O‘zbekiston va Qozog‘iston ko‘p milliard dollarlik loyihalar portfelini amalga oshirish uchun qo‘shma investitsiya platformasini ishga tushirishni rejalashtirmoqda, deya xabar berdi prezident matbuot xizmati.
15-noyabr kuni Ko‘ksaroy qarorgohida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayevning tor doiradagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmi yil boshidan buyon $4 mlrddan oshdi. Tomonlar o‘zaro yetkazib berish hajmini oshirish va import o‘rnini bosish hisobiga 2030-yilga borib bu ko‘rsatkichni $10 mlrdga yetkazish niyatida. Yuk tashish hajmi ham oshib bormoqda, shaharlar o‘rtasida haftasiga 40 dan ortiq aviaqatnovlar amalga oshirilmoqda.
Bugungi kunda 6,5 mingta qo‘shma korxona tashkil etilgan, ustuvor tarmoqlarda yirik loyihalar amalga oshirilmoqda.
Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish uchun umumiy qiymati $8 mlrddan ortiq bo‘lgan loyihalar portfeli tayyorlandi. Bunday loyihalarni ilgari surish uchun qo‘shma investitsiya platformasini ishga tushirish taklif qilindi.
Muzokaralar chog‘ida davlat rahbarlari energetika, transport, kimyo sanoati, qishloq va suv xo‘jaligi, atrof-muhitni muhofaza qilish, IT va boshqa muhim yo‘nalishlarda sheriklikni kengaytirish masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Bundan tashqari, hududlararo aloqalarni kengaytirish maqsadida 2026-yilda Qozog‘istonda ikki mamlakat hududlari rahbarlarining birinchi uchrashuvini o‘tkazishga kelishib olindi.
Qozog‘iston prezidenti matbuot xizmati xabariga ko‘ra, yetakchilar savdo, sanoat kooperatsiyasi, transport va logistika, energetika, qishloq xo‘jaligi, suv resurslari kabi ustuvor yo‘nalishlarda, shuningdek, madaniy-gumanitar sohadagi hamkorlikni mustahkamlash masalalarini ko‘rib chiqqan.
Avvalroq Spot Toshkent-Sharqiy xalqaro aeroportiga Toshkent-Humo deb nom berilgani haqida yozgandi.
Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev yangi aeroportning birinchi mehmoni bo‘ldi. Shavkat Mirziyoyev u bilan muzokara o‘tkazdi.

Узбекистан и Казахстан планируют запустить совместную инвестиционную платформу для реализации многомиллиардного портфеля проектов, сообщила пресс-служба главы государства.
15 ноября в резиденции «Куксарой» президенты Узбекистана Шавката Мирзиёева и Казахстана Касым-Жомарта Токаева провели переговоры в узком формате.
Двусторонний товарооборот с начала года превысил $4 млрд. К 2030 году стороны намерены довести этот показатель до $10 млрд за счет наращивания взаимных поставок и замещения импорта. Также растут объемы грузоперевозок, а между городами осуществляется более 40 авиарейсов в неделю.
Уже создано 6,5 тысячи совместных предприятий, а в приоритетных отраслях реализуются крупные проекты.
Для развития промышленной кооперации подготовлен портфель проектов на сумму свыше $8 млрд. Для продвижения таких проектов предложено запустить совместную инвестиционную платформу.
В ходе переговоров главы государств рассмотрели вопросы расширения партнерства в таких ключевых областях, как энергетика, транспорт, химическая промышленность, сельское и водное хозяйство, охрана окружающей среды, IT и других направлениях.
Кроме того, для расширения межрегиональных контактов достигнута договоренность о проведении первого Совета глав регионов двух стран в Казахстане в 2026 году.
Пресс-служба президента Казахстана сообщила, что лидеры рассмотрели вопросы укрепления сотрудничества в таких приоритетных направлениях, как торговля, промышленная кооперация, транспорт и логистика, энергетика, сельское хозяйство, водные ресурсы, а также взаимодействие в культурно-гуманитарной сфере.