Uning so‘zlariga ko‘ra, agar investor davlat bilan kelishuvlarga rioya qilmasa, yer uchastkasi olib qo‘yilishi mumkin. Masalan, developer o‘ziga ajratilgan joyda qurilish ishlarini olib bormaydi.
Loyiha taqdimoti chog‘ida tadbirkor prezidentga qurilishni boshlash va loyihaning birinchi bosqichi doirasidagi majburiyatlarni bajarishga va’da berdi.
“Agar davlat bizdan rozi bo‘lsa, qurilishni davom ettiramiz. Agar rozi bo‘lmasa, yerlarni yana davlatga qaytaramiz”, — deya ta’kidladi Agalarov.
Birinchi bosqich taxminan uch yil davom etadi va qurilish ishlari reja bo‘yicha shu bahorda boshlansa, 2029-yilda yakunlanadi.
Qurilishning birinchi bosqichida 100 gektarga yaqin maydon o‘zlashtiriladi va uning ko‘lami investitsiya muhitiga bog‘liq bo‘ladi.
Loyiha boshida infratuzilma barpo etilishi rejalashtirilgan: sayr yo‘lagi, xiyobon, ko‘kalamzorlashtirish, oqava suvlarni tozalash inshootlari va yo‘llar. “Birinchi bosqich eng qimmatga tushadi”, deya ta’kidladi u.
Tadbirkor dastlabki obyektlar 1,5−2 yil ichida “tayyor holda” topshirilishiga umid bildirdi. Ko‘chmas mulk savdosi hukumat bilan investitsiya shartnomasi imzolanganidan va loyiha shaharsozlik qo‘mitasi tomonidan tasdiqlangandan so‘ng boshlanadi.
2025-yilning iyun oyida IV Toshkent Xalqaro investitsiya forumi doirasida Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Agalarov Development kompaniyasi o‘rtasida qiymati $5 mlrdlik kelishuv imzoladi.
Avgust oyida Investitsiyalarni jalb qilish, sanoatni rivojlantirish va savdoni tartibga solish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasi Agalarov Development ishtirokida tashkil etilgan Sea Breeze Uzbekistan qo‘shma korxonasining Bo‘stonliq tumanidagi 577 gektar yer maydonida $5 mlrdlik umummavsumiy kurort majmuasini qurish loyihasini amalga oshirish taklifini eng yaxshi deb topdi. Loyiha bosh rejasini ishlab chiqishga Buyuk Britaniyaning Scott Brownrigg kompaniyasi jalb qilingan.
Sea Breeze Uzbekistan’ga ushbu yer maydoni to‘g‘ridan-to‘g‘ri ijaraga beriladi. Ijara muddati yangi muddatga uzaytirish bo‘yicha ustuvor huquq bilan 25 yilni tashkil etadi. Kamaytiruvchi koeffitsiyentni hisobga olgan holda ijara narxi 17 mlrd so‘mni tashkil etdi, uni ijarachi 5 yil davomida bo‘lib-bo‘lib to‘lashi mumkin (bozor bahosi — 1,7 trln so‘m).
Sea Breeze Uzbekistan loyihasi doirasida kompaniya istisno tariqasida 2029-yil oxirigacha qurilishni loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqish bilan bir vaqtda olib borish huquqini oldi.
Yer egalari, yerdan foydalanuvchilar va yer uchastkalari ijarachilariga yetkazilgan zararlar Toshkent viloyati mahalliy budjetiga Sea Breeze Uzbekistan tomonidan ajratiladigan $5 mln miqdoridagi mablag‘lar hamda qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan qoplanadi.
Developer qimmatbaho daraxtlarni yashil zonalarga yoki o‘rmon fondining boshqa yerlariga ko‘chirib o‘tkazishi mumkin. Kompaniyaga kompensatsiya sifatida 5−7 yoshli kamida 10 ta daraxtni ekish orqali kam qiymatli daraxtlarni kesishga ruxsat beriladi.

Президент компании Agalarov Development и владелец Sea Breeze Resort, Эмин Агаларов, рассказал, при каких обстоятельствах государство может вернуть землю, выделенную для строительства всесезонного курорта Sea Breeze Uzbekistan на берегу Чарвакского водохранилища. Об этом предприниматель сообщил в интервью журналистам, передает корреспондент Spot.
По его словам, земельный участок могут отобрать в том случае, если инвестор не будет соблюдать договоренности с государством. Например, девелопер не будет вести строительные работы на выделенной площадке.
Во время презентации проекта президенту бизнесмен пообещал начать строительство и выполнить обязательства в рамках первой фазы проекта.
«Если государство нами будет довольно, мы продолжим строительство дальше. Если государство нами не будет довольно, то мы вернем земли обратно государству», — подчеркнул Агаларов.
Первая фаза продлится примерно три года и завершится в 2029 году при условии, что строительные работы, как планируется, начнутся этой весной.
На первой фазе строительства будет задействовано около 100 га, а ее масштаб зависит от инвестиционного фона. На старте проекта планируется создать инфраструктуру: променад, бульвар, озеленение, очистные сооружения и дороги. «Первая фаза — самая дорогая», отметил он.
Предприниматель выразил надежду, что первые объекты будут готовы «под ключ» через 1,5−2 года. Продажи недвижимости начнутся после подписания инвестиционного соглашения с правительством и утверждения проекта градостроительным комитетом.
Курорт на Чарваке
В декабре 2024 года Эмин Агаларов впервые представил президенту проект международного туристического центра Sea Breeze Uzbekistan.
В июне 2025 года МИПТ и компания Agalarov Development подписали соглашение о строительстве Sea Breeze Uzbekistan за $5 млрд. Документ предусматривает застройку 577 га земли, включая 100 га на первом этапе.
В августе того же года правительственная комиссия по инвестициям признала наилучшим предложение СП Sea Breeze Uzbekistan, созданного при участии Agalarov Development, по созданию всесезонного курортного комплекса на площади 577 га в Бостанлыкском районе. К разработке мастер-плана проекта привлечена британская компания Scott Brownrigg.
СП Sea Breeze Uzbekistan напрямую получила в аренду землю для строительства комплекса на 25 лет с преимущественным правом продления. Стоимость аренды с учетом уменьшающего коэффициента составила 17 млрд сумов, которую арендатор может уплатить в рассрочку в течение 5 лет (рыночная оценка — 1,7 трлн сумов).
В рамках проекта Sea Breeze Uzbekistan компания получила право в порядке исключения до конца 2029 года вести строительство одновременно с разработкой проектно-сметной документации.
МИПТ до начала 2026 года было поручено принять меры по привлечению кредитов и инвестиций для строительства на территории будущего комплекса автодорог, инженерных коммуникаций и вантового моста.
Ранее Spot писал, что Murad Buildings призывает повысить прозрачность выделения земли в Новом Ташкенте.