Vengriyaning 4iG kompaniyasi O‘zbekistonda sun’iy yo‘ldosh va geoanalitik yechimlarni ishga tushirishi mumkin. Bu haqda bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev LinkedIn’da xabar berdi.
Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev 4iG kompaniyasi boshqaruvi raisi va bosh direktori Gellert Yasai bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tomonlar telekommunikatsiya, raqamli infratuzilma va ilg‘or texnologiyalar sohasidagi hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar.
IT, sun’iy yo‘ldosh va geoanalitik yechimlar sohasida qo‘shma loyihalarni ishga tushirish imkoniyatiga, shuningdek, IT Park va O‘zbekkosmos bilan hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, muzokaralarda ustuvor tarmoqlarda yangi tashabbuslarni ilgari surishning amaliy vositasi sifatida O‘zbekiston-Vengriya investitsiya fondining salohiyati ko‘rib chiqildi.
Xodjayev 4iG kompaniyasi O‘zbekistonda raqamli transformatsiya, texnologik modernizatsiya va zamonaviy infratuzilmani rivojlantirishda istiqbolli hamkor sifatida ko‘rilayotganini ta’kidladi.
“Ushbu hamkorlik yangi amaliy loyihalar doirasida rivojlanishda davom etishini kutishga barcha asoslar bor,” — deya xulosa qildi u.
2025-yil noyabr oyida investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Gellert Yasai bilan uchrashdi. Tomonlar telekommunikatsiya sohasidagi hamkorlik istiqbollarini, jumladan, infratuzilmani modernizatsiya qilish, aloqa sifatini oshirish va tarmoq aktivlarini boshqarish samaradorligini oshirish masalalarini muhokama qildilar.
4iG kompaniyasi O‘zbekistonda IT-infratuzilmani rivojlantirish, innovatsion yechimlarni joriy etish, autsorsingni rivojlantirish va kadrlar tayyorlashda faol ishtirok etishga tayyorligini bildirdi.
Mart oyida Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva 4iG vakillari bilan qo‘shma investitsiyalar va IT-loyihalar, raqamli infratuzilma, Mobile.uz va raqamli xizmat platformalarini rivojlantirish, ma’lumotlarni qayta ishlash markazlari, Yerni masofadan zondlash va sun’iy yo‘ldosh kuzatuvi loyihalarini muhokama qildi.
Yaqinda Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Vengriyaning 4iG Space and Defence Technologies Plc. kompaniyasi vitse-prezidenti va kosmik texnologiyalar bo‘yicha direktori bilan ma’lumotlarni qayta ishlash markazlarini tashkil etish, xalqaro investitsiyalarni jalb qilish va raqamli xizmatlar eksportini kengaytirish masalalarini muhokama qildi.
“Geosiyosiy noaniqlik, jumladan, Yaqin Sharqda ma’lumotlarni xavfsiz saqlashga bo‘lgan talab ortib borayotgan bir paytda, har ikki tomon O‘zbekistonni mintaqaviy ma’lumotlarni qayta ishlash markazi sifatida joylashtirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdi”, — deyiladi xabarda.
Avvalroq Spot Samarqandda Starlink qurilmasini noqonuniy olib kirmoqchi bo‘lgan shaxs to‘xtatilgani haqida yozgandi.

Компания 4iG может запустить в Узбекистане спутниковые и геоаналитические решения. Об этом заместитель премьер-министра Жамшид Ходжаев сообщил в LinkedIn.
Вице-премьер Жамшид Ходжаев провел встречу с председателем совета правления и генеральным директором компании 4iG Геллертом Ясаи. Стороны обсудили перспективы расширения сотрудничества в сфере телекоммуникаций, цифровой инфраструктуры и передовых технологий.
Особое внимание было уделено возможному запуску совместных проектов в области IT, спутниковых и геоаналитических решений, а также сотрудничеству с IT Park и «Узбеккосмосом».
Кроме того, на переговорах был рассмотрен потенциал узбекско-венгерского инвестиционного фонда как практического инструмента для продвижения новых инициатив в приоритетных секторах.
Ходжаев отметил, что компания 4iG рассматривается как перспективный партнер в деле продвижения цифровой трансформации, технологической модернизации и развития современной инфраструктуры Узбекистана. «Есть все основания ожидать, что это сотрудничество будет продолжать развиваться в рамках новых практических проектов», — резюмировал он.
В ноябре 2025 года министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов встретился с Геллертом Ясаи. Стороны тогда обсудили перспективы сотрудничества в сфере телекоммуникаций, в том числе вопросы модернизации инфраструктуры, повышения качества связи и эффективности управления отраслевыми активами.
Компания 4iG выразила готовность активно участвовать в развитии IT-инфраструктуры Узбекистана, внедрении инновационных решений, развитии аутсорсинга и подготовке кадров.
В марте председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева обсудила с представителями 4iG совместные инвестиции и IT-проекты, цифровую инфраструктуру, развитие Mobile.uz и цифровых сервисных платформ, центров обработки данных и проектов дистанционного зондирования Земли и спутникового наблюдения.
Недавно министр цифровых технологий Шерзод Шерматов обсудил с вице-президентом и директором по космическим технологиям венгерской компании 4iG Space and Defence Technologies Plc. создание центров обработки данных, привлечение международных инвестиций и расширение экспорта цифровых услуг.
«На фоне растущего спроса на безопасное хранение данных, вызванного геополитической неопределенностью, в том числе на Ближнем Востоке, обе стороны рассмотрели возможности позиционирования Узбекистана в качестве регионального центра обработки данных», — говорится в сообщении.