Soliq qo‘mitasi qo‘shilgan qiymat solig‘ini qaytarishni avtomatlashtirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda 17-fevral kuni bo‘lib o‘tgan soliq forumida qo‘mita raisi o‘rinbosari Jahongir Abdiyev ma’lum qildi, deya xabar berdi Spot muxbiri.
U 2030-yilgacha mo‘ljallangan soliq siyosati strategiyasi doirasida QQS masalasiga to‘xtalib, buni “og‘riqli nuqtalarimizdan biri” deb atadi hamda joriy yildan boshlab QQS bo‘yicha “tubdan” o‘zgarishlar bo‘lishini bildirdi.
Soliq qo‘mitasi raisi o‘rinbosari kontragentlar sababli QQSni hisobga olish masalasida soliq to‘lovchilarining haqli e’tirozlari mavjudligini ta’kidladi. Buning oldini olish uchun elektron hisobvaraq-fakturalar skoringi tizimi joriy etilmoqda.
“Eng asosiysi, biz yaqin 2−3 oy ichida QQSni qaytarishni avtomatlashtirmoqchimiz. Bu hali loyiha, uni Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan birgalikda sinovdan o‘tkazamiz. Sizlar ham foydalanib ko‘rasiz hali bu tizimimizdan, jamoatchilikning fikri biz uchun muhim”, — dedi Jahongir Abdiyev.
Hozirda soliq organlarida QQSni qaytarish to‘g‘risida ariza topshirilgach, qaysidir summasi yuzasidan savol tug‘ilsa ham, ariza to‘liq qaytariladi va uni qayta topshirishga to‘g‘ri keladi. Uchinchi urinishda esa ariza xavf toifasiga tushib qoladi.
Yangi tizimda esa soliq organlarida e’tiroz bo‘lmagan qismi avtomatik ravishda qaytariladi. Masalan, soliq to‘lovchi 1 mln so‘m QQS qaytarishni so‘rasa va 200 ming so‘miga nisbatan savol tug‘ilsa, 800 ming so‘m shu vaqtning o‘zida qaytariladi. Bu bahsli masalalarni manzilli hal etish imkonini berishini qayd etdi Abdiyev.
2026-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda 252,4 mingdan ortiq QQS to‘lovchilari mavjud. O‘tgan yil davomida ularning soni chorakdan ko‘proqqa oshdi. QQS to‘lovchilarning eng ko‘pi savdo (89,5 ming), qishloq xo‘jaligi (50 ming) va sanoatda (29,5 ming) ishlaydi.
Avvalroq Spot Soliq qo‘mitasi QQS va foyda solig‘i stavkalari pasaytirilishi mumkinligini istisno qilmagani haqida yozgandi.

Налоговый комитет планирует автоматизировать возврат налога на добавленную стоимость. Об этом 17 февраля заместитель председателя ведомства Жахонгир Абдиев сообщил на налоговом форуме, передает корреспондент Spot.
Говоря о НДС в контексте стратегии налоговой политики до 2030 года, чиновник назвал этот вопрос «одним из наших болезненных точек». Он анонсировал «кардинальные» изменения по НДС с этого года.
Замглавы Налогового комитета назвал обоснованным недовольство налогоплательщиков по поводу зачета НДС из-за контрагентов. Для предотвращения этого внедряется система скоринга электронных счет-фактур.
«Мы в ближайшие 2−3 месяца хотим автоматизировать возврат НДС. Это еще проект, который совместно с Министерством экономики и финансов будет протестирован. Системой также смогут воспользоваться и налоплательщики», — заявил Жахонгир Абдиев.
Сейчас, если у налоговых органов возникают вопросы даже к части заявки на возврат НДС, налогоплательщику возвращают заявку целиком, и ее приходится отправлять повторно. При третьей попытке заявка попадает в категорию риска.
По его словам, в новой системе заявителю будут автоматически возвращать всю сумму НДС, кроме той части, по которой есть вопросы у налоговой. Например, если налогоплательщик просит вернуть 1 млн сумов, а претензии возникают к 200 тыс. сумов, то ему сразу вернут 800 тыс. сумов. Это позволит адресно решать спорные вопросы, отметил чиновник.
На 1 января 2026 года в Узбекистане насчитывалось свыше 252,4 тыс. плательщиков НДС. За прошлый год их количество выросло более чем на четверть. Больше всего плательщиков НДС в работают в торговле (89,5 тыс.), сельском хозяйстве (50 тыс.) и промышленности (29,5 тыс.).
Ранее Spot писал, что около 6,5 тыс. получателей налоговых льгот не показали оборот и не наняли сотрудников.