2022-yil davomida “O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qil” dasturi doirasida 11 mln 435 mingta ichki sayohatlar amalga oshirilgan. Bu haqda Madaniyat va turizm vazirligi matbuot xizmati xabar bermoqda.
Qayd etilishicha, sayohatlar soni 2021-yilga nisbatan 1,9 barobarga oshgan.
Mamlakat ichidagi sayohatlarning asosiy qismi — 10,1 mln nafari fuqarolarning shaxsiy sayohatlaridir. Yana 700 mingtasi mehnat jamoalari tarkibida amalga oshirilgan.
Shuningdek, yil davomida yoshlar va pensionerlar uchun O‘zbekiston bo‘ylab 588 ming tur tashkil etildi.
Shu bilan birga, ijtimoiy daftarga kiritilgan qariyb 38 ming nafar xotin-qiz, 1,4 ming nafar kam taʼminlangan oilalar mamlakatimiz boʻylab sayohat qilish imkoniyatiga ega boʻldi.
2022-yil aprel oyida prezident ichki turizm sanoati uchun yiliga 10 mln sayohatni tashkil etish vazifasini qo‘ygandi.
Sanoat korxonalari qator soliq imtiyozlari, shuningdek, maqsadli subsidiyalar va imtiyozli kreditlar oldi
1-sentabrdan O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qiluvchi fuqarolar uchun keshbek dasturi ishga tushirildi.
Uning doirasida mahalliy sayyoh avtobus, poyezd yoki samolyot chiptalari narxining 15%ini, mehmonxonalarga sarflangan xarajatlarning 20%ini va madaniy-ko‘ngilochar maskanlarga tashrifi uchun 50%ini qoplashi mumkin.
Buning uchun “Soliq” ilovasida tegishli fiskal tushumlarning QR kodlarini skanerdan o‘tkazish kerak.
Avvalroq “Spot” o‘zbekistonliklar 2022-yilda qayerga va nima maqsadda xorijga eng ko‘p borgani haqida yozgandi.

За прошедший год год в рамках программы «Путешествуй по Узбекистану» было выполнено 11,435 млн внутренних туристических поездок, сообщило Министерство культуры и туризма.
Об этом сообщалось на прошедшей в ведомстве встрече с представителями туристического бизнеса. По сравнению с 2021 годом количество путешествий по госпрограмме увеличилось в 1,9 раза.
Основную часть внутренних поездок — 10,1 млн составили индивидуальные путешествия граждан. Ещё 700 тысяч было выполнено в составе трудовых коллективов.
Кроме того, для молодёжи и пенсионеров за год было организовано 588 тысяч туров по Узбекистану. Также в рамках госпрограммы совершить поездки по стране смогли почти 38 тысяч женщин, внесённых в социальные «тетради», и 1,4 тысячи неблагополучных семей.
В апреле 2022 года президент обозначил для сферы внутреннего туризма цель в 10 млн поездок за год. Предприятия отрасли получили ряд налоговых льгот, а также целевые субсидии и льготные кредиты.
С 1 сентября стартовала программа кэшбека для граждан, путешествующих по Узбекистану. В её рамках внутренний турист может возместить до 15% стоимости билетов на автобус, поезд или самолёт, до 20% трат на гостиницы и до 50% — на посещения культурно-развлекательных заведений.
Получить выплаты можно при условии расходования денег в ходе поездки на все три категории. Для этого требуется сканировать QR-коды соответствующих фискальных чеков в приложении Soliq.