“Verona” Yevroosiyo iqtisodiy forumi doirasida Transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev “Silk Avia"ning milliy aviatashuvchi tarkibiga o‘tkazilishi haqida “Spot"ga izoh berdi.
“Avvaldan „Uzbekistan Airports“ aviatsiya bilan shug‘ullanmasligi kerak edi. Biz buni aytganmiz, barcha ekspertlar buni ta’kidlashdi, ogohlantirishdi”, — dedi u.
Choriyevning qayd etishicha, “Silk Avia” boshidanoq muammolarga duch kelgan, chunki ishlab chiqaruvchilar yoki lizing beruvchilarni jalb qilish va ular bilan ishlashishning an’anaviy usullari aviakompaniyalarga qaratilgan.
“Birinchidan, „Uzbekistan Airports“ aviakompaniya emas. Yangi aviakompaniya paydo bo‘lganda, uning reputatsiyasi, tarixi, moliyaviy ma’lumotlari bo‘lmaydi, shuning uchun ham aviakompaniyaning ochilishi va samolyotlarni tezda qabul qilishiga umid beruvchi so‘zlar bir afsona, ertakdir”, — deydi vazir o‘rinbosari.
Shuningdek, Jasurbek Choriyev sodir bo‘lishi mumkin bo‘lmagan faktlarga ochiq ko‘z bilan qarash kerakligini ta’kidlab, “shuning uchun biz hukumat tomoni bilan bu jarayonni tezlashtirish uchun „Silk Avia“ kompaniyasiga yordam berishga majbur bo‘ldik”, deya xulosa qildi.
Vazir o‘rinbosari “Silk Avia"ni xususiylashtirish masalasi ochiqligicha qolayotganini ham ta’kidladi. Biroq transport vazirligi tegishli arizalar kelib tushgan taqdirda mintaqaviy aviakompaniyani sotish masalasini ko‘rib chiqishga tayyor.
“Silk Avia” kompaniyasi 2021-yilning sentabr oyida ro‘yxatga olingan. 2022-yilning aprelida prezident mahalliy aviaqatnovlarga mo‘ljallangan mazkur aviakompaniyani tashkil etilish bo‘yicha topshiriq berdi.
Oktabr oyiga kelib esa kompaniya 10ta samolyot xarid qilishi ma’lum bo‘ldi. Dekabrda birinchi samolyoti texnik qabuldan o‘tdi.
Aviakompaniya joriy yilning 25-aprelidan O‘zbekiston shaharlariga muntazam qatnovlarni boshladi. 1-iyundan yangi mahalliy yo‘nalishlarga parvozlarni yo‘lga qo‘ydi.
Avgustda yo‘lovchilar sonining kamligi sabab Nukusga parvozlarni vaqtincha to‘xtatdi. Shu oyda aviakompaniya Issiqko‘lga birinchi xalqaro reysni amalga oshira boshladi. Oktabrdan Samarqanddan Qozog‘istonning Turkiston shahriga parvozlarni yo‘lga qo‘ydi.

Как писал Spot, Шавкат Мирзиёев своим постановлением от 16 октября передал 100% долю Silk Avia от Uzbekistan Airports дочерней компании Uzbekistan Airways.
Заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев на Веронском евразийском экономическом форуме прокомментировал Spot недавнюю передачу Silk Avia в структуру национального авиаперевозчика.
«Изначально Uzbekistan Airports не должна была заниматься авиацией. Это мы говорили, это все эксперты говорили, предупреждали», — подчеркнул он.
Чориев поделился, что с самого начала Silk Avia столкнулась с проблемами, так как традиционные методы привлечения и работы с производителями или лизингодателями ориентированы на авиакомпании.
«Во-первых, Uzbekistan Airports не авиакомпания. Когда появляется новая авиакомпания, у нее нет никакой репутации, у нет никакой истории, у нее нет финансовых данных, поэтому те высказывания или там надежды, что открывается авиакомпания и быстро получает самолеты, — это легенда, сказки. Тут надо открытыми глазами смотреть на факты, что это не смогло произойти, поэтому мы с государственной стороны были вынуждены помочь Silk Avia, чтобы побыстрее этот процесс ускорить», — резюмировал чиновник.
Также замминистра отметил, что вопрос приватизации Silk Avia остается открытым. Тем не менее, Минтранс готов рассмотреть продажу региональной авиакомпании при поступлении соответствующих заявок.
Об учреждении авиакомпании для бюджетных внутренних рейсов Uzbekistan Airports сообщила ещё в ноябре 2021 года. Предполагалось, что Silk Avia приступит к пассажирским перевозкам осенью 2022 года.
До 2025 года авиакомпания планирует приобрести 10 самолётов. Пять из них будет закуплено самолётов ATR напрямую у производителя. Ещё три борта перевозчик получил у Bangkok Airways через британскую Jetcraft Commercial.
Первый борт Silk Avia прибыл в Ташкент 21 марта. Месяц спустя компания начала выполнять технические полёты, а 24 апреля состоялся её демонстрационный рейс Ташкент — Самарканд. Пассажирские полёты стартовали днём позже.
Руководившая на тот момент Uzbekistan Airports Рано Джураева охарактеризовала Silk Avia как «авиамаршрутку» для быстрой и доступной перевозки пассажиров между регионами Узбекистана. По её словам, она сделает «расстояния короче, а людей ближе».