Buning uchun tariflar izchil oshirilmoqda, iste’molning ijtimoiy me’yori tizimi joriy etilmoqda va yangi regulyator yaratilmoqda.
Rasmiylar tariflarning oshishini eskirgan infratuzilmani modernizatsiya qilish, energiya kompaniyalarining zararlarini kamaytirish va sohaga investitsiyalarni jalb qilish zarurati bilan izohlamoqda. Energetika vazirligi hisob-kitoblariga ko‘ra, faqat elektr tarmoqlarini ta’mirlash uchun taxminan $5 milliard talab etiladi.
Shu bilan birga, 2023-yil sentabr oyida energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov tabaqalashtirilgan tariflarga o‘tish faqat barqaror elektr ta’minoti sharoitida mumkinligini ta’kidlagandi.
“Biz tabaqalashtirilgan tariflarni belgilashdan oldin birinchi navbatda elektr energiyasi uzluksizligini ta’minlashimiz kerak. Ya’ni, narx oshsa-yu, lekin yana elektrda uzilishlar bo‘lsa, aholining haqli e’tirozlariga sabab bo‘ladi”, — degandi vazir.
Bundan tashqari, Mirzamahmudov tariflarni oshirish to‘g‘risidagi qaror jamoatchilik muhokamasisiz qabul qilinganini tasdiqlab, “Agar biz fikrlarni to‘plaganimizda, biz tarifni 1 so‘mga oshirganimizda ham, 100 so‘mga oshirganimizda ham, hamma qarshi bo‘lardi”, — deya qayd etgandi.
Biroq Toshkent shahri va qator viloyatlarda resurslar qimmatlashganiga qaramay, elektr energiyasi ta’minotida uzilishlar davom etmoqda. 2024-yilning yozida biznes-ombudsman uzilishlar har kuni sodir bo‘layotganini ta’kidlab, buni energiya tizimidagi texnik nosozliklar bilan izohlagandi. U tarmoq kompaniyalariga ogohlantirishsiz uzilishlar uchun jarimalar joriy etilishini e’lon qildi.
Markaziy bank hisobotiga ko‘ra, 2024-yil yakuni bilan aynan gaz va elektr ta’minotidagi uzilishlar Toshkentda biznes yuritish uchun asosiy to‘siq bo‘lgan. To‘liq quvvatda ishlamayotgan tadbirkorlar soni 55% ga yetgan.
Yangi tariflar joriy etilgach, vaziyat qaysi tomonga o‘zgardi? Energiya ta’minoti barqarorlashdimi? Agar elektr energiyasi uzluksiz yetkazib berilsa, biznes ko‘proq to‘lashga tayyormi? — Spot shu va boshqa savollar yuzasidan tadbirkorlar bilan suhbatlashishga qaror qildi.
ChayKoff qahvaxonalar tarmog‘i va Moloko qahvaxonasining boshqaruvchi hamkori.
Biz har doim boshqa iste’molchilarga qaraganda ko‘proq to‘laganmiz va men tariflarning oshishidan unchalik umid qilmaganman. Afsuski, METning bizning ehtiyojlarimizga munosabati mas’uliyatliroq bo‘lib qolmadi.
Kuzatuvlarimga ko‘ra, ayrim hududlarda haqiqatan ham uzilishlar kamroq sodir bo‘la boshladi. Ammo Mirzo Ulug‘bek va Yakkasaroy tumanlarida aprel va may oylarida hamon tez-tez — ba’zan kuniga bir necha marta, hech qanday ogohlantirishsiz elektr ta’minoti uzilgan.
Eng ko‘p uchraydigan muammo — rejalashtirilmagan o‘chirishlar. Kommunal xizmatlar, afsuski, hatto rejali ishlar haqida gap ketganda ham, bizni bu haqda oldindan ogohlantirishni lozim ko‘rmaydi.
Pasxa bayrami arafasida, kechasi katta miqdorda kulich pishirayotganimizda, pechkaga 150 dan ortiq kulich qo‘yganimizdan 10 daqiqa o‘tar-o‘tmas, elektr energiyasi o‘chib qoldi. Keyinchalik ma’lum bo‘lishicha, bu rejalashtirilgan o‘chirish bo‘lgan, biz esa hech qanday ogohlantirish olmaganmiz. Natijada biz zarar ko‘ryapmiz: mahsulotlar buzilmoqda, qimmatbaho uskunalar ishdan chiqmoqda, xodimlar ishlay olmayapti, mehmonlar esa mahsulotlarini ololmayapti.
Bizning holatda o‘chirishga tayyorgarlik ko‘rish — bu generatorlarni sotib olish yoki quyosh panellarini o‘rnatishdir. Ammo biz bunga katta mablag‘ sarflashga tayyor bo‘lsak ham, bunday yondashuvni amalga oshirish qiyin — qo‘shnilar bunga ruxsat bermaydi.
Hozirgi tarif darajasida sheriklik munosabatlarini ko‘rishni xohlaymiz. Biz shartnoma tuzamiz, vaqtida to‘laymiz, omonat qo‘yamiz — lekin javob tariqasida bir tomonlama munosabat olamiz. Bizning manfaatlarimiz bilan ham hisoblashishlarini istardim.
Barqarorlik uchun ko‘proq to‘lashga tayyor bo‘lsak ham, asosiy savol shuki — haqiqatan ham biror narsa o‘zgarishiga qanday kafolat bor? Uzilishlar yuz berganda manfaatlarimizni himoya qiladigan mexanizmlar mavjud bo‘ladimi? Energiyasiz qolish xavfini tug‘dirmasdan o‘z nuqtai nazarimizni himoya qila olamizmi?
Mening fikrimcha, ko‘p narsani o‘zgartirish shart emas — shunchaki o‘z majburiyatlarimizni vijdonan bajarishimiz kerak, xolos.
Tanish Bilish kreativ marketing agentligi, Tirikchilik kiyim-kechak brendi asoschisi, Troll.uz Telegram-kanali muallifi.
Tushunaman, tariflar oshganiga qaramay, mamlakatda energiyani subsidiyalash davom etmoqda. Ammo islohotlar bilan birga ta’minot va boshqaruvda qandaydir barqarorlik bo‘lishi kutilgandi. Afsuski, bunday bo‘lmadi.
Narxlarning oshishi xizmat ko‘rsatishni yaxshilash, infratuzilmaga investitsiya kiritish va hech bo‘lmaganda prognoz qilish bilan birga kelishi kerak edi. Ammo hozircha aholi ham, biznes ham bir xil uzilishlar uchun ko‘proq pul to‘layotgandek tuyulmoqda.
Ochig‘i, so‘nggi bir yilda elektr ta’minoti sifati ham yomonlashdi. Qaysidir paytda har kuni — uyda ham, ishxonada ham bir vaqtda chiroq o‘cha boshladi. Hatto Toshkent markazida ham shunday bo‘ldi. Muammo uzilishlarning o‘zida emas, balki ularning odatiy holga aylanishida, go‘yo bu istisno emas, balki ishning tizimli qismidek.
Hozir vaziyat biroz barqarorlashdi, lekin harorat biroz ko‘tarilsa — yana takrorlanadi: tarmoq bunga dosh berolmaydi, kuchlanish pasayadi, uzilishlar boshlanadi. Ish juda og‘ir: noutbuklar quvvatni uzoq ushlab turolmaydi, texnika qizib ketadi. Hatto jamoani biroz tinchroq bo‘lgan eski ofisga vaqtincha ko‘chirishga to‘g‘ri kelgan — ammo oxir-oqibat u yerda ham uzilishlar boshlandi.
Vaqt o‘tishi bilan o‘zimizning “yozgi protokol"imiz shakllanib bordi. Agar chiroq bir soatdan ortiq yonmasa, jamoamizga uydan ishlashga ruxsat beramiz. UPS sotib olishni o‘ylab ko‘rdik, ammo ular eng ko‘pi bilan yarim soat yoki bir soatga yetadi. Akkumulyator stansiyalari va generatorlar esa jiddiy mablag‘ talab qilib, har qanday kichik biznesning ham bunga qurbi yetavermaydi. Hozircha bu haqiqiy tayyorgarlikdan ko‘ra ko‘proq majburiy choradir.
Hammasidan ham ko‘ra eng ko‘p ochiqlik yetishmayapti. Odamlar nima bo‘layotganini tushunishsa, sabr qilishga tayyorlar. Hozir esa shunchaki “avariya” deb aytilmoqda. Lekin qanday qilib avariya har kuni bir vaqtda sodir bo‘lishi mumkin? Ko‘rinib turibdiki, bu yuklamani taqsimlash bilan bog‘liq rejali uzilishlardir, ammo bu haqda hech kim ogohlantirmaydi va tushuntirmaydi. Shu bilan birga, tariflar deyarli bozor narxlariga yetib qoldi. Demak, yondashuv ham shunga mos bo‘lishi lozim — xizmat ko‘rsatishda professional va mijozga hurmat bilan munosabatda bo‘lish kerak.
Barqarorlik uchun ko‘proq pul to‘lash — umuman olganda tushunarli g‘oya. Shaxsan men bunga tayyorman. Ammo bu aniq kelishuv va nosozliklar uchun haqiqiy javobgarlik bilan mustahkamlangan taqdirdagina. Hozir esa bu bir tomonlama o‘yinga o‘xshaydi: ko‘proq to‘laymiz, kamroq olamiz, vaziyatga ta’sir o‘tkazish imkoniyatimiz yo‘q. Bu esa bozor emas, lotereya-ku.
O‘zgartirish kerak bo‘lgan asosiy narsa — bu rejalashtirishdagi yondashuv. Yuklamani oldindan hisoblash, iste’mol o‘sishini prognoz qilish, shundan keyingina yangi tumanlarni qurish, biznesni rivojlantirish, iste’molchilarni ulash kerak. Hozir esa buning aksi bo‘lyapti. Infratuzilma rivojlanishdan oldin emas, balki uning ortidan borayotgandek tuyuladi. Jazirama issiq va o‘sib borayotgan talab sharoitida bunday mantiq shunchaki samarasizdir.
VSEBUDET Agency reklama agentligi asoschisi, ЩА ВСЁ БУДЕТ Telegram-kanali muallifi.
Kutilmalar o‘zini oqlamadi — har holda hozircha. Garchi hamma narsaga vaqt kerakligini tushunsam-da, eng yaxshisiga ishonishga harakat qilsam-da, ruhan eng yomoniga tayyorlanyapman.
Mening tumanimda vaziyat, afsuski, o‘zgarmadi. Buning aksini yozishni juda xohlardim, ammo iloji yo‘q. Eng achinarlisi, bu faqat menga kerakdek — o‘z uyim doirasida. Lekin endi men boshqaruvchi kompaniyadagilarning barchasini, qisman — METdagilarni va umuman, bizdagi tizim qanday tashkil etilganini bilaman.
Videomurojaatni yozib, tarmoqlarga joylaganimdan so‘ng, ko‘nglim biroz tinchlandi. So‘nggi ikki hafta ichida elektr energiyasi faqat bir marta, kechasi taxminan bir soatga o‘chirildi. Qolgan holatlarda vaziyat barqarorlashgandek tuyulmoqda.
Bunday narsalarga tayyorgarlik ko‘rish aslida imkonsiz. Shunchaki, chiroq o‘chib qolsa, biror joyga borib ishlashni rejalashtiraman va shunday qilaman. Hatto boshqa tumanga ko‘chib o‘tish haqida ham o‘yladim, ammo amaliyot shuni ko‘rsatadiki, uzilishlar har qanday joyda sodir bo‘lishi va bir necha oy davomida hal qilinmasligi ham mumkin.
Tariflar borasida alohida diqqat ajratib, xarajatlarni alohida nazorat qilmayman — shunchaki pul tugaganda hisobni to‘ldiraman. Ammo har qanday tarifda ham sifat maqbul bo‘lishi kerak. Rozetkadagi 210−220 volt kuchlanishni umrimda ko‘rmaganman. Kunlar isishi bilan kuchlanish barqaror ravishda 170−180 bo‘ladi — bu kamida 2−3 yildan beri shunday davom etmoqda. Bu yaxshi emas.
Asosiy muammo shundaki, menda tanlash imkoniyati yo‘q. Agar narxi yoki sifati meni qoniqtirmasa, internet provayderini bir kunda o‘zgartirishim mumkin. Bu holatda esa boshqa yo‘l yo‘q. Har qanday tarifda ham elektr ta’minoti barqaror bo‘lishi shart.
Sifat va barqarorlikni mukammal darajaga yetkazish kerak. Ayniqsa, faoliyati to‘liq elektr energiyasiga bog‘liq bo‘lgan korxonalar uchun stabilizator va generatorlarsiz qanday qulay ishlash mumkinligini tasavvur qila olmayman.
Kid’s Plate do‘konlar tarmog‘i asoschisi.
Kid’s Plate muzlatilgan go‘sht mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi kompaniya bo‘lgani uchun bizga barqaror elektr ta’minoti juda muhim omil hisoblanadi.
Barcha mahsulotlar ishlab chiqarish korxonalarida ham, do‘konlarda ham muzlatgichlarda saqlanadi. Shu bois, elektr ta’minotining uzilishi doimo stress keltirib chiqaradi, ayniqsa yozda. Agar biz, masalan, kiyim-kechak sotadiganimizda elektr energiyasining o‘chirilishi shunchaki noqulaylik keltirib chiqargan bo‘lardi. Bizning holatda esa bu mahsulotlarning buzilishi, ishlab chiqarish to‘xtashi va bevosita zarar ko‘rish riskini keltirib chiqaradi.
Elektr energiyasi o‘chsa, kameralardagi harorat sezilarli darajada ko‘tarila boshlashi uchun taxminan ikki soatcha vaqt ketadi. Undan keyin quruq muz sotib olishni, mahsulotlarni boshqa filiallarga ko‘chirishni boshlaymiz — bularning barchasi qo‘shimcha xarajatlar va favqulodda choralardir.
Ayniqsa, kechasi, hech kim yo‘qligida chiroq o‘chsa, qiyin. Bunday vaziyatlarda mahsulotning butun partiyasi zarar ko‘rishi mumkin.
Uzilishlar bilan bog‘liq vaziyat, afsuski, tez-tez yuzaga keladi. Biz bunday holatlar uchun o‘z harakat rejamizni ishlab chiqqanmiz. Birinchidan, muzlatish kamerasida har uch soatda harorat ma’lumotlarini yuboradigan maxsus logger o‘rnatilgan. Harorat me’yoridan pasaysa, tizim darhol ogohlantirish yuboradi. Bu esa, hatto kechasi ishlab chiqarishda hech kim bo‘lmaganda ham, vaziyatni nazorat qilish imkonini beradi. Ushbu qurilma bizga taxminan $400 ga tushgan.
Bundan tashqari, ishlab chiqarishdagi asosiy elektr ta’minoti nuqtalariga katta sig‘imli statsionar invertorli akkumulyator batareyalarini o‘rnatganmiz. Bu batareyalar elektr ta’minotidagi uzilishlarda avtonom ishlash, xarajatlarni kamaytirish va davlat tarmoqlarida nosozliklar yuz berganda muhim nuqtalarning energiya mustaqilligini ta’minlash imkonini beradi. Shuningdek, korxonada o‘rnatilgan quyosh panellariga ham ulandik. Bu esa xarajatlarni sezilarli darajada kamaytirishga yordam bermoqda.
Elektr energiyasi xarajatlari bizda ancha yuqori. Bahorda ular oyiga taxminan 6 mln so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, iyunga kelib, 11 mln so‘mgacha ko‘tarildi. Ishlab chiqarish maydoni — 600 kv.metr.
Tarmoqqa tushayotgan yuklamaning ortib borayotganini tushunib, yechimlar izlashga harakat qilyapmiz. To‘g‘ri, elektr ta’minoti bilan bog‘liq muammolar hali-hanuz mavjud, biroq ko‘p narsa ijroga bog‘liq — muammo doim ham yechimlarda emas, ba’zan ularning joylarda to‘g‘ri amalga oshirilmasligidadir.
Timekeeper chilim mahsulotlari tarmog‘i egasi.
Qandaydir bo‘lajak islohotlar muhokama qilinayotganini eshitgandim, ehtimol shunday bo‘lgandir, ammo hech qanday natijani ko‘rmayapman — elektr energiyasi har kuni o‘chirilganidek o‘chirilmoqda.
Bu kecha boshlangani yo‘q — muammolar yillar davomida to‘planib qolgan va ularni tezda hal qilishadi deb o‘ylash soddalikdir. Biz allaqachon uzilishlarni yangi me’yor sifatida qabul qilyapmiz.
Elektr energiyasi odatda eng qizg‘in vaqtda — kunduzi yoki kechqurun o‘chiriladi. Bunday paytlarda to‘liq tartibsizlik boshlanadi: mijozlar zudlik bilan hisoblarini yopishni xohlashadi, ammo tizimlar ishlamaydi — hamma narsani qo‘lda sanashga to‘g‘ri keladi. Tashrif buyuruvchilar g‘azablanishadi, generatorlarni o‘rnatishni talab qilishadi, lekin ular muassasada ularni joylashtirish uchun jismoniy joy yo‘qligini tushunishmaydi. Bu katta uskuna, kabel tortish kerak, quvvatlarni hisobga olish kerak — bularning barchasi qahvaxona sharoitida murakkab va noreal.
Aslida, biz uzilishlarga hech qanday tayyorgarlik ko‘rmayapmiz. Biz shunchaki chiroq o‘chishini bilamiz va bunga ruhan tayyormiz.
Har hafta menda qandaydir uskunalar — muzlatgichlar, motorlar, datchiklar yonib ketadi. Bu haqiqiy moliyaviy yo‘qotishdir. Daromadlar pasaymoqda, ayniqsa tig‘iz paytlarda. Odamlar buyurtlarini kutmasdan ketib qolishmoqda. Ba’zilari esa umuman qaytib kelmayapti.
Men yordam so‘ramayapman — shunchaki xalaqit bermang. Elektr energiyasini o‘chirib qo‘ysangiz, biznesning ishlashiga to‘sqinlik qilasiz. Barqarorlik kafolati bo‘lsa, ko‘proq to‘lashga ham tayyorman. Lekin men hammaning nomidan gapira olmayman, bilmadim, boshqalarga bu ma’qul yoki ma’qul emas.

Узбекистан на протяжении последних трех лет проводит масштабную реформу в сфере электроэнергетики. Ее основная цель — переход от государственной монополии к открытому конкурентному рынку с участием частных операторов. Для этого последовательно повышаются тарифы, внедряется система социальной нормы потребления и создается новый регулятор.
Рост тарифов власти объясняют необходимостью модернизации изношенной инфраструктуры, снижением убытков энергокомпаний и привлечением инвестиций в отрасль. По оценке Минэнерго, только на ремонт электросетей требуется порядка $5 млрд.
При этом еще в сентябре 2023 года министр энергетики Журабек Мирзамахмудов подчеркивал, что переход к дифференцированным тарифам возможен только при условии стабильного электроснабжения.
«Прежде чем вводить дифференцированные тарифы, мы в первую очередь должны обеспечить бесперебойную подачу электроэнергии. Если цена вырастет, но снова будут перебои с электричеством, это вызовет обоснованные возражения», — отметил министр.
Министр также признал, что решение о повышении тарифов принималось без публичного обсуждения: «Если бы мы собрали мнения, то [независимо от того,] подняли бы мы тариф на 1 сум или на 100 сумов, все были бы против».
Однако в Ташкенте и ряде регионов продолжаются отключения электроэнергии, несмотря на подорожание ресурсов. Летом 2024 года бизнес-омбудсман заявил, что отключения происходят ежедневно, объяснив это техническими сбоями в энергосистеме. Он анонсировал введение штрафов для сетевых компаний за отключения без предварительного уведомления. Президент поручил устранить все неполадки до конца года.
Согласно отчету Центробанка, по итогам 2024 года именно перебои с газом и электроэнергией стали главным препятствием для ведения бизнеса в Ташкенте. Доля предпринимателей, работающих на неполной мощности, выросла до 55%.
На этом фоне Spot решил поговорить с представителями бизнеса о том, изменилась ли ситуация после введения новых тарифов, стали ли поставки энергии стабильнее и готов ли бизнес платить больше — при условии, что электричество будет бесперебойным.
управляющий партнер сети кофеен «ЧайКоф» и кафе «Молоко».
Мы всегда платили больше, чем другие потребители, и особых ожиданий от повышения тарифов у меня не было. К сожалению, отношение РЭС к нашим потребностям не стало более ответственным.
По моим наблюдениям, в отдельных районах отключения действительно стали происходить реже. Но в Мирзо-Улугбекском и Яккасарайском районах начиная с апреля по-прежнему часто отключали электричество — иногда по несколько раз в день, без всяких предупреждений. Например, в день выхода этой статьи в Мирабадском районе Ташкента электроэнергию отключали восемь раз за день.
Наиболее частая проблема — незапланированные отключения. Коммунальные службы, к сожалению, не считают нужным заранее предупреждать нас об этом, даже когда речь идет о плановых работах.
В ночь перед Пасхой, когда мы готовили большую партию заказных куличей, электричество отключили через 10 минут после того, как мы поставили в печь более 150 штук. Позже выяснилось, что это было запланированное отключение, но никакого уведомления мы не получили. В результате мы несем убытки, портятся продукты, ломается дорогое оборудование, сотрудники не имеют возможности работать, а гости получить продукт.
Подготовиться к отключениям в нашем случае — это покупать генераторы или устанавливать солнечные панели. Но даже если мы готовы вложить в это серьезные деньги, реализовать такую установку сложно — элементарно соседи не дают разрешения.
При текущем уровне тарифов хочется видеть партнерские отношения. Мы заключаем договор, платим вовремя, вносим депозит — но получаем в ответ одностороннее отношение. Хотелось бы, чтобы с нашими интересами тоже считались.
Даже если мы готовы платить больше за стабильность, остается главный вопрос — где гарантия, что что-то действительно изменится? Будут ли механизмы, которые защитят наши интересы в случае перебоев? Сможем ли мы отстоять свою позицию, не рискуя остаться без энергии?
На мой взгляд, менять нужно немного — просто добросовестно выполнять свои обязательства.
основатель креативного маркетингового агентства Tanish Bilish, бренда одежды Tirikchilik, автор Telegram-канала Troll.uz.
Понимаю, что даже с учетом повышения тарифов энергетика в стране продолжает субсидироваться. Но ожидалось, что вместе с реформами придет хоть какая-то стабильность — в поставках и в управлении. К сожалению, этого не произошло.
Повышение цен должно было сопровождаться улучшением сервиса, инвестициями в инфраструктуру и, как минимум, прогнозируемостью. Но пока создается ощущение, что и население, и бизнес просто платят больше — за все те же перебои.
Честно говоря, качество электроснабжения за последний год даже ухудшилось. В какой-то момент электричество начали отключать каждый день — в одно и то же время, и дома, и на работе. Это происходило даже в центре Ташкента. Проблема не в самих перебоях, а в том, что они становятся нормой, как будто это не исключение, а системная часть работы.
Сейчас ситуация чуть стабилизировалась, но стоит немного подняться температуре — и всё повторяется: сеть не справляется, напряжение скачет, начинаются отключения. Работа сильно страдает: ноутбуки держат заряд недолго, техника перегревается. Пришлось даже временно перевести команду в старый офис, где было немного спокойнее — но и там в итоге начались перебои.
Со временем выработался свой «летний протокол». Если света нет больше часа — отпускаем команду работать из дома. Задумывались о покупке UPS, но их хватает максимум на полчаса-час. Аккумуляторные станции и генераторы — это уже серьезные вложения, которые не каждый малый бизнес может себе позволить. Пока это скорее вынужденная реакция, чем реальная готовность.
Больше всего не хватает открытости. Люди готовы терпеть, если понимают, что происходит. А сейчас — просто говорят «авария». Но как может авария случаться каждый день в одно и то же время? Очевидно, это плановые отключения, связанные с распределением нагрузки, но об этом никто не предупреждает и не объясняет. При этом тарифы уже почти рыночные. Значит, и подход должен быть соответствующий — сервисный, профессиональный, с уважением к клиенту.
Платить больше за стабильность — в целом идея понятная. Лично я готов. Но только если это будет подкреплено четким соглашением и реальной ответственностью за сбои. Сейчас же это похоже на одностороннюю игру: платим больше — получаем меньше, без возможности как-то повлиять на ситуацию. Это не рынок, а лотерея.
Главное, что нужно изменить, — это подход к планированию. Нагрузку надо просчитывать заранее, прогнозировать рост потребления, а уже потом строить новые районы, развивать бизнес, подключать потребителей. Сейчас все происходит наоборот. Инфраструктура как будто идет следом за развитием, а не предваряет его. В условиях жары и растущего спроса такая логика просто не работает.
основатель рекламного агентства VSEBUDET Agency, автор Telegram-канала «ЩА ВСЁ БУДЕТ».
Ожидания не оправдались — по крайней мере, пока. Хотя я понимаю, что на все нужно время, и стараюсь верить в лучшее, но морально готовлюсь к худшему.
В моем районе ситуация, к сожалению, не изменилась. Очень хотелось бы написать обратное, но нет. И самое обидное, что ощущение такое, будто это только мне нужно — в рамках моего дома. Зато теперь я знаю всех в управляющей компании, частично — в РЭС и вообще, как у нас все устроено.
После того как записал видеообращение, которое разошлось по пабликам, стало немного спокойнее. За последние пару недель свет отключали всего один раз ночью — примерно на час. В остальном вроде стало стабильнее.
Подготовиться к таким вещам, по сути, невозможно. Я просто держу в голове, что если отключат свет — поеду в какое-нибудь заведение работать, и так и делаю. Даже рассматривал переезд в другой район, но практика показывает: перебои могут случаться где угодно — и оставаться нерешенными месяцами.
В тарифах я не силен, за расходом особенно не слежу — просто пополняю счет, когда заканчиваются деньги. Но при любом тарифе качество должно быть приемлемым. Напряжение 210−220 вольт в розетке, кажется, я у себя ни разу не видел. С приходом жары стабильно держится 170−180 — так уже минимум 2−3 года. Это плохо.
И главная проблема — в том, что у меня нет выбора. Интернет-провайдера я могу поменять за день, если меня что-то не устраивает в цене или качестве. Здесь же — без вариантов. При любых тарифах подача электричества должна быть стабильной.
Качество и стабильность нужно доводить до ума. Я не представляю, как бизнесу комфортно работать без стабилизаторов и генераторов, особенно тем, у кого работа на 100% зависит от электричества.
основатель сети магазинов Kid’s Plate.
Kid’s Plate — компания, которая производит замороженные детские мясные заготовки, и для нас стабильное электроснабжение — критически важный фактор.
Вся продукция хранится в морозильных камерах, как на производстве, так и в магазинах. Поэтому отключения электроэнергии — это всегда стресс, особенно летом. Если бы мы, например, продавали одежду, отключение света было бы просто неудобством. В нашем случае — это риски порчи товара, простоя производства и прямые убытки.
Когда отключается свет, у нас есть примерно два часа до того момента, как температура в камерах начнет заметно подниматься. После этого начинаем закупать сухой лед, перевозим продукцию в другие филиалы — все это дополнительные расходы и экстренные действия.
Особенно сложно, если свет отключают ночью, после смены, когда никого нет на месте. В такие моменты может пострадать сразу вся партия продукции.
Ситуация с перебоями, к сожалению, возникает часто. Мы разработали собственный план действий на такой случай. Во-первых, установили в морозильной камере специальный логгер, который каждые три часа присылает данные о температуре. Если температура падает ниже нормы, система сразу отправляет уведомление. Это позволяет контролировать ситуацию даже ночью, когда никого нет на производстве. Устройство обошлось нам примерно в $400.
Кроме того, мы подключили к основным точкам электропитания на производстве стационарные аккумуляторные батареи большой емкости с инвертором. Они позволяют работать автономно при отключении электроэнергии, сократить расходы и обеспечить энергонезависимость критических точек при сбоях в государственных сетях. Также мы подключены к солнечным панелям, установленным на предприятии. Это помогает существенно сократить расходы.
Расходы на электроэнергию у нас достаточно высокие. Весной они составляли около 6 млн сумов в месяц, а уже в июне — выросли до 11 млн. Производственная площадь — 600 квадратных метров.
Мы понимаем, что нагрузка на сеть возрастает, и стараемся находить решения. Да, вопросы с электричеством остаются, но многое зависит от исполнения — не всегда проблема в решениях, иногда она в их реализации на местах.
владелец сети кальяных Timekeeper.
Я слышал, что обсуждались какие-то предстоящие реформы, возможно, они и были, но никакого результата я не вижу — как свет отключали каждый день, так и отключают.
Это началось не вчера — проблемы копились годами, и думать, что их решат быстро, наивно. Мы уже воспринимаем отключения как новую норму.
Свет обычно отключают в самое пиковое время — днем или вечером. В такие моменты начинается полный хаос: клиенты хотят срочно закрыть счета, но системы не работают — все приходится считать вручную. Посетители возмущаются, требуют установить генераторы, но они не понимают, что в заведении физически места нет, чтобы их разместить. Это большое оборудование, нужно тянуть кабель, предусматривать мощности — все это сложно и нереально в условиях кафе.
Фактически мы никак не готовимся. Мы просто знаем, что свет отключат — и уже морально готовы.
Каждую неделю у меня сгорает какое-то оборудование — холодильники, моторы, датчики. Это реальные финансовые убытки. Падают выручки, особенно в пиковые часы. Люди уходят, не дождавшись заказа. Кто-то вообще не возвращается.
Я не прошу поддержки — просто не мешайте. Когда вы отключаете свет, вы мешаете бизнесу работать. Если бы была гарантия стабильности, я готов платить больше. Но я не могу говорить за всех — не знаю, смогут ли другие потянуть это.