Toshkent-Samarqand pulli avtomobil yo‘lini qurish bo‘yicha loyiha yakuniy bosqichda. Bu haqda 19-noyabr kuni davlat-xususiy sheriklik bo‘yicha uchinchi davra suhbati doirasida Transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev Spot muxbiriga ma’lum qildi.
Vazir o‘rinbosarining ta’kidlashicha, DXSH loyihasi g‘olibi “deyarli” aniqlangan, biroq u bilan hali shartnoma imzolanmagan. Biroq Choriyev tenderda g‘olib chiqqan kompaniya nomini ochiqlamadi.
“Loyiha yakuniy bosqichda. Biz qurilishni 2026-yil boshiga rejalashtirmoqdamiz”, — dedi Transport vaziri o‘rinbosari.
Avgust oyida transport vaziri Ilhom Mahkamov Toshkent-Samarqand pulli trassasi loyihasi bo‘yicha tender g‘olibi aniqlanganini ma’lum qilgandi. Vazirlik kelishuvni imzolash uchun g‘olib bilan muzokaralarni boshlashni rejalashtirgandi.
Toshkent bilan Samarqand o‘rtasida muqobil tezyurar yo‘l qurish loyihasiga bir necha hamkor davlatlar kompaniyalari qiziqish bildirgan. Toshkent — Samarqand pulli yo‘lini qurish loyihasi bo‘yicha tender o‘tkazilishi haqida jamoatchilikka xabar berilmagan. Prezident matbuot xizmati ham, transport vaziri ham tender g‘olibi bo‘lgan kompaniya haqida ma’lum qilmagan.
O‘tgan yilning avgust oyida qabul qilingan prezident qarori bilan Toshkent-Samarqand yo‘li qurilishini 2024-yilning dekabrida boshlash belgilangandi. Uning umumiy uzunligi 305 kmni, qiymati esa $2,2 mlrdni tashkil etadi. Yo‘l Toshkent, Sirdaryo, Jizzax hamda Samarqand viloyatlarini qamrab oladi. Uning boshqaruvi 2028-yilning dekabrigacha DXSh asosida xususiy operatorga beriladi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligining 2026−2028 yillarga mo‘ljallangan fiskal strategiyasida Toshkentdan Samarqand va Andijonga pulli yo‘llar qurilishi 2026-yilda boshlanishi haqida so‘z boradi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda Yangi Andijondan Xonobodgacha yana bir pulli yo‘l qurilishi haqida yozgandi.

Проект строительства платной автомобильной дороги Ташкент — Самарканд находится на финальной стадии. Об этом 19 ноября на полях третьего круглого стола по государственно-частному партнерству рассказал заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев в интервью корреспонденту Spot.
Замминистра отметил, что победитель проекта ГЧП «практически» определен, но контракт с ним еще не подписан. Однако он не назвал компанию, победившую в тендере.
«Проект находится на финальной стадии. Мы планируем строительство уже на начало 2026 года», — поделился замглавы Минтранса.
В августе министр транспорта Илхом Махкамов заявил, что победитель тендера по проекту платной трассы Ташкент — Самарканд определен. Минтранс тогда планировал приступить к переговорам с победителем для подписания соглашения.
Тем не менее завершение переговоров, подписание контракта и начало строительных работ было запланировано на этот год.
В пресс-службе президента сообщили, что интерес к проекту строительства альтернативной скоростной автомагистрали между Ташкентом и Самаркандом проявили «компании из ряда стран».
Публично о проведении тендера по проекту строительства платной дороги Ташкент — Самарканд не сообщалось. Ни пресс-служба президента, ни министр транспорта не раскрыли компанию-победителя тендера.
В августе 2024 года президент утвердил меры по развитию государственно-частного партнерства до 2030 года. Согласно программе развития ГЧП, планируется построить платную дорогу из Ташкента в Самарканд. Предварительная стоимость объекта составляет $2,2 млрд.
На 2026 год запланировано начало строительства платных дорог из Ташкента в Самарканд и Андижан, говорится в финансовой стратегии Министерства экономики и финансов, рассчитанной на 2026−2028 годы.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане построят еще одну платную дорогу — от Нового Андижана до Ханабада.