Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) O‘zbekistonga oltin narxi oshishining budjet xarajatlari va valyuta kursiga ta’sirini cheklashni tavsiya qildi. Bu haqda XVJ xodimlarining missiya yakunlari bo‘yicha bayonotida keltirilgan.
2025-yilning to‘qqiz oyida investitsiyalarning yuqori hajmi va uy xo‘jaliklarining iste’mol darajasi hisobiga real YIM 7,6% ga o‘sdi. Talabning faol o‘sishiga qaramay, umumiy va bazaviy inflyatsiya sur’atlari sekinlashdi va oktabr oyi oxirida 7,8 va 6,6% ni tashkil etdi.
Inflyatsiyaning sekinlashishi sabablari qatorida o‘tgan yili energiya resurslarining ma’muriy narxlari oshishi ta’sirining susayishi, real almashuv kursining mustahkamlanishi va pul-kredit siyosatining cheklovchi xususiyatining saqlanib qolishi kabi omillar bor.
Chakana sektorda kreditlash ishonchli ravishda o‘sib bormoqda: past baza ta’sirini hisobga olgan holda, sentabr oyi holatiga ko‘ra, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan o‘sish 23% ni tashkil etdi, korporativ sektorda esa kreditlashning nisbatan mo‘tadil sur’atlari kuzatildi.
Oltin narxining yuqoriligi, oltin bilan bog‘liq bo‘lmagan eksportning faol dinamikasi va pul o‘tkazmalarining katta hajmi tufayli joriy operatsiyalar hisobi taqchilligi birinchi yarim yillikda sezilarli darajada kamaydi. Oktabr oyi oxiridagi holatga ko‘ra, xalqaro zaxiralar sezilarli darajada — 12 oylik potensial import darajasida qolmoqda.
XVJ iste’mol va investitsiyalarning barqaror o‘sishi hisobiga O‘zbekiston iqtisodiyoti joriy va kelgusi yillarda 7 va 6% ga o‘sishini prognoz qilmoqda. 2027-yil oxiriga kelib inflyatsiya darajasi Markaziy bankning 5% lik target darajasiga tushishi kutilmoqda.
Inflyatsiyani oshiruvchi xatarlar bydjetda rejalashtirilganidan yuqori daromadlarning, shu jumladan oltinning davriy sarflanishi hamda direktiv va imtiyozli kreditlash dasturlarini kengaytirishga nisbatan bosim bilan bog‘liq bo‘lib, bu yuqori talab sharoitida haddan tashqari qizib ketishga olib kelishi mumkin. Prognoz yomonlashuvining tashqi xatarlari qatoriga jahon iqtisodiyotining rivojlanish istiqbollari noaniqligi, geosiyosiy voqealar va xomashyo narxlarining o‘zgaruvchanligi kiradi.
Shu bilan birga, tarkibiy islohotlarni amalga oshirishning tezlashishi, kapital oqimlari va pul o‘tkazmalari hajmining ko‘payishi hamda oltin narxining oshishi prognozni yaxshilashga yordam berishi mumkin.
Jamg‘armaning qayd etishicha, jadal iqtisodiy o‘sish oltin narxining yuqoriligi bilan birgalikda makroiqtisodiy barqarorlikni saqlash, barqaror o‘sishni ta’minlash uchun barqarorlikni oshirish va islohotlarni ilgari surish bo‘yicha sa’y-harakatlarni kuchaytirish uchun qulay imkoniyatdir.
“Iqtisodiy faollikning kutilganidan yuqori sur’atlari va oltin narxining oshishi tufayli budjetga rejalashtirilganidan ko‘ra ko‘proq daromad tushishiga javoban davlat xarajatlarini oshirish bo‘yicha harakatlarni minimallashtirish juda muhimdir”, — deyiladi xabarda.
Hukumat joriy yilda va 2026-yilda konsolidatsiyalashgan davlat budjeti taqchilligini maqsadli 3% darajasida saqlab qolmoqchi.
2025-yilda qo‘shimcha tushumlar xarajatlarni oshirish uchun sharoit yaratdi. XVJ kelgusida talab tomonidan inflyatsion bosimni jilovlash, real almashuv kursining istalmagan tarzda mustahkamlanishiga yo‘l qo‘ymaslik va oltin narxi pasaygan taqdirda makroiqtisodiy o‘zgaruvchanlikni kuchaytirishi mumkin bo‘lgan keskin tuzatishlar kiritish zaruratining oldini olish, shuningdek, budjet uchun bufer zaxiralarini to‘plash maqsadida budjetda rejalashtirilmagan qo‘shimcha daromadlar hisobidan moliyalashtiriladigan xarajatlarni oshirish bo‘yicha tashabbuslarni cheklashni tavsiya qiladi.
Avvalroq Spot XVJ O‘zbekistonda iqtisodiyot va inflyatsiya o‘sishi tezlashishini prognoz qilayotgani haqida yozgandi.

Международный валютный фонд (МВФ) рекомендовал Узбекистану ограничить влияние подорожания золота на расходы бюджета и обменный курс. Об этом говорится в заявлении персонала МВФ по итогам миссии.
За девять месяцев 2025 года реальный ВВП вырос на 7,6% благодаря высокому объему инвестиций и уровню потребления домохозяйств. Несмотря на активное увеличение спроса, темпы общей и базовой инфляции замедлились и на конец октября составили 7,8% и 6,6%.
Среди причин замедления инфляции — ослабление воздействия от повышения административных цен на энергоносители в прошлом году, укрепление реального обменного курса и сохранение ограничительного характера денежно-кредитной политики.
Кредитование в розничном секторе уверенно растет: с учетом эффекта низкой базы по состоянию на сентябрь рост составил 23% по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, в то время как в корпоративном секторе наблюдались более умеренные темпы кредитования.
Дефицит счета текущих операций существенно сократился в первой половине года из-за высоких цен на золото, активной динамики экспорта, не связанного с золотом, и большого объема денежных переводов. По состоянию на конец октября международные резервы остаются значительными — на уровне 12 месяцев потенциального импорта.
МВФ прогнозирует рост экономики Узбекистана на 7% и 6% в этом и следующем году благодаря устойчивому росту потребления и инвестиций. К концу 2027 года ожидается снижение инфляции до таргета ЦБ в 5%.
Проинфляционные риски связаны с проциклическим расходованием более высоких, чем планировалось в бюджете доходов, в том числе от золота, и давлением в отношении расширения программ директивного и льготного кредитования, что может привести к перегреву в условиях высокого спроса. Внешние риски ухудшения прогноза включают неопределенность перспектив развития мировой экономики, геополитические события и волатильность цен на сырьевые товары.
При этом ускорение реализации структурных реформ, увеличение потоков капитала и объема денежных переводов, а также рост цен на золото могут способствовать улучшению прогноза.
В фонде подчеркнули, что стремительный экономический рост в совокупности с высокими ценами на золото представляет собой благоприятный момент для наращивания усилий по поддержанию макрофинансовой стабильности, повышению стойкости и продвижению реформ для обеспечения устойчивого роста.
«Критически важно минимизировать действия по увеличению государственных расходов в ответ на более высокие по сравнению с запланированными в бюджете доходами, поступившими в связи с более высокими, чем ожидалось, темпами экономической активности и повышенными ценами на золото», — говорится в сообщении.
Правительство намерено сохранить дефицит консолидированного госбюджета на целевом уровне в 3% в этом году и в 2026 году.
Дополнительные поступления в 2025 году создали условия для повышения расходов. МВФ рекомендует в будущем ограничить инициативы по увеличению расходов, финансируемых за счет незапланированных в бюджете дополнительных доходов, для сдерживания инфляционного давления со стороны спроса, предотвращения нежелательного укрепления реального обменного курса и необходимости в резких корректировках, которые могут усугубить макроэкономическую волатильность в случае падения цен на золото, а также ради накопления буферных запасов для бюджета.