Shavkat Mirziyoyev 18-mart kuni avval qabul qilingan qonun hujjatlariga oʻzgartirishlar kiritish toʻgʻrisidagi qarorni imzoladi. Hujjat Lex.uz qonunchilik bazasida mavjud.
Xususan, tadbirkorlik subyektlariga davlat mulki boʻlgan koʻchmas mulk va boshqa mulklarni ijaraga berish shartlari oʻzgardi. Ular Prezidentning 2020-yil 1-iyuldagi qarori bilan tartibga solingan.
Endilikda elektron savdolar orqali rasmiylashtirilmagan lizing shartnomalari amal qilish muddati tugagandan keyingi davrga uzaytirilmaydi. Prezident va hukumat qarorlari asosida tuziladigan shartnomalar, shuningdek, kichik sanoat zonalarida davlat mulkini ijaraga berish bundan mustasno.
Tadbirkorlarga eski namunadagi shartnomalar boʻyicha ijaraga berilgan davlat mulki 2022-yil 1-iyuldan boshlab balans egasining roziligisiz onlayn-auksionga qoʻyiladi.
Davaktiv huzuridagi Davlat mulkini ijaraga berish markazi va uning hududiy boshqarmalari byudjetdan tashqari mablagʻlar hisobidan obyektlarni taʼmirlash, jihozlash va kommunikatsiyalarini oʻtkazish huquqiga ega boʻldi. Bu lizing va xususiylashtirish jarayonida ulardan samarali foydalanish va jozibadorligini oshirish maqsadida amalga oshiriladi, deyiladi hujjatda.
“КорпИнфо” Telegram kanali koʻplab ijarachilar ijaraga olingan binolarda oʻz mablagʻlari hisobidan qimmat taʼmirlash ishlarini amalga oshirganiga eʼtibor qaratdi. Bundan tashqari, ijarachining uzoq vaqt davomida ijaraga olgan obyektlarini sotib olishda imtiyozli huquqi masalasi koʻtariladi.
Avvalroq Spot nashri 2022-yilda Toshkentda davlat mulkini ijaraga berish narxi 30% ga oshgani haqida yozgan edi.

Шавкат Мирзиёев 18 марта подписал постановление, вносящее изменения в ранее принятые законодательные акты. Документ доступен в базе законодательства Lex.uz.
В частности, изменились условия сдачи бизнесу в аренду государственных объектов недвижимости и другого имущества. Они были регламентированы постановлением президента от 1 июля 2020 года.
Теперь договоры аренды, не оформленные через электронные торги, после истечения срока не будут продлеваться на последующий период. Исключение сделано для договоров на основе решений президента и правительства, а также для аренды госимущества в малых промзонах.
Госимущество, переданное в аренду предпринимателям по договорам старого порядка, будет выставляться на онлайн-торги с 1 июля 2022 года без согласия балансодержателя.
Центр аренды госимущества при АУГА и его территориальные управления получили право ремонтировать, оснащать и проводить коммуникации на объекты за счёт внебюджетных средств. Это будет делаться для их эффективного использования и повышения привлекательности при сдаче в аренду и приватизации, говорится в документе.
В Telegram-канале «КорпИнфо» обратили внимание на то, что многие арендаторы за свой счёт делали в арендуемых помещениях дорогостоящий ремонт. Также встаёт вопрос преимущественного права арендатора на покупку арендуемых ими в течение долгого времени объектов.