Boltiqbo‘yi mamlakatlaridan O‘zbekistonga transchegaraviy pul o‘tkazmalari hajmi sezilarli darajada oshdi. Bu haqda Markaziy bankning 2025 yilning ikkinchi choragidagi mehnat bozoriga bag‘ishlangan hisobotida aytiladi.
Aprel-iyun oylarida mehnat migrantlari O‘zbekistonga $4,8 mlrd miqdorida pul o‘tkazmalari yuborgan. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 21,4% ga ko‘p (2024-yilning ikkinchi choragida — 38,6% ga o‘sish).
Markaziy bank transferlarning ko‘payishini valyuta kurslarining nisbatan barqarorligi, ish haqining oshishi va mehnat muhojirlari ishlayotgan mamlakatlarda iqtisodiy faollikning yuqori sur’atlari bilan izohladi.
O‘tgan chorakda Boltiqbo‘yi, Yevropa va boshqa bir qator mintaqalardan pul o‘tkazmalarining o‘sish sur’ati boshqa mamlakatlarga qaraganda yuqori bo‘ldi.
Boltiqbo‘yi mamlakatlari — Litva, Latviya, Estoniyadan pul tushumlari o‘tgan yilga nisbatan 65,6% ga o‘sdi. AQSh (+10,3%), Rossiya (+23,7%) va Yevropadan (+26,9%) pul o‘tkazmalarining o‘sishi sekinlashdi, Osiyo mamlakatlaridan (+19%) esa barqarorlik saqlanib qoldi.
Regulyator tashqi bozordagi, xususan, Rossiya, Yevropa va Boltiqbo‘yi mamlakatlaridagi so‘nggi o‘zgarishlar, shuningdek, mehnat migrantlariga bo‘lgan talabning o‘sishi respublikaga pul o‘tkazmalarining ko‘payishida muhim rol o‘ynaganini ta’kidladi. Bu mehnat migratsiyasi oqimi yo‘nalishlari asta-sekin kengayib borayotganidan dalolat beradi, deya xulosa qildi Markaziy bank.
Birinchi yarim yilda O‘zbekistonga pul o‘tkazmalari 27%ga oshib, $8,2 mlrdga yetdi. Bunda ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan $1,8 mlrdga ko‘payib, $8,2 mlrdni tashkil qildi.
Mablag‘larning 78%i Rossiya hissasiga to‘g‘ri keladi — yanvar-iyun oylarida mamlakatdan $6,4 mlrd miqdorida o‘tkazmalar kelib tushgan. Qolgan qismi esa Qozog‘iston, AQSh, Janubiy Koreya, Turkiya, Buyuk Britaniya, Qirg‘iziston, Litva hamda boshqa mamlakatlardan jo‘natilgan.
Avvalroq Spot O‘zbekiston yetti oy ichida 2024-yilga nisbatan ko‘proq oltin sotgani haqida yozgandi.
Iyul oyida qimmatbaho metall eksporti $1,09 mlrdni, yil boshidan buyon esa $7,58 mlrdni tashkil etdi (yillik o‘sish 80,9%).

Трансграничные денежные переводы в Узбекистан из стран Балтии значительно выросли. Об этом говорится в отчете Центрального банка, посвященному рынка труда во втором квартале 2025 года.
В апреле-июне трудовые мигранты отправили денежные переводы в Узбекистан на $4,8 млрд. Это на 21,4% больше, чем за аналогичный период прошлого года (во втором квартале 2024 года — рост на 38,6%). В Центробанке объяснили увеличение трансфертов относительной стабильностью валютных курсов, ростом зарплат и высокими темпами экономической активности в странах, где работают трудовые мигранты.
В прошлом квартале темпы роста переводов из Балтии, Европы и ряда других регионов оказались выше, чем из остальных стран.
Денежные поступления из балтийских стран — Литвы, Латвии, Эстонии — выросли на 65,6% год к году. Рост переводов из США (+10,3%), России (+23,7%) и Европы (+26,9%) замедлился, в то время как из стран Азии (+19%) сохранилась стабильность.
В регуляторе подчеркнули, что последние изменения на внешнем рынке, в частности в России, странах Европы и Балтии, а также рост спроса на трудовых мигрантов сыграли важную роль в увеличении денежных переводов в республику. Это свидетельствует о постепенном расширении направлений потока трудовой миграции, резюмировали в ЦБ.
В первом полугодии трансграничные денежные переводы в Узбекистан выросли на 27% и достигли $8,2 млрд. Объем трансфертов растет каждый месяц: с $1,06 млрд в январе до $1,78 млрд в июне.
Россия по-прежнему лидирует — $6,4 млрд, или 78% от всего объема переводов. Остальные $1,8 млрд поступили из Казахстана, США, Южной Кореи, Турции, Великобритании, Кыргызстана и Литвы.