Uning so‘zlariga ko‘ra, Bekobod shahri, shuningdek, Bekobod, Bo‘ka va Piskent tumanlari hamda Nurafshon orqali Toshkentga boradigan temir yo‘l loyihasi taklif qilingan. Magistral qurilishi 2026-yilga mo‘ljallangan. Xaritaga ko‘ra, uning uzunligi 100 km.dan ortiqni tashkil etadi.
Zoyir Mirzayev Toshkent viloyatining O‘rta chirchiq tumanida 1200 gektar maydonda yangi Toshkent xalqaro aeroporti qurilishi rejalashtirilayotganini ma’lum qildi
Bekoboddan Toshkentga temir yo‘l yo‘nalishi. Foto: Yandeks xarita / Spot
Avgust oyi boshida transport vaziri Ilhom Mahkamov Toshkentning yangi aeroporti mavjud havo bandargohidan 17 km uzoqlikda, poytaxtdan janubda qurilishi rejalashtirilayotganini ma’lum qildi. Manzil logistika va transport infratuzilmasiga, jumladan, Toshkent va Samarqandni bog‘lovchi M-39 avtomagistraliga yaqinligidan kelib chiqib tanlangan. Bundan tashqari, poytaxtning yangi aeroporti bo‘lajak Toshkent-Samarqand pulli yo‘li yo‘nalishida joylashadi.
Spot Toshkent viloyati xaritasini tahlil qilib, amaldagi aeroportdan 17 kilometr (sariq chiziq) masofani hisobga olgan holda, yangi havo portining ehtimoliy joylashuv o‘rni Yangiyo‘l shahri yaqinida bo‘lishi mumkinligini aniqladi. Anonim qolishni xohlagan ishonchli manbaning Spot’ga tasdiqlashicha, yangi aeroport qurilishi haqiqatan ham shu hududda rejalashtirilgan.
Yangi Toshkentda aeroport
2024-yil sentabr oyida transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev Spot bilan suhbatda poytaxtning 13-tumani — Yangi Toshkentda yangi xalqaro aeroport qurilishini ma’lum qilgandi.
“Barchasi reja asosida. Hozircha hech kim hech narsa boshlamagan. Tez orada — prezident ma’qullagach boshlanadi. Avval investor topishimiz va u bilan hamma narsani kelishib olishimiz kerak. Loyiha davlat-xususiy sheriklik (DXSh) asosida [amalga oshiriladi]”, — dedi u.
Transport vaziri o‘rinbosarining qayd etishicha, vaqt o‘tishi bilan yangi operatorlarni jalb qilish, xususiy investitsiyalar va yangi yer uchastkalarini o‘zlashtirish bilan o‘tish ko‘zda tutilmoqda. Yangi aeroport qurilgach, moslashish va sinovdan o‘tkazish davri boshlanadi, bu esa taxminan 2−3 yil davom etadi.
Choriyev o‘sib borayotgan yo‘lovchilar oqimi va talablarni qondirish uchun mavjud aeroportni doimiy ravishda kengaytirish zarurligini ta’kidladi. Yangi aeroport foydalanishga topshirilgunga qadar mavjudiga investitsiya kiritish, jumladan, perronlar, avtoturargohlar va aerovokzalni kengaytirish davom etadi.
“Biz [yangi aeroport] qurganimizdagina investitsiyalarni to‘xtatamiz. Keyin moslashuv davri boshlanadi. Men investitsiya kiritish va kengaytirishni to‘xtatishni aytgan bo‘lardim. Agar biz [mavjud aeroportni] kengaytirmasak, yomon ahvolga kelib qoladi”, — dedi Jasurbek Choriyev.
Agar 2030-yilgacha yangi aeroport qurilsa, hech bo‘lmaganda 2028−2029-yillarga qadar mavjud aeroportni rivojlantirish va unga sarmoya kiritish kerak, deya qo‘shimcha qildi u. Moslashish davrida yangi aeroportga o‘tish munosabati bilan mavjud aeroportga investitsiyalar to‘xtatiladi.
Prezidentning 2024-yilning 31-avgustdagi qarori bilan Transport vazirligi, “Uzbekistan Airports”, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Toshkent viloyati hokimligiga sentabr oyida yangi aeroport qurish va boshqaruvini topshirish bo‘yicha strategik tashabbuskorlar bilan muzokaralar o‘tkazish topshirilgan.
Loyihaning dastlabki qiymati $1,5 mlrdni tashkil etib, 2025-yilda loyiha konsepsiyasini ishlab chiqish va tasdiqlash, shuningdek, xususiy sherikni tanlash rejalashtirilgan. 2026-yilning dekabrigacha esa DXSh bitimini imzolash belgilangan.
“Cross Works” kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan “Yangi Toshkent” bosh rejasiga muvofiq, hududda aeroport qurilishi rejalashtirilgan. Iyun oyida hukumat qarori bilan egizak minoralar, ikkita universitet kampusi, davlat idoralari va qirg‘oq joylashgan birinchi tuman qurilishining bosh rejasi tasdiqlangandi.
Avvalroq Spot 2026-yilda Toshkent, Buxoro va Urganchda yangi aeroportlar qurilishi boshlanishi haqida yozgandi. Shuningdek, ichki aviaqatnovlar hajmini 1,5 barobarga oshirish va 6 ta yangi xalqaro aviakompaniyani jalb qilish rejalashtirilgan.

Новый международный аэропорт Ташкента могут построить в Уртачирчикском районе. Об этом 11 августа сообщил хоким Ташкентской области Зойир Мирзаев во время «Часа хокимията».
По его словам, предложен проект железной дороги, идущей от Бекабада, Бекабадского, Букинского и Пскентского районов, Нурафшана, в Ташкент. Строительство магистрали запланировано на 2026 год. Судя по карте, ее протяженность превысит 100 км.
Зойир Мирзаев сообщил, что новый международный аэропорт Ташкента планируют построить на площади 1200 га в Уртачирчикском районе Ташкентской области.
Маршрут железной дороги из Бекабада в Ташкент. Фото: «Яндекс карты» / Spot
В начале августа министр транспорта Илхом Махкамов рассказал, что новый аэропорт Ташкента планируется построить в 17 км от действующей воздушной гавани, к югу от столицы. Локация выбрана исходя из близости к логистической и транспортной инфраструктуре, включая автомагистраль М-39, соединяющую Ташкент и Самарканд. Кроме того, новый столичный аэропорт расположится на маршруте будущей платной дороги Ташкент — Самарканд.
Spot проанализировал карту Ташкентской области и на основе расстояния в 17 км от действующего аэропорта определил возможное место размещения новой воздушной гавани — вблизи города Янгиюль. Информированный источник, пожелавший остаться анонимным, подтвердил Spot, что строительство нового аэропорта действительно планируется в этом районе.
Аэропорт в «Новом Ташкенте»
В сентябре 2024 года замминистра транспорта Жасурбек Чориев в разговоре со Spot анонсировал строительство нового международного аэропорта в 13-м столичном районе — «Новом Ташкенте».
«Это все в планах. Пока никакого старта еще нет. Скоро будет — после одобрения президента. Сперва мы должны найти инвестора, с ним все согласовать. Проект будет [реализован] на основе государственно-частного партнерства (ГЧП)», — сказал он.
По словам замглавы Минтранса, со временем предусмотрен переход с привлечением новых операторов, частных инвестиций и освоением новых земельных участков. После строительства нового аэропорта наступит период адаптации и апробации, который приблизительно займет 2−3 года.
Чиновник отметил необходимость постоянного расширения действующего аэропорта для удовлетворения растущего пассажиропотока и требований. До введения в эксплуатацию нового аэропорта продолжатся инвестиции в существующий, включая расширение перронов, парковки, аэровокзала.
«У нас появится стоп на инвестиции, только когда мы там построим [новый аэропорт]. Потом идет период адаптации. Я говорю стоп на инвестирование и расширение. Если мы не будем расширять [существующий аэропорт], это крах», — поделился Жасурбек Чориев.
Если новый аэропорт построят к 2030 году, то как минимум до 2028−2029 года действующий аэропорт необходимо развивать и инвестировать в него, подчеркнул он. На период адаптации будут приостановлены инвестиции в существующий аэропорт из-за перехода на новую воздушную гавань.
Согласно постановлению президента от 31 августа 2024 года, Минтрансу, Uzbekistan Airports, Минэкономфину и хокимияту Ташкентской области поручено в сентябре провести переговоры со стратегическими партнерами по строительству и передаче в управление нового аэропорта.
В 2025 году планируется разработать и утвердить концепцию проекта, а также выбрать партнера. До декабря 2026 года намечено подписание соглашения о государственно-частном партнерстве.
Согласно мастер-плану «Нового Ташкента», разработанному Cross Works, планируется строительство аэропорта. В июне правительство утвердило мастер-план возведения первого района, где расположатся башни-близнецы, кампусы двух университетов, госучреждения и набережная.
Ранее Spot писал, что в 2026 году начнется строительство новых аэропортов в Ташкенте, Бухаре и Ургенче.