Toshkent-Andijon pulli avtomobil yo‘lini qurish loyihasi bo‘yicha tenderda uchta kompaniya ishtirok etadi. Bu haqda 19-noyabr kuni davlat-xususiy sheriklik bo‘yicha uchinchi davra suhbati doirasida Transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev Spot muxbiriga ma’lum qildi.
Yanvar oyida Transport vazirligi dastlabki malaka tanlovi (RFQ) uchun arizalar qabuli boshlanganini e’lon qildi. Tender ikki marta (aprel oyida 21-maygacha uzaytirildi, mayda yana bir oyga surildi) qoldirildi. Undan keyin arizalar o‘rganib chiqildi, jumladan, hamkor bank — ehtimol Jahon banki tomonidan ham ko‘rib chiqildi.
Sentabr oyida uchta kompaniya tenderning ikkinchi bosqichi — taklif so‘roviga (RFP) o‘tkazildi. Endi ular loyiha bo‘yicha texnik va moliyaviy takliflarni taqdim etishlari kerak.
Vazir o‘rinbosari Toshkent-Andijon pulli avtomobil yo‘li loyihasi bo‘yicha tender g‘olibi 2026-yilning birinchi yarmida aniqlanishini ma’lum qildi.
“Menimcha, bu [2026-yil] birinchi yoki ikkinchi choragida amalga oshiriladi. Ikkinchi bosqich — RFPga uch nafar ishtirokchi o‘tdi. Bizda hali tayyorgarlik ishlari turibdi — ularga qo‘shimcha ma’lumot berishimiz kerak. Tender va ushbu kompaniyalar tomonidan tender hujjatlarini tayyorlash jarayoni odatda 3 oydan 6 oygacha davom etadi. Ularning talablariga qarab, biz moslashishimiz kerak. Agar ular o‘z takliflarini tezda taqdim eta olsalar, unda, ehtimol, tezroq [g‘olibni aniqlaymiz]”, — deya tushuntirdi Jasurbek Choriyev.
Toshkent-Andijon pulli yo‘li loyihasining yakuniy qiymati tender g‘olibi aniqlangandan so‘ng ma’lum bo‘ladi. 314 km uzunlikdagi ushbu trassa yo‘lga sarflanadigan vaqtni 2 soat 14 daqiqagacha qisqartirish imkonini beradi. Qurilish muddati taxminan 4 yilni tashkil etadi.
Yangi yo‘l loyihasi quyidagilarni nazarda tutadi:
- sement-beton qoplama;
- 1A toifadagi (avtomagistral) olti polosali;
- Uzunligi 33 km bo‘lgan 10 ta tunnel;
- maksimal tezlik — 150 km/soat;
- Umumiy uzunligi 1122 m bo‘lgan 102 ta yo‘l o‘tkazgich quriladi.
Avvalroq Spot Toshkent-Samarqand pulli yo‘li yakuniy bosqichda ekani, qurilish 2026-yilda boshlanishi haqida yozgandi.

Три компании допущены к тендеру на строительство платной автомобильной дороги Ташкент — Андижан. Об этом 19 ноября на полях третьего круглого стола по государственно-частному партнерству рассказал заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев в интервью корреспонденту Spot.
В январе Минтранс объявил начало приема запросов на участие в предварительной квалификации (RFQ), который дважды продлевался. Затем заявки были изучены, в том числе со стороны банка-партнера — вероятно, Всемирного банка.
В сентябре три компании были допущены ко второму этапу тендера — запрос предложения (RFP). Теперь они должны предоставить технические и финансовые предложения по проекту.
Замминистра заявил, что победителя тендера по проекту платной автодороги Ташкент — Андижан определят в первой половине 2026 года.
«Я думаю, что это произойдет в первом или во втором квартале [2026 года]. Во второй этап — RFP — прошли три участника. У нас еще есть подготовительные работы — дополнительная информация, которую мы должны им предоставить. Процесс тендера и процесс подготовки тендерной документации со стороны этих компаний обычно занимает от 3 до 6 месяцев. В зависимости от их требований мы должны адаптироваться. Если они смогут оперативно предоставить свои предложения, тогда, возможно, и побыстрее [определим победителя]», — пояснил он.
Окончательная стоимость проекта платной трассы Ташкент — Андижан будет известна после определения победителя тендера. Новая дорога протяженность 314 км позволит сократить время в пути до 2 часов 14 минут. Срок строительства составит около 4 лет.
Проект новой дороги предусматривает:
- цементобетонное покрытие;
- категорию 1А (автомагистраль) с шестью полосами;
- 10 туннелей длиной 33 км;
- максимальную скорость — 150 км/ч;
- 102 путепровода общей протяженностью 1122 м.
Ранее Spot писал, что платная дорога Ташкент — Самарканд находится на финальной стадии, строительство начнется в 2026 году.